Sadamaaidas etendub suvel igati hoogne ja nooruslik “Ekke Moor”

Juuli lõpus esietendub Kuressaare Sadamaaidas August Gailiti “Ekke Moor”. Lavastus sünnib koostöös VAT Teatriga ning tegemist on Eesti muusika- ja teatriakadeemia (EMTA) lavakunstikooli 27. lennu bakalaureusetööga.

Kuressaare linnateatri direktori asetäitja loomealal Aarne Mägi ütles, et “Ekke Moor” valiti just seetõttu, et see on väga hea lugu.

“Vaadates seda, kui põnevad ja värvikad karakterid ning inimtüübid sellel kursusel on, siis tuleb kindlasti põnev lavastus,” lausus lavastaja Aare Toikka. Ta meenutas, et kui ta kunagi VAT Teatris alustas, oli “Ekke Moor” üks ta esimesi lavastusi, kus ta oli ise nii lavastaja kui ka üks Ekke Mooridest.

Ehkki ta seda materjali enam ei mäleta, jäi midagi sellega seoses teda siiski kummitama. Nüüd, kui talle pakuti võimalust midagi teha ja lavakunstikool soovis eesti materjali ja sellist lugu, kus noortel oleks võimalik mängida arhetüüpseid olukordi, suuri tundeid ja võimsaid elamusi, tuli talle kohe “Ekke Moor” meelde.

“Seda kursust vaadates tundus mulle, et “Ekke Moor” on just selline lugu, kus neil kõigil on võimalik ennast teostada. See kursus on ühtlaselt tugev kursus ja seal on tublid noored,” märkis Toikka. Nõnda jõuabki Kuressaares publikuni Toikka sõnutsi selline hoogne ja nooruslik “Ekke Moor”.

Sadamaait on lavastaja arvates teatritegemiseks väga hea koht. Aidas on oma atmosfäär ja seal jälle midagi uut välja nuputada on väga hea ülesanne. Sellega lavastaja ja kunstnik praegu tegelevadki, mõeldes, kuidas publikut taas üllatada ja kuidas see lugu seal üleüldse kulgema hakkab.

“Plaanid on tegelikult üsna selged, aga kuidas see välja kukub, eks paista,” rääkis Toikka, kelle sõnul on “Ekke Moor” lugu, kus inimest lahatakse kogu tema värvigammas. Lihtne, kuid teisalt jälle kirju. Lugu, mis räägib teekonnast koju ja rännakust, mille käigus saadakse teada elutõed ja väärtused. Kogu teos ongi nagu üks elutee rännakuetapp, mille on enamasti kujundanud saatus.

“See on selline eesti kirjanduse arhetüüpne teos, mis annab väga mitmeid tõlgendusvõimalusi, ja mul on hea meel, et see noortele meeldib,” kinnitas Toikka. Kaasdramaturgid on Karl Koppelmaa, Mehis Pihla ja Laura Kalle. Saarlastest õpib selles lennus näitlejaks Liisa Saaremäel. Kursuse juhendajad on Peeter Raudsepp ja Katariina Unt.

“Ekke Moori” lavale toomisel aitavad kaasa ka noor koreograaf Kristjan Rohioja ja helilooja Ardo Ran Varres.

Print Friendly, PDF & Email