Jämaja kirik sai moodsa oreli (FOTOD) (5)

IMETLEVAD UUT ORELIT: Jämaja kiriku uue oreli üle tunnevad heameelt vasakult Maili ja Mati Õigemeel, Väinu Pendis ning Andris Dreimanis. Foto: Tambet Allik

IMETLEVAD UUT ORELIT: Jämaja kiriku uue oreli üle tunnevad heameelt vasakult Maili ja Mati Õigemeel, Väino Pendis ning Andris Dreimanis. Foto: Tambet Allik

Torgu vallas tegutsev Jämaja kogudus on aastaid kasutanud jumalateenistustel väikest elektrisüntesaatorit. Ajaloolise kivikiriku jaoks jääb selle võimsusest siiski väheks. Nüüd kinkis Lõuna-Rootsis asuv Höreda sõpruskogudus Jämajale täiesti uue Itaalia oreli. 

Jämaja koguduse juhatuse esimees Maili Õigemeel ütles, et Höreda kogudus on neid igal aastal väikese summaga toetanud, aga sellega midagi suurt kiriku juures ära teha ei saanud. “Nüüd nad küsisid, mida meil kõige rohkem vaja on. Mina ütlesin, et uut pilli,” rääkis Õigemeel. Eelmise aasta jooksul kogusid rootslased raha oreli ostmiseks. Kokku saadi esimehe teada üle 60 000 Rootsi krooni. “Itaaliast tellitud orel maksab igatahes üle 6000 euro,” kinnitas Õigemeel, kellel andmetel tulevad kinkijad 3. mail suure kooriga orelit sisse õnnistama.

Rootslased tutvusid Sõrvega

Oreli Jämajasse toonud muusikust ärimees Jerker Antoni ütles, et tegu on ülimoodsa, kuid mittedigitaalse Itaalias valmistatud instrumendiga, mille eest maksis Rootsi kogudus pea seitse tuhat eurot. Omalt poolt ehitas ta orelile helivõimendussüsteemi.

Jämaja ja Höreda vahel aastaid tagasi kontakti loonud Jaanus Reede meenutas, et 1991. aasta detsembri alguses saadeti Rootsist Sõrve sovhoosile suurem humanitaarabisaadetis. Tollane sovhoosidirektor Reede andis abitoojatele oma visiitkaardi. Kuigi algselt pidi abistamise leping sõlmitama äsja okupatsiooni alt vabanenud Poolaga, eelistasid rootslased isikliku kontakti tõttu hoopis Sõrvet.

Abisaadetised kohale toimetanud rootslased tutvusid ka Sõrvega. Nii loodi suhted Jämaja kiriku ja Höreda koguduse vahel. Õpetaja Kalmer Kesküla juhtimisel käidi ka vastukülaskäigul. Rootsis Höreda kirikus peeti eestikeelne jumalateenistus.

“Nende patronaaži all on kokku kolm hoolekandeasutust – Kuressaare Perekodu, Sõmera ja Kihelkonna hooldekodu – Saaremaal ja Jämaja kogudus,” loetles Reede.

Poolteist aastat tagasi tuli jälle bussitäis inimesi Höredast Saaremaale.

“Minult küsiti, mida kingituseks tuua. Hooldekodu juhatajad olid üsna tagasihoidlikud. Julgustasin neid küsima, mida neil ennekõike vaja on. Minu teada on enamik soove ka täidetud,” teadis Reede.

Tugev ja edukas koostöö

Jämajas osalesid rootslased pühapäevasel jumalateenistusel. “Pärast seda tuli kohvilauas jutuks, et kirikul oleks vaja uut orelit, sest ajaloolisest orelist on järel vaid raam. Lasin pärast tütrel muinsuskaitsest uurida, kas vana oreli taastamine oleks võimalik. Spetsialistide hinnangul oli vanast orelist aga väga vähe säilinud,” rääkis Reede, tunnistades samas, et tema oli uue oreli suhtes skeptiline.

Rootslased helistasid talle aga terve eelmise aasta ja raporteerisid, kuidas nad on teinud korjandusi, müüke, kirbuturge ja loteriisid. Juba oli koos 30 000 Rootsi krooni, siis 50 000 ja kokku oli ka lepitud Itaalia firmaga.

Ja sel teisipäeval saabus siis finaal – orel jõudis kohale. “See on nagu võlusõna, mis Höreda koguduse inimeste rahakotirauad avab, kui öeldakse, et Jämaja kogudust on vaja toetada,” kiitis Jaanus Reede lahkeid abistajaid.

 

Print Friendly, PDF & Email