Kaks kakulavatsit, pesakastidest rääkimata

MEISTRIMEHED: Lümanda põhikooli poisid Mark Lonks ja Martin Trumann meisterdasid puupakust pesakasti. Mis linnule, seda poisid veel päris täpselt ei teadnud. Foto: Tambet Allik

MEISTRIMEHED: Lümanda põhikooli poisid Mark Lonks ja Martin Trumann meisterdasid puupakust pesakasti. Mis linnule, seda poisid veel päris täpselt ei teadnud. Foto: Tambet Allik

Kodanikuühiskonda ja kodanikualgatust tutvustava ühisnädala tegemistes kaasa lööv Lümanda ja Muhu rahvas meisterdas eile koos vabatahtlike päästjatega kassikakulavatseid ja pesakaste.

Eile leidis aktsioon “Märka vabatahtlikku. Vabatahtlik märkab kakku. Kassikakku” aset koguni kahes kohas – hommikupoolikul Muhu põhikoolis ja pärastlõunal Lümanda põhikoolis.

Muhus lõid lisaks vabatahtlikele päästjatele Mihkel Välile ja Annes Vihmale ettevõtmises kaasa kohaliku põhikooli üksteist 5. ja 6. klassi poissi, vallavolikogu liikmed Tarvi Valdmets ja Tarmo Jõeleht, Hellamaa külakeskuse juhataja Tiina Jõgi ja Muhu vallavalitsuse arendusnõunik Annika Auväärt.

Muhu põhikooli poiste tööõpetuse õpetaja Veiko Veskimeister jagas kohale tulnud rahva nelja rühma ja töö võis alata.

Kahe koolitunni jooksul tehtu tulemuseks oli üks kassikakulavats, üks pesakast kodukakule, üks sinitihasele ja üks varblasele või mõnele muule sama mõõtu linnule.

Enda sõnul pigem pealtvaataja rollis olnud Annika Auväärtil, Muhu vallavalitsuse arendusnõunikul, jätkus innukate koolipoiste aadressil vaid kiidusõnu. “Nad on ikka väga innukad, tublid ja asjalikud,” leidis Auväärt. “Paistab, et sellised ettevõtmised pakuvad neile nii huvi kui ka lõbu.” Auväärt arvab, et ülejäänud kolm pesakasti leiavad endale koha kooli ümbruses ning pole välistatud, et neid enne kevadet juurdegi tehakse.

Auväärti hinnangul on ühisnädal igati tänuväärne algatus. “Usun, et järgmistel kordadel ühineb selle aktsiooniga veelgi rohkem koole ja vabatahtlikke,” lausus ta.

Lümanda põhikoolis “juhatasid vägesid” Kaur ja Leo Filippov. Pesakaste meisterdasid kuus õpilast. Vabatahtlikke päästjaid esindas merepäästja Tamur Madisson.

Homme valmistavad kakulavatseid ja pesakaste Salme ja Pihtla rahvas.

Ettevõtmise korraldaja Reet Viira sõnul on aktsiooni eesmärk tähtsustada vabatahtlike, eeskätt vabatahtlike päästjate – nii merepäästjate kui ka pritsumeeste – tegevust. Räägivad ju vabatahtlikud maakonna erinevais paigus toimuvatel kokkusaamistel ka oma tööst.

Viira hinnangul on kakulavatsite ja pesakastide meisterdamine suurepärane ühistegevus, mis aitab kogukonda liita.

“Olen näinud, kuidas sellised ettevõtmised inimeste silmad särama panevad,” ütles Viira. “Meisterdamise aeg, paar tundi, on küll napp, ent loodetavasti saavad osalejad sellega maitse suhu, et ise kodanikualgatuse korras edasi tegutseda.“

Lisaks kassikakulavatsitele valmistatakse aktsiooni käigus paar kodukaku pesapakku ning pesakastid näiteks tihastele, käblikutele ja porridele ning riiul pääsukeste pesade tarvis – et pesad alla ei kukuks.

Koos huvilistega viib Eesti Ornitoloogiaühingu esindaja Rein Nellis ühisnädalal valminud kassikakulavatsid metsadesse kassikakkude pesitsemispaikadesse.

Lisaks lavatsite ja pesakastide meisterdamisele toimus eile ühisnädala raames paarikümnele koolinoorele õppereis mööda Saaremaad. Kuressaare Vanalinna kooli ning Aste ja Valjala põhikooli õpilased tutvusid kolme mittetulundusühingu – Karala küla arenguseltsi, Käesla arenguseltsi ja Anseküla külaseltsi – tegemistega.

“See reis oli mõeldud just selleks, et noored saaksid teada, mida mittetulundusühing endast kujutab, millega tegeleb ning mis kasu nad toovad,” rääkis Saaremaa Arenduskeskuse konsultant Helje Pent. Nimetatud seltsid valiti tema sõnul välja just seetõttu, et need MTÜ-d on edukad, saanud tunnustuse osaliseks ning oma projektidega palju korda saatnud.

Print Friendly, PDF & Email