Eideratas alustas oma 30. aastaringi (FOTOD)

TANTSUJALAKESED: Eideratas tantsuhoos (vasakult) – Irja Karu, Tiiu Heinväli, Kati Heinväli, Vaike Nikolajeva, Miralda Hääl. Foto: Tambet Allik

TANTSUJALAKESED: Eideratas tantsuhoos (vasakult) – Irja Karu, Tiiu Heinväli, Kati Heinväli, Vaike Nikolajeva, Miralda Hääl. Foto: Tambet Allik

Laupäeval tähistas memmede rahvatantsuansambel Eideratas 30. sünnipäeva. Juubelikontsert tõi Kuressaare kultuurikeskuse saali rahvast täis.

Lisaks juubilaridele esitasid oma tantsusid sünnipäevale tulnud külalised. Kultuurikeskuse saalis käib Eideratas tantsuproovis kord nädalas teisipäeviti. Kultuurimajas Astra Truumure juhtimisel 1985. aastal ka alustati.

Rühma kaks aastat juhendanud Eena Mark ütles, et rahvatants on vaba aja veetmise vorm, mis võimaldab ennast ka liigutada. Rõõmu teeb talle ka see, et kui tema Eideratta üle võttis, oli vaid viis tantsupaari, kuid seekord oli laval juba kaksteist tantsijat. Kuid kõige tähtsam on siiski tantsurõõm. “Samme saab õppida, aga hea tuju peab kaasas olema, muidu tulemust ei tule,” kinnitas Mark.

Oma vanima vanuserühma õpilaste kohta arvas Mark, et memmede eeliseks on elukogemus. “Kui ka sammud meelest ära lähevad, mängivad nad üldmuljena etteaste välja,” kiitis ta tantsijaid. Juba aastaid on Eideratta esinemisi akordionil saatnud Helle Salong.

Samal juubeliüritusel astusid üles ka Margi noorimad juhendatavad, Aste põhikooli I klassi lapsed. “See oli meil alles teine avalik esinemine. Vahepeal nad kippusid unustama, et esinevad publikule. Aga üldiselt oli tore, nii memmed kui ka lapsed olid väga rõõmsad,” jäi Eena Mark rahule.

Aste õpilastel on tants lausa kooliprogrammis. Igal nädalal kulub sellele üks koolitund ehk 45 minutit. Juubelipeol osalenud Saaremaa ühisgümnaasiumi gümnaasiumiosa õpilased said publiku ees treenida peagi toimuvaks Anna Raudkatsi nimeliseks võistutantsimiseks. Tantsurühmi, keda juhendada, on Eena Margil kokku kaheksa.

Eideratta kõrval kontserdi teine peaesineja olnud seltskonnatantse esitav Marleen on eriline veel selle poolest, et mõned Eideratta liikmed tantsivad ka selles rühmas. Neid juhendab Merle Sillavee.

22 aastat Eiderattas tantsinud Salme Berens kinnitas, et mehi pole nende rühmas kunagi olnud. “Mehed olid enne seda, kui Eideratas tuli. Mehed läksid ära ja naised võtsid endale sellise nime,” rääkis ta. Esinemas on nende aastate jooksul käidud Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Rootsis. Viimase aja eesmärgiks on võetud, et alati oleks laval kuus paari.
Salme tantsupartner Aino Luik liitus rühmaga Salmest pool aastat hiljem. “Olen kogu aeg naisrühmas tantsinud. Nüüd olen lisaks Eiderattale ka Marleenis, seal on natuke teistsugused tantsud,” rääkis Luik. Meestantsupartnerite puudumist põhjendas ta nende lühema elueaga. “Mehed on millegipärast nõrgemad. Võetakse vara ära,” oli ta natuke kurb.

Linna lähedal Paeveres elav Helgi Altmets tunnistas, et tema tuli tantsima ajalehekuulutuse peale. “Viis aastat olin teises rühmas. Nüüd juba 12 aastat memmede rühmas,” naeris ta. Pensioniikka jõudnutel soovitab ta liikuda, siis tuleb ka tervis.

Print Friendly, PDF & Email