Elupäästmine kõrgustes tõi kahele päästjale medalid (6)

KÕRGUSTES: 2010. aasta kevadel esitlesid Eiko Oriehovs (vasakul) ja Andrus Kont  Raplamaalt Saaremaale toodud korvtõstukit ja viisid fotograafi 22 meetri kõrgusele. Mullu detsembris tõstukit aga kasutada ei saanud, sest korsten on 50 meetrit kõrge. Fotod: Peeter Kukk/ arhiiv

KÕRGUSTES: 2010. aasta kevadel esitlesid Eiko Oriehovs (vasakul) ja Andrus Kont Raplamaalt Saaremaale toodud korvtõstukit ja viisid fotograafi 22 meetri kõrgusele. Mullu detsembris tõstukit aga kasutada ei saanud, sest korsten on 50 meetrit kõrge. Fotod: Peeter Kukk/ arhiiv

50 meetri kõrgusel korstna otsas külmas ja lumesajus istunud noormehe elu päästmise eest saavad Elupäästja II klassi medali 7-aastase tööstaažiga Kuressaare päästjad Andrus Kont ja Eiko Oriehovs.

Kuressaare komando sai eelmise aasta 27. detsembril kell 9.03 väljakutse hädas noormehelt. Kodus elukaaslasega riidu läinud ja politseilt rattaga purjuspäi sõitmise eest trahvi saanud mees oli roninud Kuressaare haigla korstna otsa, kuid ei pääsenud sealt ise enam alla.

Kohale sõites nägid päästjad juba kaugelt korstna otsas konutavat inimest. Olukorra muutis ohtlikumaks tasapisi tõusev tuul ning oodata võis ka lumesadu. Noormehele tõttasid appi Eiko Oriehovs ja Andrus Kont.

“Mehed ületasid neile pandud ootusi. Meie praegune tõstuk ulatub vaid poole korstnani ja seda kasutada ei saanud. Mis võimalus veel oleks olnud – arboristid [puuvõrade hooldajad] kutsuda?” rääkis Saaremaa päästepiirkonna juhi Margus Lindmäe, kelle sõnul muutis meeste teo eriliseks see, et neil puudus nii vastav varustus kui ka väljaõpe.

“Tulevikus saame kõrgema tõstuki ning loodetavasti ka vastava varustuse ja meestele väljaõppe. Nüüd oli aga nii, et väljas olid miinuskraadid ja inimene istus 50 meetri kõrguse korstna otsas ning ta tuli sealt alla tuua,” rääkis Lindmäe.

Eiko ja Andrus ronisid mööda korstna küljes olevat redelit mehe juurde. Selleks hetkeks sadas lund juba nii tihedasti, et maapinnal olevad operatiivkorrapidaja ja meeskonnavanem korstna tipus toimuvat enam ei näinud. See omakorda muutis päästmise veelgi keerukamaks.

Esimese ülesandena tuli päästjatel korstna piirdele roninud noormees kindlale alusele toimetada. Hoolimata noormehe tõrksast olekust õnnestus päästjatel temaga kontakt luua ja veenda teda piirdelt alla ronima.

Olukorda raskendas asjaolu, et mitmeid tunde korstna otsas istunud mees oli juba külmast kange ega suutnud enam hästi liikuda ega kusagilt kinni hoida.

Tänu Eiko ja Andruse osavale tööle saadi noormees siiski kindlale pinnasele, misjärel oli võimalik alustada tema allatoomist. Lisaks redelit mööda alla ronimisele ja päästetööle keskendumisele tuli vapratel päästjatel ka noormeest rahustada.
Mees toodi alla kahe päästja vahel, kasutades selleks tuletõrjevöösid. Ta toetus alumise päästja Andrus Kondi kukile ja oli päästenööriga kinnitatud ülemise päästja külge.

“Päästjad Eiko ja Andrus kasutasid meisterlikult kaasas olnud nöörpäästevarustust ja tuletõrjevöösid ning näitasid oma tegevusega üles ülimat vaprust, osavust ja nutikust,” kirjutatakse autasustamisteates.

Täna annavad siseminister Hanno Pevkur ja päästeameti peadirektor Kuno Tammearu päästeteenistuse aumärgid Tallinnas Lillepaviljonis toimuval pidulikul tseremoonial üle. Päästeameti aumärgi pälvib 53 inimest.

Eiko Oriehovsile on see juba teine autasu elupäästmise eest. Novembris 2008 tõi ta inimese välja põlevast korterist.

Print Friendly, PDF & Email