Pensionäride jõululaadal Aurigas kaubeldi ainult kodumaiste toodetega (FOTOD)

KUNSTIHUVILISED: Kunstnik Külliki Järvila müüs eilsel laadal graafikat, mida uudistavad Kaur ja Iris Filippov. Foto: Tambet Allik

KUNSTIHUVILISED: Kunstnik Külliki Järvila müüs eilsel laadal graafikat, mida uudistavad Kaur ja Iris Filippov. Foto: Tambet Allik

Auriga keskuses toimus eile Kuressaare pensionäride ühenduse korraldatud jõululaat. Ühenduse esimees Helga Nurmekann ütles, et laata korraldasid nad juba üheksandat korda.

“Alguses olime spordihoones, aga seal liitusid meiega tavakaubitsejad. Me eelistame ikka eestimaist,” selgitas Nurmekann. Edasi koliti kultuurikeskusse, see jäi laadalistele aga kitsaks. Kolmandat korda ollakse Auriga keskuses. Eilsele laadale oli korraldaja andmetel tulnud üle seitsmekümne kaupleja Saaremaalt ja Muhust.

“Heameel on sellest, et müüjad lähevad aasta-aastalt ikka nooremaks,” rõõmustas Helga Nurmekann. Kaubeldi peamiselt käsitööga. Kuid osta sai ka kohalikku sibulat, moose ja küpsetisi. Õhtupoolikul esinesid laadalistele Kuressaare gümnaasiumi noored, SÜM ja Toomas Anni.

Lija Klein Paevere külast pakkus laadal omavalmistatud ehteid, pannileiba, hoidiseid ja pirukaid. “Kui koju jäin, hakkasin ehteid tegema. Aiamaalt saab hoidistematerjali ja küpsetamine tuli iseenesest. Proovige, proovige! Kogu aeg peab nuputama, et uusi asju välja mõelda,” selgitas ta lahkelt.

Koos õde Liiviga koovad nad veel kaltsuvaipasid ja teevad muid kudumeid. Lija oma väljamõeldis on porpiin, mis on kokku keedetud porganditest, pihlakamarjadest ja ingverist ning sobib hästi jõulutoitude juurde. Pühademeeleolu peaks sööjatele tooma ka Lustimoos. Lija pirukad olid liha ja forelliga, millest viimastel seemned maitseks seljas.

Mati Oolup Ulje küla Matise talust kauples mee, küüslaugu ja sibulaga. Oma lett oli Leedri küla kadakasiirupil. MTÜ Saaremaa Lemmikloomade Turvakodu kogus õnneloosiga annetusi kodututele kassidele ja koertele.

Rahvarõivamustriga omavalmistatud ehteid müünud Mariliis Siigartilt sai jõuluvana kingikotti osta Muhu preese ja Saaremaa mustritega prosse. Elo Naaber kauples omatehtud seepidega. Saada oli nii tõrva-, õlle- kui ka mudaseepe, mis müüja kinnitusel inimesed, kes nendega pesevad, nooreks muudavad.

Torgust oli linna tulnud Mari Kübarsepp, kaasas omakorjatud-kuivatud ravimteed ja aroomipadjad. Nasval tegutsev OÜ Raaret pakkus päris sealihast jõuluvorste ja muid kohalikust toorainest tehtud tooteid. Lümanda sotsiaalkeskuse liikmed müütasid aga omatehtud salle, küünlaid ja kaarte.

Nii müüjate kui ka ostjate meelest võiks selliseid laatasid rohkem olla. Väiketootjatel pole lootust oma kaubaga suurtesse poekettidesse sisse saada, ostjad tahaksid aga midagi erilist. Mitmed laadakülastajad tunnistasid, et tulid Aurigasse midagi igapäevaselt vajalikku ostma, aga lahkuvad siit hoopis jõulukingitustega lähedastele.

Print Friendly, PDF & Email