Saaremaalt pärit vähiuuringute tippspetsialist naaseb Eestisse tööle (2)

PILVI LÕHKUMAS: Tambet Teesalu Ameerika ühendriikides.  Foto: erakogu

PILVI LÕHKUMAS: Tambet Teesalu Ameerika ühendriikides. Foto: erakogu

Kuressaares sündinud, ent aastaid USA-s töötanud professor Tambet Teesalu, kelle kõnekatest avastustest vähiravis on kirjutanud ka Saarte Hääl, tegi otsuse siduda end taas Eestiga.

Õige pea asub ta tööle tervisetehnoloogiate arenduskeskuses ja panustab ka akadeemilisse töösse Tartu ülikooli vähibioloogia külalisprofessorina.

Eelmisel kümnendil Californias Sanford-Burnhami meditsiiniuuringute instituudis töötanud professor Tambet Teesalu jätkab tervisetehnoloogiate arenduskeskuses oma teadustööd uute kasvajaspetsiifiliste kullerpeptiidide tuvastamisel ja kasutamisel vähiravis. Täpsem eesmärk on tal seejuures kõhuõõne kasvajate spetsiifiliste kullerpeptiidide prekliinilised uuringud.

Arenduskeskuse arendusjuhi Hardi Tamme sõnul tugevdab Teesalu liitumine oluliselt ettevõtte ravimiuuringute valdkonda.

“Professor Teesalu kuulub maailma juhtivate teadlaste hulka vähiuuringute valdkonnas, mis tegeleb nn tarkade ravimite väljatöötamisega,” tõdes Tamme. Ta märkis, et neil on erakordne võimalus olla selles valdkonnas maailma tipus, kuna valitud projektil on selge fookus.

Tambet Teesalu senine oluline saavutus on koos Sanford-Burnhami meditsiiniuuringute instituudi kolleegidega vähiselektiivsete kullerpeptiidide väljatöötamine ja prekliiniline arendamine. Nende avastatud kasvajakude läbivad peptiidid, olulisim nendest iRGD, põhjustavad vähikoe veresoonte selektiivset lekkimist.

Ravimitega koos manustatuna põhjustavad nimetatud peptiidid vähiravimi väljumist kasvaja veresoontest ja tungimist koe sügavusse – tulemuseks on ravimi tõhusam manustamine. See võimaldab juba olemasolevate ravimite efektiivsust parandada, samuti on võimalik välja töötada uusi ravimeid.

2010. aastal, kui Saarte Hääl Tambet Teesalu värskest avastusest kirjutas, rääkis ta Saarte Häälele, et tema isa Rein Teesalu on pärit Laimjalast ja ema Külli-Mai Pihtlast.

Kuigi vanemad kolisid juba tema varases lapsepõlves Tartusse, on Tambeti lapsepõlve ja nooruse parimad mälestused seotud suvedega Saaremaal.

Toona kinnitas ta, et püüab Eestis käies ikka ja alati Saaremaalt läbi astuda, et sugulasi külastada.

Muu hulgas avaldas ta lootust, et ehk jõuab ta varsti ka selleni, et juurte juurde naasta ja Saaremaal kodu rajada.

Print Friendly, PDF & Email