Linnaturu uuendamine venib (5)

KÜLM EI TAKISTA: Kahekümneaastase staažiga kaupleja Vaiki Salujärv on turul peaaegu aastaringselt. Foto: Raul Vinni

KÜLM EI TAKISTA: Kahekümneaastase staažiga kaupleja Vaiki Salujärv on turul peaaegu aastaringselt. Foto: Raul Vinni

Kuressaare turul plaanitavad rekonstrueerimistööd ei pruugi 1. maiks valmis saada, sest puudub veel selgus, mida muinsuskaitseamet lubab turul muuta ja mida mitte.

Kuressaare abilinnapea Taavi Kurisoo ütles Saarte Häälele, et muinsuskaitse eritingimuste tellimisega läks kauem aega kui loodeti, kuid planeeritud töödest midagi tegemata kindlasti ei jää.

Tööde eesmärgiks on muuta turg nähtavamaks ja atraktiivsemaks nii külastajatele kui kauplejatele. Näiteks plaanitakse maha võtta turu väravates asuvad väravapostid ja kioskid, et turg tänavale paistaks.

Lisaks saaks turg plaanide kohaselt reklaamsildi, paigaldataks valgustid jne. Kurisoo sõnul tööde ajaks turgu täiesti kinni ei panda ja kindlasti räägitakse enne ehitustööde algust läbi ka müüjate ja teiste asjaosalistega.

Tööde algusaeg sõltub paljugi aga sellest, millal jõuavad OÜ Kommunaalprojektilt tellitud muinsuskaitse eritingimused muinsuskaitse nõukokku, kus otsustatakse nende kinnitamise üle. Eritingimused peaksid Kurisoo sõnul valmima detsembrikuus.

Turu rekonstrueerimine tekitas linnavalitsuses ja linnavolikogu komisjonides ka laiema küsimuse, kas kesklinnas asuv turg praegusel kujul üldse end õigustab ja milline on selle tulevik pikemas perspektiivis.

Näiteks ütles linnavolikogu liige Jaanis Prii, et võiks kaaluda varianti viia turg mujale ja kesklinna jätta suveniiride, kala, maasikate jms müük, mis turistidele huvi pakub.

Turu probleem seisneb Prii sõnul asukohas, kuhu ei pääse hõlpsalt autoga ligi. Samuti puuduvad head parkimisvõimalused. Seetõttu ei tulda turule ostma mahukamat kaupa, mida tuleb hiljem läbi kesklinna parklani vedada.

Samal meelel on ka abilinnapea Kurisoo: “Juhul, kui turule leitakse parem asukoht, võib kõne alla tulla turu kolimine, kuid kindlasti peaks kesklinna jääma turistidele suunatud kauplemiskohad.”

Temagi tõi välja, et linnaelanikel on lihtsalt mugavam teha sisseoste mõnes suure parklaga poes kui turul.

Pikema perspektiiviga plaanid on aga alles idee tasandil ning ei puuduta otseselt investeeringuid, mis on plaanitud järgmise aasta esimesse poolde. 2015.aasta Kuressaare linnaeelarves, mis homme läheb esimesele lugemisele, on praeguse seisuga ette nähtud 140 000 eurot turu korrastamiseks ja atraktiivsemaks muutmiseks.

Oma arusaam turu arengust ja seisust on olemas ka müüjatel. 90ndate aastate algusest saadik turul kauplemas käinud Urve Vilsaar ja Vaiki Salujärv ütlesid kui ühest suust, et enim vajab turg silti. Mõlemad teadsid rääkida juhtudest, kus külalised ei ole turgu lihtsalt üles leidnud. Lisaks leidsid kauplejad, et oluline oleks ka müüjate tingimuste parandamine.

Vilsaar sõnas, et aastaid tagasi oli turg rahvast täis, kuid just viimaste aastate jooksul on klientide arv kokku kuivanud. Nii Vilsaar kui Salujärv tõdesid, et turul on ostjateks olnud alati pigem turistid.

Print Friendly, PDF & Email