Aivar Pohlak: FC Kuressaare mängis aegade parimat jalgpalli (3)

Foto: Irina Mägi

Foto: Irina Mägi

Eelmisel hooajal veel meistriliigas mänginud FC Kuressaarelt oleks võinud oodata kohe sinna tagasisaamist või vähemalt sellele kohale pretendeerimist. Paraku võitles meeskond kuni viimase vooruni hoopis esiliigasse püsima jäämise nimel, kuigi kokkuvõttes saadi kuues koht.

Aivar Pohlaku (fotol) hinnangul tegi klubi alguses suure sammu tagasi ja siis mitu sammu teises suunas edasi. Läbikukkumisest kõnelda pole vähimatki põhjust, sest mängiti aegade parimat jalgpalli.

Millised on meeskonna tänavuses soorituses objektiivsed ja millised subjektiivsed põhjused?

Ma ei hakkaks neid põhjusi kahele eraldi tasandile viima – hooaja eel sai püstitatud põhieesmärk meeskonna saarlastepõhiseks viimine ja mänguline areng ning tulemus pidi tulema selline, nagu need kaks asjaolu võimaldavad, mõistagi ei saanud kõne alla tulla liigast väljalangemine.

Lõpuks jäi Premium liiga play-off-kohale jõudmine ühe Viljandilt saadud kaotuse taha ja esiliiga koha säilitamise play-off ühe punkti kaugusele, aga oludes, kus mullusest Eesti tipptasandil mänginud koosseisust oli enamikus mängudes väljakul vaid 3–4 meest: Sander Viira, Sander Laht, Elari Valmas ja Amor Luup. Seega ei olnud FC Kuressaarel Premium liigas sugugi sama meeskond, ja ülejäänud mehed käisid hooaeg varem väljakul teises või kolmandas liigas, nii et ei saa ka tulemuse üle nuriseda.

Lisaks mängis klubi esindusmeeskond lõppenud hooajal tõenäoliselt aegade parimat jalgpalli, kui rääkida mängu sisust. Ehk siis sinu poolt kasutatud kujundit korrates ütleksin, et klubi tegi alguses suure sammu tagasi ja siis mitu sammu teises suunas edasi. Läbikukkumisest kõnelda pole vähimatki põhjust.

Milline on hinnang tulemusele positiivses ja negatiivses võtmes?

Ühtegi negatiivset asjaolu ma nimetada ei oskagi, isegi mitte seda, et meeskond ei jõudnud kohe tagasi Premium liigasse. Positiivset on selgelt rohkem: meeskonna koosnemine saarlastest, noorte mängijate julge edutamine, sportliku seose tekkimine noorte ja duubli ning duubli ja esindusmeeskonna vahel, konstruktiivne mängupilt ja positiivne sisekliima. Samuti noormängijate huvi kasvamine esindusmeeskonna tegemiste vastu, kui laiemalt vaadata.

Kas saavutatud tulemuse põhjal saab anda hinnangu kogu Saaremaa jalgpalli hetkeseisule?

Ütleksin nii, et lõpuks ometi oleme saanud toimima loogika, kus Saaremaal kasvatatud jalgpallurite ja esindusmeeskonna vahel on selge sportlik seos. Selles tähenduses oli väga oluline Sander Viira asumine duubelmeeskonna Sörve JK peatreeneri postile ja sellele vanuse poolest järgneva noortevõistkonna juurde. Saaremaa jalgpalli seis on normaalne, harrastajate hulk on rahuldav või isegi hea ning noorte, kuid jalgpallis kogenud ja selget sportlikku nägemust omavate treenerite lisandumine klubisse peaks looma hea eelduse kogu Saaremaa jalgpalli astumiseks järgmisele arenguastmele.

Millised peaksid olema arengud järgmisel aastal ja millised pikemas perspektiivis?

Esimene ülesanne järgmisel aastal on mängulise arengu jätkumine. Premium liigasse tuleb tõusta just sellelt pinnalt, aga kas see juhtub kohe või aasta hiljem, ei oska keegi öelda, aga võitlema selle nimel on klubi esindusvõistkond kindlasti võimeline juba praegu.

Pikemat perspektiivi kirjeldame esindusmeeskonna tasandil viie-kuue aasta lõikes kui soovi astuda kandadele Premium-liiga esimese poole võistkondadele, ja seda oma klubi kasvandikele toetudes. Sellest oleme ka varem kõnelenud.

Klubi noortetöö on Maikko Mölderi ja Arli Saare mõne aasta taguse liitumisega võtnud uue suuna ja esimesed selle põlvkonna poisid liituvad meeste jalgpalliga järgmisel hooajal. Esialgu küll duubelvõistkonna tasandil, kusjuures arutame praegu, kas mitte nimetada Sörve JK-d ümber FC Kuressaare II meeskonnaks, nagu enamikel klubidel on, et noorteklassist meeste võistlusele tulevad mängijad jääksid formaalselt samasse klubisse ja neil oleks lihtsam mõista arenguks loodud keskkonna toimimist.

Mehi tipptasemele seni palju jõudnud pole. Kas saarlastel on jalgpalluritena üldse potentsiaali?

Potentsiaali saarlastel on, aga selle realiseerimiseks tuleb teha mõtestatud tööd – usun, et eeldused selleks on FC Kuressaarel praegu paremad kui eales varem.

Print Friendly, PDF & Email