Eelmisel nädalal pöördus Saarte Hääl suuremate Eesti kauplusekettide poole, küsimaks neilt, kui tõsine on noortele alkoholi müümise probleem nende kauplustes ja mida nad on selle tõkestamiseks ette võtnud.
Kaupmeeste vastused (“Kauplused: müüjad peavad noortelt dokumenti küsima”, SH, 12. 02) jätsid mulje, et nad ei ole probleemi ja oma rolli probleemi lahendamises piisavalt teadvustanud, et võiks oodata muudatusi.
Tervise arengu instituut on 2011. aastast korraldanud testostlemisi Eesti alkohoolsete jookide müügikohtades. Kahjuks tuleb öelda, et olukord ei ole aastate jooksul oluliselt muutunud ja kolmel juhul neljast saavad noored poest alkoholi kätte, ilma et nende käest dokumenti küsitaks.
Seega võib tervise arengu instituut nentida, et Kuressaare alaealiste katsed poest alkoholi osta on sagedased ja enamasti edukad.
Dokumenti küsiti vaid kümnes kohas
Testostlemiste eesmärk on hinnata vanust tõendava dokumendi küsimise sagedust olukorras, kus alkoholi ostab inimene, kelle välimuse järgi ei ole võimalik kindlalt öelda, et tegu on vähemalt 18-aastasega.
Kuressaares viidi selline testostlemine esmakordselt läbi möödunud aasta sügisel, kui külastati 29 alkoholi müügikohta. Avaldame siin esmakordselt ka testostlejate külastatud kaupluste nimed. Vanust tõendavat dokumenti küsiti noortelt ostjatelt vaid kümnes müügikohas. Dokumenti ei küsitud näiteks Tooma, Lemmiku, Rae, Ranna, Kaubaaida ja Sadama kaupluses, Mooni tänava Säästumarketis, Maximas ja R-Kioskis. Samuti Pihtla ja Aia tänava tanklas ning Liviko Alcostore’is.
Positiivsete näidetena saab tuua Roomassaare kaupluse, tanklad Talllinna ja Põhja tänaval, Kihelkonna mnt Säästumarketi ja Saare Selveri, kus testostlejatelt küsiti dokumenti.
Samuti küsiti dokumenti Vaekoja pubis, Mustas Kuulis ja Chameleoni kohvik-lounge´is. Viimased olid ka ainsad öiste tundideni avatud meelelahutuskohad Kuressaares, kus dokumenti küsiti. Lisaks viis tervise arengu instituut Kuressaares läbi kooliõpilaste küsitluse, kus küsiti Kuressaare koolide kõikidelt 9. ja 11. klassi õpilastelt alkoholi kättesaadavuse kohta. Selgus, et 11. klassi alaealistest õpilastest 43% on ostnud alkoholi poest ise ja enamik neist ostudest on tehtud toidukauplustes. Ligi 90% Kuressaare 9. klassi õpilastest kinnitab, et neil on alaealisi sõpru, kes on ise alkoholi ostnud.
Alkoholi on ostnud paljud noored
Kuressaares läbi viidud uuringu tulemused viitavad selgelt ja üheselt, et suur osa noortest on alkoholi poest ise ostnud ja ostukatsed on enamasti edukad. Üleriigiliste testostlemiste tulemused ehk see, et 75% juhtudest noortelt dokumenti ei küsita, on olnud kaupmeestele teada, lisaks meedias avalikustamisele on neid tulemusi tutvustatud nii kaupmeeste liidule kui ka otse poekettidele.
Üleriigilise testostlemise 2014. aasta tulemused avalikustasime esmakordselt ka suuremate kauplusekettide lõikes. Oleme seda teinud eelkõige selleks, et teavitada kaupmehi olukorra tõsidusest – Eestis saavad alaealised alkoholi müügikohtadest kätte väga kergesti. Oma kauplustes saavad alkoholimüüki alaealistele takistada vaid ettevõtjad ise. Selleks on aga vaja, et kaupmehed teadvustaksid probleemi olemasolu ja oleksid motiveeritud sellega tõhusalt tegelema.
Laura Aaben
Tervise arengu instituudi vanemspetsialist
LUGEJA ARVAB
Väga kummaline!
Olen 21 ja Saaremaalt alkoholi ostes nõutakse pidevalt dokumenti, aga Tartus pole mult seda kordagi küsitud (otsa küll vaadatakse). Kõige parem juhus oli Kihelkonna Säästumarketis, kus müüja palus küll dokumenti, kuid seda umbes minuti jagu silmitsenud, teatas, et ega ta näe selle pealt ikka midagi. Ja küsis: “Kas sa oled ikka nii vana, mis sünniaasta on?” Igatahes kassiir veendus põhjalikult ka otsa vaadates. Ta oli prillid koju unustanud.
Kontroll peab olema, aga ma võin samahästi ju dokumendid koju unustada ja siis autovõtmega lehvitada, nagu Rae poes minu ees seisnud noorhärra tegi. Autovõtmete olemasolu ei tähenda lubade olemasolu, siiski pääses ta läbi. No tegelikult oli ta vanus vastav, aga ikkagi…
noor saarlane
On üsna naiivne uskuda, et kui noored enam eriti alkoholi ei osta, siis ega nad tarbi ka. Vägagi levinud on see, et mingile parmule või vanemale tuttavale antakse raha ja siis tema ostab. See kehtib muidugi ka tubakatoodete kohta. Oma kontrollimisega on eriti silma jäänud Kaubaaida töötajad – lausa pedantse korralikkusega vaadatakse igale noorele otsa, kui too alkoholi ostab. Jõudu neile sel teel! See on tegelikult päris OK, et kontrollitakse jne, ehkki vahel lähevad müüjad selle asjaga pisut liiga hoogu.
Tegelikult ma usun, et küllap kaupluste omanikud teavad seda, et noored (või siis alaealised- kes kuidas tõlgendab?)saavad väga lihtsalt osta nii tubaka- kui alkohoolseid tooteid. Kuid paraku (näib!) nii, et müüjatel on suht savi, kes mida ostab, sest tähtis on käive ja sellest sõltub ka palk. Ja ei maksa muidugi ka unustada, et meie, noored, oleme kavalad- kui ei saa ühte moodi, siis leiame kiirelt teise võimaluse. Poeomanikele võib ju uuringu tulemusel nina alla toppida, kuid ei usu, et sellest on märkimisväärset tulu. Senikaua, kuni meedia ja riigi võimuladvik oma absurdsete tegudega soosivad igal võimalikul moel alkoholi ja tubakatoodete tarbimist ei maksa ka loota olukorra paranemist. Kiiduväärt on see, et noortele peetakse pikki ja põhjalikke loenguid viina, narkotsi ja suitsu kahjulikkusest, kuid paraku on selle mõju ÜLDJUHUL väga lühike. Nii enda, kui ka sõprade kogemuste põhjal kinnitan, et ega enne ei lõpetata ostmist kui on käidud maoloputusel või siis raskel operatsioonil. Karm reaalsus!!!
Kui riik natukenegi hooliks, oleks alkoholi ja tubaka kättesaadavuse lävi ammu 21. aastani tõstetud. See vanusevahemik 18-21 on just see karjalaskeaeg, kus takka üles lüüakse ja meri põlvini on. Mis veel hullem – just need värsked “täiskasvanud” on ka tavaliselt need, kes varustavad oluliselt nooremaid sõpru kõige vajalikuga.
Omaette teema on muidugi noorte tüdrukute/naiste alko- ja tubakalembus.
Ikka ja jälle avastatakse Ameerikat, küllap selleks, et näiliselt nagu tahetakse midagi ära teha, tegelikkuses on asi vastupidine. Polegi erakonda, kes konkreetselt midagi ette võtaks, et joomist vähem oleks. On küll statistikat, aga see ei lähe müüjatele korda, sest pole olemas mõjuvat karistust, mis olukorda muudaks. Meie väikeses linnas on enamasti teada end põhjajoonud isikud, aga ikka müüakse südametunnistuse piinadeta. Kahju on vaadata järjekorras värisejaid, kes on ainult selleks, et mingil moel kasvõi laste söömaraha eest pudel saada, nende süüdistamisest pole mingitki kasu ja pudelid ootavad, autod voorivad uute ja uute lastidega.
Alkohol eraldi poodidesse. Müük alates 21. eluaastast (vajadusel dokumendi kontroll). Alkoholireklaam meedias ja avalikus ruumis keelatud. Alkoholi tarvitamine avalikes kohtades keelatud. Joobes autorooli istumine – auto konfiskeerimine.
nõus.
Linna viis kirikut,haigla psühhiaatriaosakond jne. ei suuda teid joomisest,suitsetamisest,liigsöömisest,raha raiskamisest ja veel mõnestki imelikust asjast võõrutada…Linnas müüjad on süüdi,et te neid asju teete ja enda lastel lasete teha? Kust need lapsed joomiseks ja suitsetamiseks raha saavad,kui koolitoiduks ei jätku?Müüjad on päevad otsa nende pudelite kõrval karsked,viga on ikkagi teis endis,mitte kauplustes.Või kuidas?