Orkaani eelõppusel tutvuti lahingupaikade maastikuga (3)

mooraNädalavahetusel osales üle saja kaitseliitlase õppusel, mille käigus valmistuti 5.–7. detsembrini Saaremaal toimuva rahvusvahelise õppuse Orkaan 2014 korraldamiseks.

Orkaan algab 5. detsembri pärastlõunal üksuste saabumise ja positsioonidele liikumisega. Reedel liigub mandrilt saarele ka rohkelt sõjatehnikat. Sõrve ja Undvasse sõitmiseks kasutakse ka rannamaanteed ja nn vana maanteed, mis läheb läbi Laimjala, kuid sõjatehnikat jagub ka Kuivastu–Kuressaare maanteele.

Parvlaevade sõidugraafikus on kokku lepitud ka mõned graafikuvälised eriveod. “Suurem osa sõidukitest tuleb reede, 5. detsembri hilisõhtul,” täpsustas Kaitseliidu Saaremaa maleva pealik kolonelleitnant Kristjan Moora (fotol).

Õppuste ajaks maanteedele paigutatavad kontrollpostid asuvad peamiselt kõrvalteedel. Moora lisas kohalike inimeste rahustuseks, et kontrollpostides harjutatakse õppustel osalejate kontrollimist.

“Kohalikud elanikud passi kaasas kandma ei pea. Kontrollpostide läbimisel tuleb lihtsalt hoog maha võtta ning jälgida liiklusmärke ja märguandeid.”

Õppuse lahingharjutused toimuvad peamiselt Sõrve ja Undva poolsaarel, kus harjutatakse maale tunginud “vastase” üksuste hävitamist.

Õppus lõpeb rivistusega Kuressaare kesklinnas pühapäeval, 7. detsembril kell 14–15, kuhu on oodatud ka kõik huvilised, rivistusele järgneb õppusel osalenud sõjatehnika näitus.

“Õppus lõpeb siis, kui kõik osalejad on tagasi koju jõudnud, relvad ära puhastanud ja lattu pannud ning riided ära kuivatanud,” ütles õppuste juht kolonelleitnant Kristjan Moora.

Küsimusele, kas õppus segab kohalikke elanikke ja jahimehi, vastas Moora, et Kaitseliit loodab kohalike elanike mõistvale suhtumisele ja detsembri alguses korraldatav õppus peaks kohalikke väga vähe segama, turiste on saarel sel ajal vähe ning ka põdrajaht on selleks ajaks enamikes jahiseltsides juba lõppenud.

Õppusel osalejate majutamiseks on sõlmitud kokkulepped Kihelkonnal, Lümandas, Salmel ja Torgus koolide ja rahvamajadega, kus võitlejad saavad tuulevarju. Laupäeva öösel vastu pühapäeva toimub õppuse kõige aktiivsem faas, siis võitlejatel puhkamiseks palju aega ei jää.

Print Friendly, PDF & Email