Piimatööstus saadab märtsis Jaapanisse esimese juustupartii (FOTOD) (1)

KAS JUUST JAAPANI TURULE? Saaremaa piimatööstuse juustuvalmistaja Mari Laanekivi paigutab parajasti juustutera (langeb ülalt) eelpressi. Foto: Tambet Allik

KAS JUUST JAAPANI TURULE? Saaremaa piimatööstuse juustuvalmistaja Mari Laanekivi paigutab parajasti juustutera (langeb ülalt) eelpressi. Foto: Tambet Allik

Eesti riigi ja piimatootjate viimase poolaasta ponnistused Jaapani turule pääseda on vilja kandnud ning märtsis saadetakse tõusva päikese maale ka esimene proovipartii Saaremaa juustu.

Saaremaa piimatööstuse juht Andi Saagpakk ütles, et Saaremaal toodetud 40 tonni Gouda juustu läheb Jaapanisse sealse suurkorporatsiooni Marubeni Corporation ja E-Piima vahel sõlmitud lepingu raames. Juust viiakse Jaapanisse laevaga, millel kulub päralejõudmiseks neli nädalat.

Kui Jaapani tarbija proovipartii hästi vastu võtab, siis sõlmitakse Saagpaku sõnul pikaajalisem leping ja 25% Saaremaa lehmade piimast valmistatud juustust rändab edaspidi jaapanlaste toidulauale.

Saagpaku väitel on Jaapani turu pluss stabiilsus, millest Eesti piimatootjad pärast Vene turu ärakukkumist puudust tunnevad. “Muidu on nii, et koormad liiguvad ühte ja teise kohta, kord võtab üks, kord teine,” sõnas piimatööstuse juht, kelle sõnul tarbib Jaapan juustu rohkemgi kui Venemaa.

Suur osa Saaremaa piimatööstuse toodangust läheb aga edaspidigi Euroopasse. “Hinnad on praegu küll mitte väga sobivad ja selletõttu on piimahind maas, aga samas ei ole meil erilist peavalu toodangust lahtisaamisega,” rääkis Saagpakk.

Kui rääkida jaapanlaste pakutud hinnast, siis lähtub see maailmaturu tasemest, olles pisut kõrgem Euroopas pakutavast. Samas on märke, et turg hakkab tasapisi kosuma. “Tundub, et turg on põhjas ära käinud ja on märgata tõusu,” rõõmustas Andi Saagpakk.

Väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sulling pidas kommentaaris Äripäevale tähelepanuväärseks, et Eesti piimatöösturitel on õnnestunud Jaapani turule pääsemiseks kokkulepeteni jõuda mõne kuuga, kuigi tavaliselt võib uutele turgudele minek võtta aastaid. Anne Sulling alustas läbirääkimisi Marubeni Corporation’iga 2014. aasta septembris. Esimesed proovikogused saadeti Jaapanisse oktoobris.

“Eesmärk on tarnida Jaapanisse 5000 tonni laabijuustu, mis on 25% toodangust, ja 5000 tonni lõssi- ja vadakupulbrit aastas. Seega soovime suunata Jaapani turule kogu seni Venemaale läinud piimatoodete mahu,” märkis Anne Sulling. “Marubeni on Eesti piimatoodete kvaliteediga väga rahul ning on huvitatud pikaajalisest ja püsivast koostööst Eesti piimatöösturitega,” lisas Sulling.

Tema sõnul tegutseb Marubeni Corporation enam kui 65 riigis ning seeläbi võib Eesti piimatoodang jõuda peale Jaapani ka teistele Eesti jaoks uutele turgudele.

Jaapan on USA põllumajandusministeeriumi 2014. aasta andmetel maailma viies piimatoodete importija ja teine juustuimportija.

Print Friendly, PDF & Email