Odalätsi allikateni jõudmiseks pole enam akrobaatikat vaja (3)

PUHAS VESI: Kihelkonna vallavalitsuse liikme Mare Kurvitsa meelest on Odalätsi allika vesi värske ja hea maitsega. Foto: Tambet Allik

PUHAS VESI: Kihelkonna vallavalitsuse liikme Mare Kurvitsa meelest on Odalätsi allika vesi värske ja hea maitsega. Foto: Tambet Allik

Odalätsi allikate äärde rajati Kihelkonna vallavalitsuse tellimusel uued hakkpuidu multšist rajad ja kaks silda, kus külastajad saavad ohutult jalutada ja loodust nautida. Lisaks pääseb nüüdsest lihtsamini ligi ka allika veele.

“Enne oli vaja akrobaadioskusi, et vett allikast kätte saada,” mainis Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam.

Odalätsi allikate taristut soovis Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) taastada juba varasematel aastatel, kuid maaomanikuga ei jõutud kokkuleppele. Vastuolude tõttu lõpetas RMK ka Odalätsi allikate haldamise. Selle aasta kevadeks olid Odalätsi laudrajad ja sillad juba niivõrd mädanenud, et vald otsustas need üldse ära koristada, et tagada külastajate ohutus. Suve lõpu poole algas uute radade ja sildade ehitus.

Nüüd on rajad valmis ning vallavalitsuse vastuvõtukomisjon on objekti üle vaadanud ja tulemustega rahul, märkis Raimu Aardam. Tema sõnul Odalätsil olulisi muudatusi tehtud pole, kui välja arvata see, et laudraja asemel on multšist rada. Lisaks viivad astmed ühe silla juurest alla vee juurde.

Vallavanem ütles, et vallal õnnestus sõlmida maaomanikega leping, mille kohaselt sai vald õiguse käiguteede rekonstrueerimiseks. “Odalätsi allikate kaitseala on kahe kinnistu peal,” selgitas Aardam ja lisas, et vallavalitsusel läks samuti veidi aega, enne kui maaomanikega kokkuleppele jõuti.
Raimu Aardam märkis, et praegune olukord, kus vald Odalätsi allikate taristut hooldab, ei ole kohalikule omavalitsusele aga parim lahendus. Ta avaldas lootust, et ehk jõutakse taas kokkuleppele RMK-ga, et viimane objekti uuesti üle võtaks. “See on aga tuleviku teema,” toonitas vallavanem.

Saarte Häälele uut rada tutvustanud Kihelkonna vallavalitsuse liige Mare Kurvits sõnas, et eesmärgiks oli looduskeskkonda võimalikult vähe muuta, samuti külastajate ohutuse tagamine. Ta selgitas, et uue raja tegemisega sai pihta hakata alles suvehooaja lõpu poole, kui külastajate arv oli vähenenud. Kevadel ärakoristatud vana rada oli tema sõnul hallitanud ja auklik, mistõttu ei saanud selle tööga suve lõpuni oodata.

Odalätsi multšist radade kogupikkus on 160 meetrit. Kurvitsa sõnul on tulevikus plaanis paigaldada Odalätsile uuesti ka infotahvel. Odalätsi allikate vett kasutavad paljud kohalikud ja ka kaugemalt tulnud, rääkis Kurvits. Eriti hea pidi olema allikaveega keedetud kohv või tee.

Odalätsi allikate käiguteede rekonstrueerimine läks maksma umbes 10 000 eurot, millest 90% tuli Keskkonnainvesteeringute Keskuselt. Objekti projekteerija oli A.M.T. Invest OÜ ja ehitaja kohalik ettevõte Saar Fin OÜ.

Print Friendly, PDF & Email