20 aastat tagasi asutati Saaremaa merekultuuri selts (2)

Täna 20 aastat tagasi sündis Saaremaa merekultuuri selts, ainulaadne huviühendus terves Eestis. Seltsi loomise initsiaator oli 1994. aasta märtsis taas Kuressaarde elama asunud endine meremuuseumi teadur ja ajakirjanik Bruno Pao.

Tollasel kadripäeval kogunes seltsi avakoosolekule 25 merekultuuri huvilist. Liikmeskond kasvas kiiresti. Peagi osales koosolekutel ja väljasõitudel neljakümne inimese ringis.

Enam kui kümme aastat juhtis seltsi tegevust Bruno Pao. Praegu on seltsi eesotsas Rein Sepp. Algusest peale on seltsi kuulunud nii endised kui ka praegused kutselised meremehed Paul Mardi, Arvi Prei, Lembit Uustulnd jt.

Selts on seadnud põhieesmärgiks tutvustada oma liikmeile merelist tegevust, merelisi paiku ja inimesi. Pikaajaliseks traditsiooniks on saanud ajalookonverentsi korraldamine Kuressaare merepäevade aegu.

Kahekümne aasta sisse mahuvad muljetavaldavad reisid Mandri-Eesti merelistesse paikadesse, aga ka Soome, Rootsi, Läti- ja Leedumaale. Igal aastal on seltsi liikmetega kohtunud teada-tuntud merendustegelased, kes on pajatanud oma töödest ja tegemistest.

Praegu on seltsi peamine ettevõtmine kirjaniku ja paljude laulude autori Albert Uustulndi skulptuuri püstitamine ja oma maja sisustamine.

Seltsi egiidi all on ilmunud mitu trükist (“Artur Toom – Vilsandi linnukuningas”, “Sõrve sääre otsa lood” jt). Eeloleval laupäeval esitletakse Kuressaares Meedla kojas seltsi 20 tegevusaastat kajastavat raamatut “Mere kütkes”.

Lääne-Saaremaal tegutseb edukalt merekultuuri selts Salava.

Print Friendly, PDF & Email