Korstnapõleng süütas Laimjalas elumaja (2)

TÄIS TEOTAHET: Pildile jäid eile põlengujälgi likvideerima tulnud Üllar Janno, Herlin Kosk, Olav ja Andu Zenkevics, Harlin Kosk ja Ats Mölder. Foto: Tambet Allik

TÄIS TEOTAHET: Pildile jäid eile põlengujälgi likvideerima tulnud Üllar Janno, Herlin Kosk, Olav ja Andu Zenkevics, Harlin Kosk ja Ats Mölder. Foto: Tambet Allik

Majaelanikud püüdsid esialgu ise esmaspäeval kella 17 paiku Laimjalas külas puhkenud põlengut kustutada. Kui päästjad kohale jõudsid, oli tuli levinud maja katusele ja see oli juba leekides.

Majja sisenesid suitsusukeldujad. Põleng lokaliseeriti kell 17.47. Seejärel otsiti ja kustutati tulekoldeid. Tulekahju likvideeriti lõplikult kell 19.48.

Eile askeldasid pereliikmed maja juures. Katusele oli peale tõmmatud kile, põlenud sarikaid toestati lattidega. “Juhtub lund tulema, vajutab päris sisse,” muretses majaelanik Andu Zenkevics.

Tema sõnul üritasid nad algul ise tuld kustutada, kuid jõud ei käinud üle. Orissaarest appi kutsutud päästjad saabusid üheksa minutiga. “Kaks tuba jäi terveks. Nüüd katsume seina ära soojustada ja elame seal,” ütles Zenkevics. Kuigi ta ise ja vennad on ehitajad, läheb külmal ajal töö aeglaselt.

Lapselaps Ene Zenkevics pani Facebooki pere nimel üleskutse headele inimestele. Rahalisi toetusi saab teha perepoeg Andu Zenkevicsi arvele EE262200221017152966, selgitusse panna “toetus”.

Vald toetab ehitusmaterjaliga

Põlengu ajal kohal käinud Laimjala vallavolikogu esimees Aarne Lember ütles, et maja katusest olid leegid väljas ja veekahjustusi sai ka hoone alumine korrus. Elanikud kolisid õhtul õuemajja. “Me pakkusime neile ka teisi variante, aga nad olid kindlad, et saavad ise hakkama,” sõnas ta.

Volikogu esimehe sõnul oli neil esmaspäeval selle aasta rekordkülm öö, mil kraadiklaas näitas 18 külmakraadi. Sotsiaaltöötajad viisid teisipäeval pere lastele mõned riided. “Valla poolt toetame ehitusmaterjalidega,” lubas Lember.

Samal õhtul kell 19.31 said päästjad väljakutse Leisi valla Laugu külla, kus teataja sõnul põles korstnajalg. Kohal käinud Leisi vabatahtlikud päästjad selgitasid välja, et korstnas põles sinna kogunenud tahm. Päästjad kustutasid põlengu.
Päästeameti pressiesindaja Kristi Kais rõhutas, et tahmapõlengutest alguse saanud tulekahjud võivad lõppeda väga halvasti. “Selle aasta 11 kuu jooksul on Eestis olnud kokku 73 tahmapõlengut, kümme neist novembris,” ütles Kais.

Saaremaal on päästjatel tulnud tahmapõlenguid kustutada kümmekonnal korral. Samas on pressiesindaja sõnul selliseid põlenguid võimalik täielikult vältida, kui küttesüsteeme puhastatakse ise nii palju, kui on vajalik, kuid kindlustunde annab kutselise korstnapühkija külaskäik.

Pikad pühad panid kütma

Kais lisas, et pikad pühad ja külmad ilmad panid ahjusid ja pliite kõvasti kütma ja kindlasti on selle tagajärjel küttesüsteemidesse üleliigset tahma kogunenud. “Küttekollete kontrollimiseks ja puhastamiseks paluge abi lähedastelt või naabritelt, kui te ise seda teha ei jaksa,” soovitas ta.

Print Friendly, PDF & Email