Noorte alkoholiostu katsed – sagedased ja enamasti edukad (6)

noorte alkoholiostu katsedEelmisel nädalal pöördus Saarte Hääl suuremate Eesti kauplusekettide poole, küsimaks neilt, kui tõsine on noortele alkoholi müümise probleem nende kauplustes ja mida nad on selle tõkestamiseks ette võtnud.

Kaupmeeste vastused (“Kauplused: müüjad peavad noortelt dokumenti küsima”, SH, 12. 02) jätsid mulje, et nad ei ole probleemi ja oma rolli probleemi lahendamises piisavalt teadvustanud, et võiks oodata muudatusi.

Tervise arengu instituut on 2011. aastast korraldanud testostlemisi Eesti alkohoolsete jookide müügikohtades. Kahjuks tuleb öelda, et olukord ei ole aastate jooksul oluliselt muutunud ja kolmel juhul neljast saavad noored poest alkoholi kätte, ilma et nende käest dokumenti küsitaks.

Seega võib tervise arengu instituut nentida, et Kuressaare alaealiste katsed poest alkoholi osta on sagedased ja enamasti edukad.

05_saartehaal_17veebruar.inddDokumenti küsiti vaid kümnes kohas

Testostlemiste eesmärk on hinnata vanust tõendava dokumendi küsimise sagedust olukorras, kus alkoholi ostab inimene, kelle välimuse järgi ei ole võimalik kindlalt öelda, et tegu on vähemalt 18-aastasega.

Kuressaares viidi selline testostlemine esmakordselt läbi möödunud aasta sügisel, kui külastati 29 alkoholi müügikohta. Avaldame siin esmakordselt ka testostlejate külastatud kaupluste nimed. Vanust tõendavat dokumenti küsiti noortelt ostjatelt vaid kümnes müügikohas. Dokumenti ei küsitud näiteks Tooma, Lemmiku, Rae, Ranna, Kaubaaida ja Sadama kaupluses, Mooni tänava Säästumarketis, Maximas ja R-Kioskis. Samuti Pihtla ja Aia tänava tanklas ning Liviko Alcostore’is.

Positiivsete näidetena saab tuua Roomassaare kaupluse, tanklad Talllinna ja Põhja tänaval, Kihelkonna mnt Säästumarketi ja Saare Selveri, kus testostlejatelt küsiti dokumenti.

Samuti küsiti dokumenti Vaekoja pubis, Mustas Kuulis ja Chameleoni kohvik-lounge´is. Viimased olid ka ainsad öiste tundideni avatud meelelahutuskohad Kuressaares, kus dokumenti küsiti. Lisaks viis tervise arengu instituut Kuressaares läbi kooliõpilaste küsitluse, kus küsiti Kuressaare koolide kõikidelt 9. ja 11. klassi õpilastelt alkoholi kättesaadavuse kohta. Selgus, et 11. klassi alaealistest õpilastest 43% on ostnud alkoholi poest ise ja enamik neist ostudest on tehtud toidukauplustes. Ligi 90% Kuressaare 9. klassi õpilastest kinnitab, et neil on alaealisi sõpru, kes on ise alkoholi ostnud.

Alkoholi on ostnud paljud noored

Kuressaares läbi viidud uuringu tulemused viitavad selgelt ja üheselt, et suur osa noortest on alkoholi poest ise ostnud ja ostukatsed on enamasti edukad. Üleriigiliste testostlemiste tulemused ehk see, et 75% juhtudest noortelt dokumenti ei küsita, on olnud kaupmeestele teada, lisaks meedias avalikustamisele on neid tulemusi tutvustatud nii kaupmeeste liidule kui ka otse poekettidele.

Üleriigilise testostlemise 2014. aasta tulemused avalikustasime esmakordselt ka suuremate kauplusekettide lõikes. Oleme seda teinud eelkõige selleks, et teavitada kaupmehi olukorra tõsidusest – Eestis saavad alaealised alkoholi müügikohtadest kätte väga kergesti. Oma kauplustes saavad alkoholimüüki alaealistele takistada vaid ettevõtjad ise. Selleks on aga vaja, et kaupmehed teadvustaksid probleemi olemasolu ja oleksid motiveeritud sellega tõhusalt tegelema.

Laura Aaben
Tervise arengu instituudi vanemspetsialist


LUGEJA ARVAB

Väga kummaline!
Olen 21 ja Saaremaalt alkoholi ostes nõutakse pidevalt dokumenti, aga Tartus pole mult seda kordagi küsitud (otsa küll vaadatakse). Kõige parem juhus oli Kihelkonna Säästumarketis, kus müüja palus küll dokumenti, kuid seda umbes minuti jagu silmitsenud, teatas, et ega ta näe selle pealt ikka midagi. Ja küsis: “Kas sa oled ikka nii vana, mis sünniaasta on?” Igatahes kassiir veendus põhjalikult ka otsa vaadates. Ta oli prillid koju unustanud.

Kontroll peab olema, aga ma võin samahästi ju dokumendid koju unustada ja siis autovõtmega lehvitada, nagu Rae poes minu ees seisnud noorhärra tegi. Autovõtmete olemasolu ei tähenda lubade olemasolu, siiski pääses ta läbi. No tegelikult oli ta vanus vastav, aga ikkagi…

noor saarlane
On üsna naiivne uskuda, et kui noored enam eriti alkoholi ei osta, siis ega nad tarbi ka. Vägagi levinud on see, et mingile parmule või vanemale tuttavale antakse raha ja siis tema ostab. See kehtib muidugi ka tubakatoodete kohta. Oma kontrollimisega on eriti silma jäänud Kaubaaida töötajad – lausa pedantse korralikkusega vaadatakse igale noorele otsa, kui too alkoholi ostab. Jõudu neile sel teel! See on tegelikult päris OK, et kontrollitakse jne, ehkki vahel lähevad müüjad selle asjaga pisut liiga hoogu.

Print Friendly, PDF & Email