
ANDRES TINNO: valla seisukohast ei ole perspektiivikas linna tegevusse investeerida, kui puudub kindlus, et Lääne-Saare valla lapsed tulevikus investeeringust kasu saavad. Foto: Tambet Allik
Kuressaare linn võttis vastu otsuse Kaarma valla järglasega ühtses haridusruumis senistel tingimustel mitte enam jätkata. Linnale tegevusetust ette heites astub Lääne-Saare vald nüüd mängust välja ja nõuab seniste kulutuste tagasimaksmist.
“Kuressaare linn ei ole seni põhjendanud kokkuleppe lõpetamise vajadust ega ka esitanud vaatamata Lääne-Saare valla korduvatele suulistele palvetele omapoolseid tingimusi ja ettepanekuid uue kokkuleppe sõlmiseks,” kirjutab Lääne-Saare vallavanem Andres Tinno olukorrast alates 18. detsembrist 2014.
“Tänaseni pole linnalt ei lepingu projekti ega sisulisi ettepanekuid tulnud. Kirjutamata reegel on see, et kui üks pool lõpetab lepingu, siis esitab ta uue lepingu sõlmimiseks ka oma ettepanekud,” lisas Tinno Saarte Häälele.
Vallavanem märgib kirjas, et Kaarma vald on vastavalt ühtse haridusruumi lepingule teinud ajavahemikus 2007 kuni 2014 investeeringuid summas 627 716,56 eurot. Omandiõigust ega muid pikaajalisi õigusi Kaarma vallale investeeringuga ei kaasnenud.
Olgugi et valla eelarve tahab kinnitamist ja 2015. aasta kaasfinantseering kooskõlastamist, pole linna poolt tulnud mingeid ettepanekuid ning samuti ei vastata linnavalitsusest näiteks valla finantsjuhi küsimustele haridusasutuste kulumi kohta.
Jõuline avaldus
“Arvestades, et Kaarma vallal puudus ja Lääne-Saare vallal puudub võimalus kokkuleppe kohaselt linna planeeritavaid haridusruumi puudutavaid otsuseid mõjutada, keeldub Lääne-Saare vald kooskõlastamast 2015. aasta kaasfinantseeringu mahu arvestust ja kogusummat,” teeb Tinno kirjas jõulise avalduse.
Põhjenduseks toob ta veel, et valla seisukohast ei ole perspektiivikas linna tegevusse investeerida, kui puudub kindlus, et Lääne-Saare valla lapsed tulevikus investeeringust kasu saavad.
Vald teeb linnale ka ettepaneku, et Kuressaare hüvitaks Kaarma valla tehtud rahapaigutused linna haridusruumi summas 497 034 eurot.
“Seda põhjusel, et heas usus sõlmitud kokkulepe on Lääne-Saare vallale ootamatult ja põhjendamatult lõpetatud. Muutunud olukorda arvestades peab Lääne-Saare vald tegema planeerimata kulutusi oma laste heaolu tagamiseks,” ütleb vallavanem.
Siiski pakub vald linnale ühe varuvariandi: andke üks lasteaed meile. “Lääne-Saare vald on valmis Kuressaare linnalt tehtud investeeringute katteks üle võtma Kuressaare linna renoveerimist vajava Pargi lasteaia koos töötajatega ja sinna juurde kuuluva kinnistuga,” kirjutab vallavanem Tinno.
Tinno sõnul tagaks see edaspidise õiglase panuse haridusasutuste rahastamisse ja ühtsesse haridusruumi Kuressaare linnaga. Siis on Lääne-Saare vallal peale rahalise panuse ka omandiõigus rahastatud varale.
Linn ei mõista Tinnot
Kuressaare linn ei ole Lääne-Saare väidetega nõus. Huvitavaid mõtteid kommenteerivad nad linna pressiesindaja Geili Heinmaa sõnul siis, kui valla kirjale vastatakse.
Saarte Hääl küsis linnavalitsuselt ka kommentaari Lääne-Saare vallavanema väitele, et midagi pole seni ette võetud. Selle peale vastas Heinmaa, et küsimus jääb talle arusaamatuks.
“Linn on nimetatud teemal olnud algusest peale initsiaator ja nii meediale kui ka lapsevanematele on teada, et oleme juba midagi ette võtnud,” sõnas Heinmaa.
Tema sõnul algasid kohtumised, arutelud, dokumentatsiooni ettevalmistamine ja muu tegevus kohe pärast volikogu otsust läbirääkimisi alustada. “Aasta jooksul on oodata veel palju sisutihedat tööd. Eelkõige on aga vajalik teise poole huvi,” vastas Heinmaa.
Vajab uurimist. Objektiivset!!! Tinistamisele tuleb selgust saada. Linn või vald?
Oli Daatum 29.10.2014 12:39, kui kirjutasin:
”…
Nüüd siis see ”¿” — kes juhib Tallinna linna?
Volikogu esimees on küll TV* ja aseesimees TT* aga Tallinna linna juhib ju Savisaar! Volikogu on kummitempel. Savisaarel kulus pikki aastaid, et linna oma käe järgi korraldada ja nagu kesikud ise ütlevad, et nemad on ”töötav erakond”.
Lääne-Saare vald alustab nullist — vallas ei ole ühtegi kehtivad normatiivakti ja isegi vallavalitsuse struktuuri ei ole. Valimisloosungid saavad olema täiesti sisutud, sest valituil tuleb hakata omavalitsust nullist ehitama, mitte midagi muutma. Ainus asi mis ”valijate abiga” luuakse, on 19-liikmeline volikogu, mis peab 2½ aastaga omavalitsuse nullist üles ehitama (kui lipp ja vapp välja arvata, need tegi Raul Vinni juba valmis aga ka need reksvisiidid vajavad uue volikogu kinnitust. :) ). 19 inimest seda oma pöhitöö kõrvalt, korra kuus ühe laua taga kätt tõstmas käies lihtsalt teha ei suuda ja volikogu saabki olema kummitempli rollis, et asi üldse saaks toimida. Seetõttu vaikitigi kolme valla ühinemise propageerimise juures maha teiste ühinenud omavalitsuste tegelik kogemus!
Savisaare rolli soovib endale ilmselgelt kõige rohkem Reformierakond — ühinemisele eelnavd võtted ja retoorika on ju äravahetamiseni sarnased Tallinnas võimul oleva ”töötava erakonna” omadega. Seega ei omagi suuremat tähtsust, kes nimeliselt on volikogus, tähtsust omab vallavanema isik ja tema tagatuba.
…”
Ja täpselt nii ongi. Kiri ”Kuressaare linna ja Kaarma valla ühtses haridusruumis tegutsemise kokkuleppe lepingu lisa” on saadetud ühe omavalitsuse vallavanema poolt teise omavalitsuse volikogule!
Huvitavaks asi alles läheb — dokument, mis Andres Tinnolt Lääne-Saare vallast teele läks, on Kuressaare linna poolt vaadatuna nüüd volikogu aseesimehe Piret Sarjase töölaual.
EDU! ;)
ei saa aru mette! pange leivad ühte kappi siis pole kellegi ila suust välja ajada!!!
kas parteilisus keelab??
Kuressaarega ükskord ära! Kaua lapsi solgutatakse – on kohti lasteaias, pole kohti lasteaias. Elad sisuliselt nagu linnas, aga vaat triip on tänava eest läbi, et kuulud Lääne-Saare valda. Tahaks ühtset kovi, ehk saaks mõnedest asjapulkadest vallas lahti ka. toimetavad vallas nagu ohmud, endalm peaks juriidilisi nõustajaid jalaga segada olema – sekretärid ju juriidilise haridusenõudega.
vahe on tänaval ju Kuressaarel ainult Kudjape alevikuga.
Arvestades Lääne-Saare vallajuhi Tinni juriidilist kompetentsust, siis antud summa nõudmine artiklis toodud põhjendustel ei ole põhjendatud. Lääne-Saare valla eelkäijana õiguslikuks subjektiks olnud Kaarma vald on oma tegevuses ise olnud hooletu ja lohakas.
Oleks linnal nii palju mõistust, et ei liituks mingite valdadega.
Linn olgu ja ka jäägu linnaks, kellel seda vaestemaja vaja on?
Suure valla pääliku valimistel oli mitu korda kirjas et : Jumala päralt valige ükskõik keda ,ainult mitte Tinnot– aga terve Nasva valis, mis siis nüüd virisete et kooli pole, lasteaeda pole, raha ka pole.. Ise tahtsite ju..Oleks tulnud valida selline kes mitte ainult oma rahakoti eest hoolitse..
Tinno nägi vist unes lõvi ja linnapea vist hiirt?
Kuid tegelikult – millesse vald siis oma raha juba aastaid investeerinud on?
Valli viitab väga huvitavale küsimusele.
Selle lepingu põhjendus Kuressaare linna poolt vaadatuna sisaldas selgitust:
”…Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse § 441 ning Koolieelse lasteasutuse § 27 reguleerivad omavalitsuste vahelise arvlemise vastavalt üldhariduskoolide ja lasteaedade tegevuskulude osas, sõltuvalt teistest omavalitsustest pärit laste arvule ja õpilas- või lasteaiakoha arvestuslikule maksumusele. Lisaks tegevuskuludele on omavalitsuse kanda ka haridusasutuste investeeringud, mis seadusega reguleeritud arvlemisest on jäetud välja.
…
Leping sõlmiti 2007 aasta veebruaris aga juba aastakese pärast olid muutunud KÕIK KÕIGIS seadustes viidatud punktid. ”Haridusasutuste investeeringud” tulid ka seadustesse aga teiste nimedega, näiteks seostub sellega ”lasteasutuste kohtade loomise ja renoveerimise meede” ja lisaks on seadustes kõiki neid asju veel korduvalt muudetud.
Kui 2007 oleks Kaarma ja Kuressaare volikogud teadnud, mis seadused kehtivad aasta(te) pärast, siis oleks nad kindlasti teinud teistsuguse lepingu.
Aga kahjuks ei saa ette näha, mis seadusemuudatus jälle Riigikogust tulemas on.
Või siiski saab?
Nädala pärast on Riigikogu valimised. Kui ei saa võimule Reformierakond, siis läheb oravate Lääne-Saarel raskeks. Kui aga saab võimule jälle IRL, siis on see katastroof mitte ainult Lääne-Saarele vaid tervele Saare maakonnale.
Jah, ”3. Kokkuleppeosalised võtavad käesoleva kokkuleppega endale vastastikuse kohustuse osaleda lisaks üldhariduskoolide ja lasteaedade tegevuskulude katmisele proportsionaalses ulatuses ka haridusasutuste investeeringuteks tehtavate kulutuste katmisel.”
Seega Vallil väga õigesti püstitatud küsimus — millesse vald siis oma raha juba aastaid investeerinud on?
EDU!
andke juba papp siia, mida te köhite iga asja peale.
Mida vald saanud on ehk millesse vald siis oma raha juba aastaid investeerinud on? Tõesti huvitav küsimus!
Valla ELANIKUD on saanud seda, et nende lapsi on Kuressaare lasteaedadesse ja koolidesse ühtse haridusruumi lepingu raames vastu võetud samadel alustel nagu Kuressaare linna registris olevaid lapsi. Vanematel on olnud võimalus valida oma lapse jaoks meelepärane lasteaed või kool. Teiste omavalitsuste elanikel selline võimalus ju puudub. Seda ongi vald saanud, sest kas mitte kohaliku omavalitsuse ülesanne ei ole kindlustada lapsi lasteaiakohtadega ja kanda lasteaia kulusid. Täiesti arusaadav on ju see, et kui endal puudub võimekus seda ülesannet täita, siis tuleb leida tee, kuidas seda täita. Seni oli see tee leitud. Seega ei olegi küsimus selles, et mida vald saanud on vaid pigem selles, mida VALD ja VALLA ELANIKUD nüüd saama hakkavad…………. Paraku on nii, et Lääne –Saare vald asub ümber Kuressaare linna ja seega on valla elanike elu ka suhteliselt Kuressaare linna keskne. Arvan, et ükski lapsevanem ei ole õnnelik selle teadmisega, et edaspidi ei pruugi tal olla võimalust ise valida meelepärast lasteaeda ega kooli, kuhu oma laps saata. Valla praegune käitumine on vastutustundetu ning tekitab ebakindlust lastevanemates. Omavalitsuse olemuslikuks ülesandeks on kogukonna elu juhtimine mitte “ära tegemine”. Tegemist ei ole äriga. Seni on vald investeerinud oma elanike heaolusse ja laste haridusse nüüd aga hakatakse investeerima…???
Te vist pole teemat jälginud. Tinno on lepingut terve eelmine aasta kaitsnud. Kuid linnavalitsus kes räägib koostööst ja ühisest Saaremaast käitub sõnadele vastupidiselt. Lepingu lõpetamine oli linna initsiatiiv. Lugege Lääne-Saare valla Facebooki lehte ja näete seda linna saamatust.
Ka Lääne-Saare elanik, millal tekkis Lääne-Saare vald? Terve eelmine aasta rääkis Tinno, et Kaarma ei saa Lääne-Saare nimel midagi otsustada ses suhtes.
Linn ei lõpetanud lepingut, linn teatas, et leping Kaarma-Kuressaare leping lõpeb selle aasta lõpus, kui Lääne-Saare – Kuressaare lepingut uuesti ei sõlmi, kuna olukord on muutunud.
Olen ikka teemaga kursis ning seega on kujunenud ka arvamus, et “lepingu kaitsmiseks” ei saa nimetada seda, et vald oli seisukohal, et ühise haridusruumi leping tagab vallale kõik õigused kooli- ja lasteaiakohtade valikul ning vabastab valla omapoolsetest kohustustest panustamisest haridusasutuste arengusse ja administreerimisega seonduvasse. Ehk siis täiesti arusaadav ju, et teenust ei saa võrdselt tarbida, kui ei olda võrdsetel alustel nõus investeerima.
Mälu värskenduseks tasuks ülesse otsida artiklid 2014.aasta oktoobri- ja novembrikuust.
Kuressaare linn võttis vastu otsuse Kaarma valla järglasega ühtses haridusruumis senistel tingimustel mitte enam jätkata. Linnale tegevusetust ette heites astub Lääne-Saare vald nüüd mängust välja ja nõuab seniste kulutuste tagasimaksmist.Mis lause see selline o? Kui ma oleks Kaarma valla elanik siis tunneks ennas riivatuna kui hälvik kes ei sobi enda järglaseid linna lubada ja linnlasena õtleks , et see ajupeetusega linnavolikogu ärgu kõnelgu linnlaste eest!