Kuressaare vanalinna üks uhkemaid maju sai uued plaanid (29)

SAAB UUEKS: Andres Tinno loodab, et tema selja taga asuv Uus tn 20 hoone ja tühi plats saavad varsti uue ja värske ilme ning otstarbe. Foto: Tambet Allik

SAAB UUEKS: Andres Tinno loodab, et tema selja taga asuv Uus tn 20 hoone ja tühi plats saavad varsti uue ja värske ilme ning otstarbe. Foto: Tambet Allik

Kuressaare linnas “kolemajana” kirjas olev Uus tn 20 hoone ja selle ümbrus võib üsna pea saada uue hingamise. Hoone omanik Andres Tinno, kes plaanib sinna teha koolitus- ja seminarikeskuse, ei välista ka näiteks kinona tegutsemise võimalust.

Aastal 2007 Uus tn 20 ja 20A kinnistu ja sealsed hooned ostnud Andres Tinno läheb teisele katsele. “Iga kord, kui mööda sõidan, siis süda väriseb sees. Häirib, et pole midagi teinud,” tunnistab ta. Vahepeal oli Aavikute majana tuntud Kuressaare ühe uhkema hoone uuendamiseks olemas isegi ehitusluba, kuid masu tõmbas tollastele toitlustusäri mõtetele kriipsu peale.

Nüüd on suund võetud koolituskeskusele ja üsna tõenäoliselt võiksid juurdeehitise saavas hoones olla ka kinosaalid.

Vana koos uuega

Kuressaare linnavalitsuse teisipäevasel istungil vastuvõetud detailplaneeringu kohaselt liidetaks kaks kinnistut. Uus 20 asuv maja uuendatakse ja majatagusele alale tuleks vana majaga ühendatud juurdeehitis. Viimati Õuemaja nimelise kohvikuna tegutsenud hoone läheks lammutamisele.

Kõikvõimalikud muinsus- ja keskkonnakaitse ametkonnad on praegustele plaanidele esialgu rohelist tuld näidanud. Kuigi planeering ei kohusta ehitama, ütleb Tinno, et tema plaan on tõsine.

“Kõik sõltub muidugi sellest, kas me saame soovitud ehitusmahud,” märkis Andres Tinno eile veel tühjal platsil seistes.

Ta lisas, et kui plaan äriliselt töötab, siis ei näe ta põhjust mitte ehitada. Lisaks hoonetele tuleks alale ka mõned parkimiskohad, kuid omanik on sihtrahastuse korral nõus koostöös linnaga ehitama parkla Kitzbergi ja Uue tänava nurgale, seisab planeeringu seletuskirjas.

Koolitusteema on kuum

Mitmeotstarbeline koolituskeskus sisaldaks mitmeid saale ligikaudu 500 inimesele. Tinno lausub, et on mõelnud saalid planeerida nii, et seal saaks ka filme vaadata. Ta ise usub, et kino on Kuressaarele vaja ja see plaan töötaks. Koolitus- ja konverentsiteenus aitaks jällegi Kuressaares turismihooaega pikendada. Samuti võiks hoonel olla mõni näiteks loomemajandusega seotud otstarve.

Igapäevaelus Lääne-Saare vallavanemana toimetav Andres Tinno ütles, et on rääkinud ka samalaadset hoonet plaaniva Tullio Liblikuga. Siiski olevat nende plaanide mastaabid nii erinevad, et need ei välista teineteist.

Detailplaneeringu avalik väljapanek kestab 4. veebruarini.

Praeguste illustratsioonide pealt saab vähegi aimu, kuidas hakkaks hoone paiknema. Illustratsioonid on vaatega Raekoja tänavalt. Alumisel illustratsioonil on paremal Saaremaa kaubamaja hoone.

Praeguste illustratsioonide pealt saab vähegi aimu, kuidas hakkaks hoone paiknema. Illustratsioonid on vaatega Raekoja tänavalt. Alumisel illustratsioonil on paremal Saaremaa kaubamaja hoone.


 

Arhitekt: lõpptulemus peab tulema väga hea

Väärikale kompleksile on sobivat kasutust otsitud kaua. Olemasolevasse hoonesse mahuks küll enamik koolituskeskuse ruume, kuid efektiivseks toimimiseks tuleks hoone hooviküljele lisada diskreetne nüüdisaegne juurdeehitis paari väiksema saaliga. Milline hakkab välja nägema lõpptulemus? Leian, et kui see väga hea ei tule, pole mõtet tehagi. Tõenäoliselt annab kinofunktsioon arhitektuurile sisendi, kindlasti dikteerib olemasolev ajalooline hoone. Usun, et sellest tuleb selline õdus, väikelinlik ja õhtusel ajal sumedalt väljavalgustatud fassaadiga kompleks.

Hannes Koppel 
Asum Arhitektid

Print Friendly, PDF & Email