Poiss ja tüdruk õpetavad varandust leidma ja hoidma (FOTOD)

EHK ON VARANDUS MÄE TAGA? Rauno Kaibiaineni abiga ületab poiss mäeks kehastunud Triin Lepiku, kelle rüpes ootab poisi eneses selgusele jõudmist tüdruk, kes ihkab hoidmist. Foto: Tambet Allik

EHK ON VARANDUS MÄE TAGA? Rauno Kaibiaineni abiga ületab poiss mäeks kehastunud Triin Lepiku, kelle rüpes ootab poisi eneses selgusele jõudmist tüdruk, kes ihkab hoidmist. Foto: Tambet Allik

Kuressaare linnateatris esietendus eile laste naerukilgete saatel Aarne Mägi kirjutatud-lavastatud nukkude ning inimeste ühine lugu, mis õpetab varandust otsima, leidma ja, mis kõige tähtsam – hoidma.

Kes otsib, see leiab. Nii see kipub olema. Aga selle õige leidmine võib tulla läbi valusate pisarate. Ja võib-olla tegelikult ei olegi tarvis otsida. “Otsides varandust” – just sellist nime kannab Kuressaare linnateatri uus lavalugu. Külmaks ei jätnud see teatrisaalis viibinuist kedagi. Kuis saakski.

Kui laval on poiss ja on tüdruk ning siis veel üks poiss ja üks tüdruk, viimased neist seejuures nukud, võib juba ette arvata, et midagi vahvat on sündimas. Millal viimati linnateatri laval nukke peategelastena võis näha?

Lapsed ja nendega kaasas olnud veidi vanemad, ent lapsemeelsed, kostitasid laval olijaid – kõiki neid viite, sest laval oli ka muusik – julgustavate naerupahvakute ja -turtsatustega. Oli ka vaiksemaid hetki, sest tegemist on ju tegelikult päris tõsise looga sõprusest, hoolimisest ja hoidmisest. Aarne Mägi oma tuntud headuses on maha saanud järjekordse imearmsa looga, mis köidab omal moel nii väikseid kui suuri.

Jarmo ja Karolin Jõksile, esimene neist viieaastane ja teine seitsmene, meeldis varanduse otsimise lugu väga. “Mina nägin, et kiusaja varastas printsessi ära ja otsiti varandust,” kirjeldas Karolin Jõksi. Küsimusele, kas otsitud varandus ka leiti, noogutas Jarmo vastuseks agaralt pead.

Nendega kaasas olnud Maimu Krischka oli etendusest pea sama võlutud kui lapsed. “Väga meeldis! Seda oli täitsa hea vaadata,” kinnitas ta.

Üheskoos olid etendust vaatama tulnud ka Kuressaare gümnaasiumi õpilased. “Nii lahe oli, eriti dekoratsioonid,” kiitis üheksa-aastane Mariliis Maasik. “Lugu oli sellest, kuidas üks poiss pidi teada saama, kuidas teist hoitakse,” kirjeldas ta.

Tema arvates oli loo mõte selgesti arusaadav. “Ei olegi vaja õppida, kuidas hoida. See tuleb lihtsalt ise, tuleb lihtsalt hoida.”

Sama vanal Elisaveta Sipelgasel oli nähtust ja kuuldust hulgaliselt meenutada. “Poiss leidis varanduse ja et see varandus kätte saada, pidi ta tüdruku allilma jätma,” pajatas Elisaveta.

Lugu lõppes tema meelest kenasti. “Tüdruk ja poiss pääsesid allilmast välja puu ja linnu abiga,” valgustas ta. Selgituseks lisas ta veel, et kui poiss oli varem teatanud tüdrukule, et linnumuna ja käbi on igavad “varandused”, siis lõpuks osutusid just tänu tüdruku hoidmisoskusele munast koorunud lind ning käbist sirgunud puu hädast päästjateks.

KG eesti keele ja kirjanduse õpetaja Merle Tustiti hinnangul on “Otsides varandust” tõeliselt armas teatritükk. Eriti meeldisid talle dekoratsioonide lihtsus ja lava ülesehitus. “Ja väga hästi sobib see meil kooliteemaga – sõprus, üksteise hoidmine. Et varandus pole tähtis, tähtsad on vaid sõprus ja inimesed meie ümber.“


 

“Otsides varandust”

Autor ja lavastaja: Aarne Mägi
Kunstnik: Annika Aedma
Muusika: Rivo Laasi
Poisiga koos on laval Rauno Kaibiainen ja tüdrukuga Saaremaalt pärit näitleja Triin Lepik.

 

Print Friendly, PDF & Email