Soojad sokid sõdurpoistele (7)

Kuigi akna taga valitsev talvekuu on sügiseselt soe, on külmad siiski saabumas – ükskord saabuvad need ikka – ja jõulud lähenemas ning meil käib taas usin sokkide kudumine ja kogumine.

Ei, me ei arva, et sõdurpoiste lähedased kududa ei oska. Muidugi oskavad ja teevadki seda. Koovad oma pojale ning toovad ka meie kampaania tarvis kingikotti magusa suutäie ja sooja südamesooviga sokipaari. Sokikampaania näitab, et me hoolime oma maakonna noortest, me toetame neid ja soovime, et neil oleks turvaline ja soe olla.

Mina kuulsin sõdurpoistele jõuluks sokkide kudumisest kampaania algatajalt Rita Loelilt 2009. aasta sügisel ja muidugi toetasin kohe seda toredat ideed. Šokolaad ja jõulusoov soki sisse ning süda oli väga rahul. Tol aastal kooti 139 sokipaari. Vahipataljoni ajateenijad rõõmustasid kodusaare saadetise üle. Kingituse sai ka Kuressaare vapilaeva Admiral Cowan meeskond. Järgmisel sügisel vestlesime Ritaga ka mereväest. Uurisin, kui palju saarlasi seal teenib, tookord oli neid üllatavalt vähe, vaid viis noormeest. 2010. aastal toodi sokipaare juba 160. Aasta hiljem jõudis kogumispunktidesse koguni 164 paari. Kingisaajatele lisandus logistikapataljon, pilt kõneleb ise enda eest.

2012 oli kurb aasta. Palju tänuväärseid ettevõtmisi algatanud Rita lahkus meie seast, jäädes alatiseks nooreks. Tema algatatud traditsioonid jäävad aga püsima. Sõdurpoiste sokikampaania jätkus jõuliselt. Meil jagus sokke juba ka side- ja staabipataljonile ning Kuperjanovi jalaväepataljonile. Möödunud aastal oli sokipaaride arv kasvanud 170-ni. Südamlikke soove ja armastusega kootud sokke jagus kõikidele Saare maakonna ajateenijatele. See oli hea tunne.

Tänavu ootame 140 sokipaari

Ma ei nõustu kuuldud kommentaaridega, et sõjaväes ei ole kodukootud villaste sokkidega midagi teha ning et need saavad saabaste sees kiiresti otsa. Vormi juures on tõesti omad soojad sokid olemas, aga kodusaare elaniku hoolitsevate kätega kootud sokkidel on hoopis teine mõte. Ja ajateenija teab täpselt, millal ja kus ta need jalga paneb.

Mul on hea meel, et paljud head inimesed on kogumispunktidesse oma sokid juba toonud. Tänavu on oodatud 140 sokipaari, et need jõuaksid kõikjale, kus meie saarte noormehed aega teenivad. Vahipataljon on endiselt esikohal, seal on väga suur osa Saare maakonna ajateenijatest. Siiani on just seal olnud ka kõige pidulikum ja eriliselt uhke vastuvõtt. Möödunud aastal olid pidulikul tseremoonial ka neiud Hiiumaalt, et rõõmustada sokipaariga oma saare poisse. Väga soe ja kodune kohtumine on olnud Admiral Cowani meeskonna liikmetega.

Samuti on väga armas vastuvõtt olnud mereväebaasis, side- ja staabipataljonis, ühe sõnaga – jõulusõnum Saaremaalt on teretulnud igal pool. Noormeeste soe pilk säravais silmis, šokolaadiümbrise krabin sokininas – see on tänu, mida kudujad ise vahetult ei näe. Aga teadke, teid tänatakse. Noormehed meenutavad seda hetke veel ka tagantjärele soojade sõnadega.

2011. aastal mereväelasena aega teeninud Kaspar meenutab, et muidugi on hea soe tunne sokke saada, ilmselt sama soe, nagu need sokid hiljem ka jalas tunduvad. “Huvitav on veel see, et sinu jalga võivad sattuda kaasteenija ema tehtud sokid, mis loob ka veidi elevust. Ja magusavajadus oli mul ajateenistuses terve see aeg. Eriti noorteajal.”

Meelis vahipataljonist kinnitab veel praegu, et sokid tegid rõõmu.

Soojad sokid on vajalikud metsas

Alo, 2012. aastal vahipataljonis olnu: “Mina olen kahe käega selle traditsiooni jätkamise poolt. Eesti on küll väike ning vahemaa kodusaare ja väeosade vahel pole suur. Siiski võib üks kuiv ja soe sokipaar metsas vägagi suurt tähtsust omada!

Kui jalad on kuivad, on ka motivatsiooni tegutsemiseks. Asjale annab muidugi lisaväärtuse teadmine, et sokid on otse kodust ja just sinule. Arvan, et sokkidega võiks kaasas olla ka väike sõnum. Sõnumi all mõtlen mingit motiveerivat lausejuppi või väikest tekstikest (ei pea olema pikk). Samuti võib kuduja avaldada oma nime, kui seda soovib. Soki sisse magusat? Absoluutselt. Seal võiks olla miski kodune küpsetis (just kodune, mitte poekaup).”

2013. aastal logistikapataljonis teeninud Mikk kirjutab: “Sokke saada on hea tunne, sest need tulevad ju kodukandist. Mulle tundub, et saare memmed on väga töökad ja hoolivad oma kandi noortest ajateenijatest, sest meid on igal aastal kaitseväes küllaltki palju. See sokkide tegemine ei ole kindlasti kerge töö, nii et suur austus inimestele, kes ikka jaksavad ajateenijatele sokke kududa. Magus asi soki sees, on kindlasti nagu boonus. Kuna ajateenijal on üldiselt pikad ja energiat nõudvad päevad, siis usun, et magusa peale läheb igal ajateenijal suu kõrvuni. Kui see kudujale majanduslikult suurt kahju ei tee, siis on sõduripoisil kindlasti väga hea meel leida soki seest midagi magusat, mis tuleb Saaremaalt.

Mind huvitaks, kes on konkreetselt minule sokid teinud. Saaksin ta näiteks üles otsida ja midagi sümboolset vastu kinkida.”

Ootame sokke 28. novembrini. Kogumispunktid on Kuressaares Saarte Hääle toimetuses, Kaitseliidu Saaremaa maleva staabis Väljaku 5, Orissaares Kirde poes ja raamatukogu lugemissaalis, Valjalas vallamajas ja noortekeskuses, Leisis vallamajas, Tornimäel koolimajas, Salmel lasteaias.

Olen tänulik kõikidele kudujatele ja toetajatele.

Raili Nõgu
naiskodukaitse Saaremaa ringkonna esinaine

Print Friendly, PDF & Email