Jõulud muuseumis pakuvad tegutsemislusti (1)

Tänavu astuvad jõulutraditsioone tutvustavate osalusetenduste korraldajad ajaloos pika sammu edasi ja kutsuvad huvilisi Kuressaare linnusesse osa saama nõukaaegsetest näärikommetest.

Kui kahel varasemal aastal on külalised osa saanud pühadest talutares ja mõisas, siis seekord satuvad etenduste külastajad Nõukogude Eestisse, 70.–80. aastatesse.

“Ajalugu ju seegi,” tähendas lavastaja Franka Vakkum MTÜ-st Noorteühendus Generatsioon. Tema sõnul valiti just see ajastu, et viia tollased lapsed taas oma lapsepõlve ja näidata praegustele lastele, kuidas nende vanemad pühi pidasid. “Ise ei tule vahest selle pealegi, et oma lapsed ei tea sellest ajast midagi,” tõdes Vakkum. “Kui neile midagi rääkima juhtud, kuulavad uskumatuna tunduvaid lugusid, suu ammuli. Seetõttu oleks eriti tore, kui tuldaks kogu perega – siis saab ju kodus nendel teemadel edasi rääkida.”

Nõukaajale omast miljööd aitab luua Saaremaa muuseum. “Muuseum on oma kogudes leiduvat meile ka eelmistel aastatel lahkesti kasutad andnud,” sõnas Vakkum.

“Publik saab etenduses väga aktiivselt kaasa lüüa,” lubas ta, lisades: “Mingit loengut me pidama ei hakka, rõhk on tegutsemisel.”

“Jõulud muuseumis” (endise nimega “Jõulud lossis”) saavad teoks SA Saaremaa Turism, MTÜ Noorteühendus Generatsioon ja Saaremaa muuseumi koostöös.

Saaremaa Turismi juhatuse liikme Angela Nairise andmeil on detsembris ja jaanuaris kavas kokku kümme avalikku etendust, neist esimene 21. detsembril. 16.–19. detsembrini toimuvad aga ettetellitavad etendused.

Print Friendly, PDF & Email