Kuhu mu kingitus jäi? (2)

Olen suur lugeja. See on minu jaoks nauding. Olen soomlane. Soomlasi pole Saaremaal palju. Olin rõõmus, kui leidsin Saare maakonna keskraamatukogust riiuli ka soomekeelse kirjandusega. Minu Facebook on see, kui uinun, raamat näol…

Sain siin suvitavalt soomlasest naabrilt hulga uhiuusi teoseid. Soomes väga populaarse ja armastatud kirjaniku Reijo Mäki lopsaka huumoriga rikastatud kriminaalromaanide sarja “Vares” peaaegu kõik teosed. Ning täiskasvanutele mõeldud koomiksiraamatud “Korkeajännityssarja”, milles briti lendurite seiklused Teises maailmasõjas. Neidki teoseid oli hea hulk.

Ka oma kodusest raamatukogust olen toonud Kuressaare raamatukokku kümneid teoseid sooviga tuua täiendust olemasolevale ja rõõmustada soomlastest lugejaid. No ja lahkele naabrile olin andnud püha lubaduse, et kui olen temalt saadud raamatud läbi lugenud, siis kingin need kindlasti edasi Kuressaare raamatukogule. Nii ka tegin.

Hiljem raamatukogu väisates imestasin küll omaette, et kuhu siis minu kingitud raamatud jäid. Miks neid ei ole ikka veel riiulis? Ma veel küsisin raamatuid tuues, et kas ikka on ruumi ja kas raamatud pannakse välja. Lubati panna.

Minu teisele järelepärimisele vastati lõpuks, et teosed olid kingitud hoopis ühele saarlannale. “Korkeajännityssarja” kõik raamatud (umbes 35 eksemplari) ja ilmselt ka hea hulk Reijo Mäki teoseid, sest ka neid ei näinud ma riiulis.

Kõlab uskumatult. Olen sügavalt pettunud. Ja tunnen häbi ka oma naabri ees, sest ma ju lubasin talle… Kardetavasti sain sellest loost õppetunni ja ei tee enam Saare maakonna keskraamatukogule kingitusi.

P. S.: Raamatukogu teenindusega olen rahul olnud. Raamatukoguhoidjatega on olnud väga meeldiv suhelda.

Kurblik lugeja Reijo Paumo Kihelkonnalt


KOMMENTAAR

Saare maakonna keskraamatukogu pearaamatukoguhoidja Maire Rauk ja teenindusosakonna juhataja Ivi Veskimäe:

Saare maakonna keskraamatukogus on praegu 118 677 eksemplari raamatuid. Möödunud aastal kanti maha 734 lagunenud ja liigset eksemplari. Fondi lisandus eelmisel aastal 3588 eksemplari, millest 2924 olid ostud ja 664 annetused.
Võõrkeelseid raamatuid lisandus 386 eksemplari, neist 300 olid annetused.

Suuremaid ja väiksemaid raamatuannetusi saab keskraamatukogu iga nädal. Käesoleval ajal on raamatukogu juba ruumikitsikuses ja seetõttu tuleb annetuseks pakutavate raamatute osas teha hoolikas valik. Lähtudes lugejate valikutest, on eelistatud päris uued raamatud.

Tavaliselt palume kinkijatel tuua kõigepealt raamatute nimekiri, et sealt lugejahuvist lähtuvalt raamatukogu jaoks vajalikud raamatud üles leida, ja selgitame ka, missugused võimalused annetatud raamatutega on. Vahel on raamatute annetamisest ka loobutud, kui oleme selgitanud, mille alusel me annetusest valiku teeme ja mis mittevajalikuks osutunud raamatutest saab.

Võõrkeelsete raamatute puhul ei võeta fondi neid raamatuid, millest üks eksemplar juba olemas. Põhjalikult vaadatakse üle ka vastava autori varem fondis olevate raamatute laenutused.

Kui selgub, et raamat ei ole maakonna keskkogule vajalik ja kinkija ei soovi seda jätta laenutusosakonnas olevasse kasti lihtsalt teistele lugejatele jagamiseks, on annetajal võimalik üleliigsed raamatud ise üle anda Tallinnas Suur-Sõjamäe 44A asuvasse Eesti hoiuraamatukokku.

Kui raamat osutub raamatukogu jaoks vajalikuks, võetakse see annetatud raamatute vastuvõtuaktiga arvele. Akte koostatakse tavaliselt iga kahe kuu tagant. Siis tehakse iga raamatu kohta kirje elektronkataloogi, raamat vormistatakse ning jõuab siis riiulisse.

Meil on väga kahju raamatuannetusega tekkinud olukorra pärast. Vabandame, et annetajale sai puudulikult selgitatud annetuse olemust ja annetatud raamatute võimalikku saatust.

Loodame, et vaatamata arusaamatusele jääb Reijo Paumo edaspidigi meie raamatukogu lugejaks.

Print Friendly, PDF & Email