Saare maakonda tuleb üle 9 miljoni euro (7)

Saare maakonda tuleb üle 9 miljoni euroValitsus kinnitas eile omavalitsustele eraldatava tasandus- ja toetusfondi jaotuse, millega antakse valdadele ja linnadele 348 miljonit eurot. Saare maakonda tuleb 9,32 miljonit eurot.

Saare maakonna kohalikud omavalitsused saavad tasandusfondist oma sissetulekute tasandamiseks 1,37 miljonit eurot. Kõige enam saavad tasandusfondist raha Lääne-Saare ja Leisi vald. Esimene neist 513 800 eurot ja teine 288 800 eurot.

Toetusfondist, mille eraldised on peamiselt sotsiaal- ja haridusvaldkonna toetamiseks, tuleb maakonda tänavu 6,24 miljonit eurot. Samas lisandus toetusfondi tänavu kohalike teede hoiutoetus – mis oli varem majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi eelarves –, mida maakonda on tulemas kokku 1,22 miljonit eurot. Enim saavad teedehoiuks raha Lääne-Saare vald (277 700 eurot) ja Kuressaare linn (211 000 eurot). Kõige vähem saab aga Ruhnu vald (954 eurot).

Võrreldes mullusega on teedehoiu raha maakonda tulemas üsna samas suurusjärgus. Läinud aastal eraldati 1,227 miljonit eurot, tänavu aga 1,219 miljonit eurot. Kõige enam kahanes see summa Orissaare vallal. Kui eelmisel aastal eraldati Orissaare vallale teedehoiuks üle 80 000 euro, siis tänavu 65 800 eurot.

Orissaare vallavanem Vello Runthal ütles, et teedehoiuraha vähenemine neid kindlasti ei rõõmusta, kuid teistpidi võttes pole see summa kunagi väga suur olnud. Tõenäoline on, et selle 65 800 euro eest ühtegi uut teelõiku täiesti korda teha ei saa. “Võib-olla mõnesaja meetri pingutab, aga see on tõesti pingutamine,” tähendas vallavanem. Samas ühtteist siiski saab.

Runthali sõnul teadsid nad seda tegelikult juba ette, et tänavune teederaha on väiksem, osalt kasvõi seetõttu, et avalike teede hulk pole enam päris sama ja arvestus käib n-ö meetrikaupa.

Ühtekokku peaks Orissaare vald riigilt saama üle 566 700 euro ja see kulub kõik ära. Mõnevõrra tuleb pealegi maksta. “Teede jaoks on kindlasti rohkem raha vaja ja õpetajate palkade jaoks maksame ise 33 000 eurot peale. Kuskilt tuleb see raha leida,” kinnitas Runthal, lisades, et ka riigi lubatud tasuta koolilõunale tuleb pisut peale maksta. “Küll me toime tuleme, kuskile jääb lihtsalt natuke asfalti panemata,” nentis Orissaare vallavanem.

Muhu vallavanem Raido Liitmäe tõdes, et nende jaoks ei vastanud tänavuste eraldiste summa – 366 114 eurot – kuidagi ootustele. “Kuna meil oli eelmisel aastal hea tulumaksulaekumine, siis on meil tasandusfondi päris kõvasti kärbitud,” selgitas ta.

Mis puudutab teedehoiuraha, siis see summa – 84 000 eurot – on Liitmäe sõnutsi juba mitu aastat üsna samasugune. “Kõikide valdade jaoks on see ikka tagasihoidlik summa, see ei kata juba ammu tegelikke vajadusi,” nentis ta. “Me paneme igal juhul alati teise sellise portsu teehooldeks juurde ja mis siin salata, ikka on vähe.”

Toimetulekutoetuste maksmiseks on riigieelarvega Saare maakonna omavalitsustele tänavu kavandatud 245 600 eurot. Lisaks on vajaduspõhise peretoetuse väljamaksmise toetuseks omavalitsustele tänavu planeeritud kokku 104 000 eurot. Sotsiaaltoetuste ja -teenuste osutamise toetust on maakonda tulemas aga 40 600 eurot.

Kertu Kalmus, Raido Kahm

Print Friendly, PDF & Email