Nasval sattus püssi ette Lätist ujunud tähnikhirv

JAHIMEES TROFEEGA: Neeme Sepp kütitud tähnikhirve pea ja sarvedega. Foto: erakogu

JAHIMEES TROFEEGA: Neeme Sepp kütitud tähnikhirve pea ja sarvedega. Foto: erakogu

Saaremaa jahimehi tabas novembri algul tõeline üllatuspomm, kui Laugi jahiseltsi liige Neeme Sepp laskis Nasval tähnikhirve, kes on võõrliigina haruldane mitte ainult Saaremaal, vaid kogu Eestis.

Ehkki kütitud isaslooma DNA-proovi tulemused on veel selgumata, ütles jahindusspetsialist ja ajakirja Jahimees peatoimetaja Kaarel Roht, et fotode ja sarvede järgi hinnates on lastud hirv kindlasti tähnikhirv.

Kaarel Roht arvas, et ilmselt pärineb Saaremaale sattunud hirv Leedust, kus asuvad tähnikhirvede pargid ja kus seda looma on ka loodusesse vabaks lastud. “Sel kevadel nägid lätlased ilmselt sedasama hirve Liepajas, sellest on tehtud ka pilte,” teadis Roht.

Punahirvede elupaigana tuntud Saaremaale võis väiksemat kasvu tähnikhirv suure tõenäosusega jõuda ujudes, ütles hirvede elu tundev loodusuurija Tiit Randveer. “See on vastutasu Ruhnu karu eest, kes läks meilt Lätti,” muigas teadlane, kelle sõnul on hirved küllatki head ujujad.

Kui Tiit Randveer peab hirve saarele sattumist igati pikantseks looks, siis Kaarel Rohtu see väga imestama ei pane, tema nimetas hirvepulli uute asupaikade avastamisel suureks ränduriks.

Saarte jahimeeste seltsi tegvjuhi Ilmo Torni sõnul pole välistatud, et tähnikhirv võis Saaremaal püssitoru ette sattuda ka aastaid tagasi, kuid siis ei pööratud sellele nii palju tähelepanu.

Kaarel Roht ütles, et Kaug-Idast pärinev tähnikhirv on võõrliik, kelle sissetoomine Eestisse on keelatud ja kellest, kui loom on siia sattunud, tuleb võimalikult ruttu vabaneda. “Ta ristub punahirvega ja see hübriid on juba kahetsusväärne asi, see on liikide segunemine inimese kaasabil,” sõnas Roht.


 

Haruldane isend

Vikipeedia kirjutab, et Eestis on tähnikhirve kohatud üksikjuhtudel 1980. aastatel Alutagusel ning 2013. aastal Ida-Virumaal Permisküla lähistel ja Võrumaal Lasvas. Viimati jäigi tähnikhirv jahimehe püssitoru ette just paar aastat tagasi Võrumaal. Eesti maaülikooli hirveuurija Karli Ligi hinnangul tuli Võrumaa hirv arvatavasti Lätist, kus tähnik- ja kabehirvi peetakse ulukifarmides, Ida-Viru hirv aga üle Narva jõe.

 

Print Friendly, PDF & Email