Riik sunnib kuivatid kalli kütte peale (29)

VÕTAB TÕSISEKS: Egon Jürisson ei pea õigeks, et riik tahab põllumehe maksukoormust tõsta niigi keerulises majanduslikus olukorras. Foto: Tambet Allik

VÕTAB TÕSISEKS: Egon Jürisson ei pea õigeks, et riik tahab põllumehe maksukoormust tõsta niigi keerulises majanduslikus olukorras. Foto: Tambet Allik

Saaremaa teraviljakasvatajaid tabas ebameeldiv üllatus, kui järelepärimisest maksuametile sai kinnitust, et alanud aastast kehtima hakanud seadusemuudatus ei võimalda teraviljakuivatites enam kasutada põllumeestele ette nähtud sinist kütet.

Mitme Saaremaa põllumajandusettevõtte juhatusse kuuluv Egon Jürisson ütles, et 1. maist kehtima hakkav uus maksumuudatus eriotstarbelise kütuse kasutamise kohta on järjekordne hoop niigi raskustes olevale põllumajandusele ja eelkõige teraviljakasvatajatele, kelle kuivatustehnoloogia põhines erimärgistusega diisliküttel. “Tänasel päeval kompenseerib seda kütuse madal maailmaturuhind, kuid sellised kütusehinnad väga pikaks ajaks kindlasti püsima ei jää ning kuivatusperioodini on aega veel pool aastat, mille jooksul võivad hinnad uuesti tõusta,” rääkis Jürisson.

Aktsiisisoodustuse kadumine annab väga valusalt tunda Valjala viljakasvatajale Andres Kurgpõllule, kes ostis alles hiljuti uue vedelküttega viljakuivati. “Kirume nüüd kõik sotse, kelle hulgast on nii maaelu komisjoni esimees kui ka põllumajandusminister, aga samas võetakse selliseid otsuseid vastu, mis ei kannata kriitikat,” märkis Kurgpõld. “Mul on sotsid harja nii punaseks ajanud, nende ajal on põllumajandus jäänud vaeslapse rolli.”

Saaremaa põllumeeste liidu ja Kõljala POÜ juht Tõnu Post ütles, et Eestimaa põllumeeste keskliit püüdis suvel seadusemuudatuse menetlemise ajal eriotstarbelise kütuse kasutamise keelu vastu protestida, kuid tulutult. “Meid pandi fakti ette, et nüüd on nii ja kogu lugu,” lausus Post, kelle sõnul tuleb nüüd hakata kuivateid gaasi või põlevkiviõliga kütmiseks ümber ehitama. “Kui me peame täisaktsiisiga kuivatama hakkama, läheb vilja kuivatamine üle mõistuse kalliks.”

Võrdluseks: kui tavalise diislikütuse eest tuleb maksta 393 eurot aktsiisi tonni kohta, siis erimärgistatud diislikütuse aktsiis on 111 eurot tonni kohta.

Saaremaa talupidajate liidu esimees, mahepõllumees Jaan Kiider ütles, et viljakuivatite kütmist puudutav seadusemuudatus tuli täieliku üllatusena. “See tehti nii vaikselt ära, et seda ei ole talunikud üldse nagu kuulnud,” lausus Kiider, kelle sõnul ei andnud sedakorda tootjatele infot ka põllumeeste esindusorganisatsioonid. Kiider nimetas nn sinise kütuse teraviljakuivatites kasutamise keeldu rahandusministeeriumi poolt mõeldamatuks teoks, mis suurendab tootjate kulusid veelgi. “Võib-olla siin on veel võimalik midagi muuta, eks siin peab poliitikuid tagant sorkima,” lausus Kiider, viidates eelseisvatele valimistele.

Rahandusministeeriumi pressiesindaja Mailin Aasmäe sõnul saadakse sageli valesti aru, et kõik põllumajandusega seonduv saab automaatselt eriotstarbelise diislikütuse kasutamise õiguse. Soodusmääraga kütuse kasutamine on lubatud üksnes seaduses loetletud juhtudel ehk põllumajanduses kasutatavas masinas, traktoris ja liikurmasinas. “Teraviljakuivati ei ole traktor ega liikurmasin, seega see ei lähe põllumajanduse alla,” märkis Aasmäe. Ta lisas, et kütmise osas ei ole seatud piiranguid tehnilistele lahendustele ega soojuse tootmise eesmärgile (majaküte, laudaküte või viljakuivatus).

Põllumajandusminister Ivari Padar andis pressiesindaja vahendusel Saarte Häälele lootust, et muudatus vaadatakse üle.

“Enne kuivatusperioodi algust peaksime selle küsimuse juurde kindlasti tagasi tulema ja arutama võimalusi, kuidas lubada põllumeestele madalama aktsiisimääraga kütuse kasutamist ka kuivatites,” ütles Padar. “Minu hinnangul peaks põllumajandustootjatele andma mõneaastase üleminekuperioodi. Selle nimel me ka tegutseme.”

Print Friendly, PDF & Email