Soome metallitööstus tahab tootmist Saaremaale laiendada (4)

TOOTMINE SAAREMAALE: Juha Matomäki tahab tööstust Saaremaale laiendada, ent vajab selleks nii korralikku tootmispinda kui ka häid töötajaid. Foto: Tambet Allik

TOOTMINE SAAREMAALE: Juha Matomäki tahab tööstust Saaremaale laiendada, ent vajab selleks nii korralikku tootmispinda kui ka häid töötajaid. Foto: Tambet Allik

Neptune Seatech OY, mis toodab muu hulgas metallkonstruktsioone suurte ristluslaevade lagede ja rajatiste tarvis, otsib võimalusi Saaremaale laieneda.

Selleks on neil tarvis nii tootmispinda kui ka töötajaid ning mõlema osas on ettevõtte juht Juha Matomäki parasjagu Saaremaal maad kuulamas. Praegu on neil veel otsus lahtine, kas laieneda Saaremaale, Pärnusse või Tallinna.

Nii Pärnust kui ka Tallinnast pole igatahes sobivat pinda veel leitud. Soomlasetele endile meeldiks, kui tehase saaks just Saaremaale rajada. “Küsimus ongi selles, kust me leiame korraliku tootmispinna ja tööjõu. See on põhjus, miks me parasjagu siin oleme,” selgitas Matomäki.

Tellimusi on aastaks ette

Plaan oma tootmist Eestisse laiendada on ajendatud ka soomlasteni jõudnud tagasisidest, kuivõrd head tööd siinsed tootmistöölised teevad. Seni on neile mõnevõrra tööd teinud üks Otepääl asuv tööstus, nüüd aga tahetakse Eestis rajada täiesti oma tehas.

Matomäki märkis, et nad on juba tutvunud müügis olevate ja ka rentimiseks väljapakutavate tootmispindadega, mis kohalikel kinnisvaramaakleritel on pakkuda, ent neid ei ole kuigi palju. Nii loodavad nad, et ehk tehakse neile ka otsepakkumisi, kui info pinnaotsingutest on laiemalt liikvel. “Me tahaksime, et inimesed, kel on sellist pinda pakkuda, annaksid meile sellest teada,” tähendas Matomäki.

Tema arvates võiks kõne alla tulla ka n-ö koostöövõimalus, kui mõnel tööstusel juhtub vaba pinda üle olema, kus Neptune Seatech saaks tegutseda. Tootmisruumid peaksid olema vähemalt 700–1000-ruutmeetrised ja neli meetrit kõrged.

Samuti vajavad nad bürooruume.

Töötajaid oleks tehasesse vaja esialgu viis kuni kümme. Kui töö kenasti käima läheb, on neid tõenäoliselt rohkemgi tarvis. “Oleme mõelnud ja arutanud, et osa töötajaid võiks olla inimesed, kes on taolisel alal juba töötanud, aga osa saaksime ka kohapeal välja õpetada,” rääkis Matomäki. Töö sobivat kenasti ka naistele.

Neptune Seatech valmistab peamiselt kruiisilaevade, restoranide, hotellide ja kaubanduskeskuste puit- ja metallkonstruktsioone. Siinmail valmiv toodang läheks Juha Matomäki sõnutsi just suurtele ristluslaevadele, mida ehitatakse Soomes ja Prantsusmaal. Tellimusi on neil praegu ees rohkem kui aasta jagu.

Kui tootmispind ja sobivad töötajad leitakse Saaremaal, plaanitakse tootmisega alustada hiljemalt tänavu suvel. Soomes tegutseb ettevõte juba aastast 1997.

Töötukassa Saaremaa osakonna juhataja Ave Reimaa-Lepik tõdes, et tema julgustaks Soome ettevõtet loomulikult saarele tulema, sest ega inimesed siia muidu jää, kui töökohti pole.

Praegu on Saaremaal registreeritud töötuid 756 inimest. Nende seas on väga erinevate kogemuste ja oskustega inimesi, ka neid, kes on metallitööga enne kokku puutunud. “Väga raske onprognoosida, kui paljud neist on valmis seda tööd tegema – kas nad tahavad jätkata samas valdkonnas või otsivad uusi väljakutseid,” arutas Reimaa-Lepik.

Tööstus on teretulnud

Kindlasti tuleb tema arvates arvestada aga sellega, et on ka inimesi, kes pole end töötuks registreerinud, ja neid, kes soovivad töökohta või tööandjat vahetada.

Saaremaa ettevõtjate liidu (SEL) juhatuse esimees Terje Nepper nentis, et iga uus ettevõte on Saaremaale kahtlemata teretulnud. “Töötlev tööstus on Saaremaale väga oluline, teatavasti on ka palgatase selles sektoris keskmisest kõrgem,” märkis ta.

Nepperi sõnul on meil juba mitu tugevat metallitööstuse ettevõtet küll olemas, kuid pigem näeb ta seejuures sünergiat kui omavahelist konkurentsi, kuna turud on ettevõtetel erinevad. Loomulikult konkureeritakse aga oskustööjõu osas.

SEL on tema sõnul tõstatanud küsimuse nii tootmis- kui ka äripindade valmisolekust sellisteks puhkudeks mitmes komisjonis. “Teatavasti on mõned pinnad ka olemas, iseasi, kas need just sellele ettevõttele sobivad.”

Kõik, kellel on pakkuda soomlastele sobivat tootpinda või tahaksid end tööle pakkuda, võivad kirjutada meiliaadressil: juha.matomaki@neptune.fi.

Print Friendly, PDF & Email