Mustjalas protestitakse meretuulepargi vastu (8)

Mustjala valla Panga küla elanikud on vastu tuulepargile, mida plaanitakse rajada Hiiumaa ja Saaremaa vahelistele aladele. Kogutud on ligi 50 allkirja ja need on edastatud ka vallavalitsusele, kus ollakse samuti tuulepargi rajamise vastu.

Panga külavanem Maie Kauber ütles Saarte Häälele, et allkirja andsid nii Panga küla püsielanikud kui ka need, kelle juured on Panga külas ja kes külastavad kodukanti peamiselt suviti.

Allkirja andnud tunnevad muret selle üle, et tuuleparki plaanitakse kohta, kus on head kalapüügipaigad. Samuti kardetakse turistide arvu vähenemist. “Meil käivad siin ju turistid, aga mis nad siis siia enam tulevad. Nad ei tule ju tuuleparki vaatama,” sõnas Kauber.

Mustjala vallavanem Kalle Kolter ütles, et küsimust arutatakse jaanuaris volikogus. Kolter, kes on samuti tuulepargi vastu, märkis, et ametlikult ei ole ükski riigiasutus vallavalitsust tuulepargi rajamise plaanidest teavitanud.

“Keegi on siin ringi käinud ja natuke uurinud ning rääkinud, et kui tuleks, mis te siis arvaks. Me ei ole nõus sellega, meil on mereäärne vald ja meri on meile väga tähtis,” kinnitas Kolter.

Juunikuus arutati tuulepargi rajamise küsimust ka Leisi vallavolikogus, kus otsustati, et nõusolekut Soela väina tuulepargi ehitamiseks ei anta. Ka Leisis on küsimusega tegeletud külade tasandil. Pammana poolsaare külade külavanem Urmas Metsamaa ütles, et allkirju pole koguma hakatud, kuid kui tuulepargi rajamine jälle tugevamalt päevakorda tuleb, siis tehakse seda kindlasti.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi avalike suhete osakonna juhataja Rasmus Ruuda sõnas, et tuulepargi hoonestusloa algatamise ettevalmistav menetlus on praegu pooleli. Hoonestusloa taotluse esitas suurärimees Endel Siffi ettevõte Baltic Blue Energy OÜ 2013. aastal. Ruuda selgitas, et tuuleparkide rajamiseks sobivad maa-alad määratakse kindlaks maakonnaplaneeringu koostamise käigus.

Saare maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhataja Agne Peetersoo ütles, et Saare maakonna mereala planeerimisega, sealhulgas mereparkide asukoha määramisega ei alustata enne 2016. aastat. Hiiu maakonna mereala planeering on aga vastu võetud ja avalik arutelugi välja kuulutatud.

Maakonnaplaneeringu koostamise protsessi kaasatakse ka kohalikud omavalitsused, asutused ja organisatsioonid. Seega saavad vallavalitsused Rasmus Ruuda kinnitusel just seal tuuleparkide küsimuses oma sõna sekka öelda.

Endel Siff on varem meediale öelnud seoses Leisi valla vastuseisuga tuulepargile, et valla seisukohaga arvestatakse, kuid samas püütakse omavalitsusele selgitada, millist kasu võivad nad tuulepargist saada.

Tuulepargi koguvõimus ulatuks 2000 megavatini ja tuulegeneraatoreid oleks seal kokku umbes 300. Tuulepark on plaanitud ühendada Eesti elektrisüsteemiga.

Print Friendly, PDF & Email