Sõmeral avati uus katlamaja (FOTOD) (2)

SÕMERA UUS KATLAMAJA: Eilsel avamisel jäid pildile Kalev Õisnurm SV Torutöödest ja Tarmo Saarts SW Energiast. Foto: Tambet Allik

SÕMERA UUS KATLAMAJA: Eilsel avamisel jäid pildile Kalev Õisnurm SV Torutöödest ja Tarmo Saarts SW Energiast. Foto: Tambet Allik

SW Energia avas eile keskpäeval Kärla vallas Sõmeral asuva hoolekandeasutuse Sõmera kodu kütmiseks mõeldud hakkepuidukatlamaja.

Uus katlamaja valmis Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) toel CO2 kvoodimüügi tulust saadud rahaga. 0,72 MW võimsusega katlamaja läks maksma 343 000 eurot.

SW Energia Lääne-Eesti piirkonna juht Allan Aas jäi katlamajaga rahule. “Oleme juba kolm nädalat probleemideta sooja andnud,” rääkis ta.

Nädalas kulub umbes 200–300 kantmeetrit hakkepuitu, mida saadakse Kuressaare Soojuselt. “Suurtootjat” eelistatakse seetõttu, et tagatud on tarnekindlus.

“Kui ilmad külmaks lähevad, siis hakkepuidu nõudlus suureneb kogu Saaremaal. Meil peab olema kindlus, et saame endale vajaliku hakkepuidu kätte,” rõhutas Aas.

Eeldatavalt kulub aastas 4000–5000 kantmeetrit hakkepuitu. Katlamajas on ka kaks sooja akumuleerimise mahutit, millega tagatakse sooja vee olemasolu.

Juba teisel päeval oli ka voolukatkestus. Generaator hakkas tööle ja probleeme ei tekkinud. Samas ei ole diiselgeneraator siiski võimeline küttesüsteemi töös hoidma. Pikema katkestuse korral tuleb üle minna õliküttele.

KIKi juhatuse liige Andrus Kimber ütles õli asemel hakkepuidu valimist põhjendades, et Eesti kliimas ilma korraliku küttesüsteemita hakkama ei saa.

“Me ei saa valida, kas talvel kütta oma kodu või mitte. Kuid saame valida, siis mis viisil seda teeme. Näiteks äsjavalminud katlamaja töötab kohalikul toorainel ehk hakkepuidul, mille kasutamise mõju on keskkonnale väiksem kui õlikütustega kütmine ning kõigele lisaks vähendab see ka tarbijate toasooja hinda.”

Kärla vallavanema Tiina Luksi sõnul vald projektis ei osalenud. KIK-i toetusele lisaks tasus investeeringute eest projekti vedaja, SW Energia.

“Kärla katlamaja kavatseme toetuse saamise korral viia maaküttele. Kui toetust mingil põhjusel ei saa, ehitame selle valmis ühendvalla rahadega,” lubas Luks.

SW Energia esindaja Tarmo Saarts kinnitas, et alates jaanuarist peaks sooja hind tarbijatele langema ligi 15 protsenti. Uuendusena tõi ta välja selle, et katlamaja ümber ei kõrgu hakkepuidumäed, vaid kogu varu on paigutatud kinnisesse punkrisse.

Print Friendly, PDF & Email