Mõnusad pidasid iganes mõnusa sünnipäevapeo (FOTOD)

PALJU ÕNNE, MÕNUSAD! Esiplaanil vasakult lapsed Friida Põld, Kärt Tiitson, Richard Valge, Eerik Raud ja Kristi Tiitson. Naiste reas vasakult: Liia Aavik, Maire Murekas, Asta Kuivjõgi, Anne Viira, Evi-Mai Vilukas. Meeste reas: Adi Kuivjõgi, Taivo Murekas, Väino Kaljulaid, Toivo Argel, Osvald-Valdur Toop. Foto: Tambet Allik

PALJU ÕNNE, MÕNUSAD! Esiplaanil vasakult lapsed Friida Põld, Kärt Tiitson, Richard Valge, Eerik Raud ja Kristi Tiitson. Naiste reas vasakult: Liia Aavik, Maire Murekas, Asta Kuivjõgi, Anne Viira, Evi-Mai Vilukas. Meeste reas: Adi Kuivjõgi, Taivo Murekas, Väino Kaljulaid, Toivo Argel, Osvald-Valdur Toop. Foto: Tambet Allik

Pühapäeval tähistas Lümanda kultuurimaja veteranide tantsurühm Mõnusad oma viieteistkümnendat sünnipäeva.

“See oli tõesti üks vahva sünnipäevapidu,” ütles Mõnusate juhendaja, Lümanda valla kultuurijuht Ulvi Põld, lisades, et peokava oli üles ehitatud 15-aastasest sünnipäevalapsest lähtudes. Päevakangelased olid külla kutsunud sõbrad Rukkilille rühmast, Salme memmede tantsurühma Meelespea, Taritu memme-taadi lauluklubi ja tantsurühma Moekad endised liikmed. Sünnipäevalastele tantsisid ka Lümanda kultuurimaja teised rühmad.

Mõnusaid õnnitles Lümanda vallavanem Jaanika Tiitson. Saare maakonna rahvakultuurispetsialist Krista Lember märkis, et Mõnusad on tore näide kollektiivist.

“Koos käiakse küll tantsurõõmu ja sõpruskonna pärast, kuid neid on tunda ja näha ka kogukondlikus tegevuses,” rääkis Lember, kelle sõnul on Mõnusad noorematele eeskujuks. Seda oli näha ka sünnipäevapeol. “Oli küll Mõnusate pidu, aga õnnitlejate seas olid lapsed ja lapselapsed, kes tervitasid Mõnusaid tantsuga juba oma rühmades. See oli järjepidevuse pidu,” lausus Lember. Kokku oli sünnipäevapeole tulnud üle 80 inimese.

Mõnusate juhendaja Ulvi Põllu sõnul on need 15 aastat olnud rühma jaoks stabiilsed. Enamik rühma liikmeid on tantsinud algusest peale. Tantsurepertuaar on aja jooksul muidugi muutunud. “Kui 15 aastat tagasi nad nii-öelda kepsutasid, siis nüüd otsime repertuaari soliidsemaid ja tasasemaid tantse,” rääkis juhendaja, kelle sõnul on rühma keskmine vanus viie praegu tantsiva paari peale 69,2 aastat.

“Mida võib välja tuua, on see, et tantsurühmast on välja kasvanud kokkuhoidev sõpruskond. See on selline kodust välja saamise võimalus kord nädalas ning seltsielu ja liikumise pool on kindlasti väga oluline osa,” tähendas Ulvi Põld, kes lõi Mõnusate rühma aastaid tagasi viljaka tantsulooja ja õpetaja Helgi Alliku ergutusel.

20. oktoobril 1999 toimus esimene proov ja esimene ülesastumine oli rühmal detsembris, Lümanda kultuurimaja sünnipäevapeol.

Siis korraldatud ka nimekonkurss, kus iga peoline sai rühmale nime pakkuda, millest tantsijatele meeldis kõige rohkem Mõnusad.

Tantse on Mõnusate repertuaaris poolesaja ringis. Rühma lemmiktants on läbi aastate olnud Helgi Alliku “Merearmastus,” kuid rühma juhendaja Ulvi oma lemmik on Maie Orava “Viru-Nigula valss”.

Oma peol tantsisid sünnipäevalapsed ise kuus tantsu, neist üks rahvalik laulumäng, mida tantsiti koos Lümanda kooli 1. ja 2. klassi lastega, aga tantsiti ka koos Rummaja, Rukkilille jt.

Seda, et keegi Mõnusatest kavatseks koju jääda, Ulvi Põllu sõnul küll pole. “Eks tervisehädasid ikka juhtub, aga nendest saadakse üle ja küllap see hoiabki tervist parlanksis, et ei pea koju jääma vanaks inimeseks,” kinnitas Põld.

Eile registreeris ta rühma ka Saare maakonna 45. tantsupeole ning nüüd asutakse uusi tantse õppima.


 

Tants on eluaegne armastus

“Tants, see on eluaegne armastus,” kinnitab viis aastat Mõnusatesse kuulunud Toivo Argel, lisades, et see on nii veres, et ilma selleta enam ei saa. Toivo, kes elas aastaid Mulgimaal ja kolis Saaremaale viis aastat tagasi, on tantsinud 6. eluaastast saati. “Ema viis mind käekõrval koolimajja tantsima ja nii see algas,” meenutab ta.

Toivo sõnul on praegu õpitavad tantsud lihtsad, “nii vanainimese kondi järgi”, nagu ta ütleb, ja lisab, et võiks isegi keerulisemad olla. Tema lemmiktants on “Tuljak”, mida ta on tantsinud suurtel tantsupidudel.

Rühmavanem Maire Murekas, kes peab ka rühma kroonikat, lausub, et Mõnusad on üks ühtehoidev seltskond ja igasuguseid tähtpäevi tähistatakse alati koos. “Meil on muidugi ka see eelis, nagu segarahvatantsurühma puhul ikka, et mehed tasakaalustavad,” muigab ta. Tantsurühm on saanud palju reisida ja seda koos Rukkilillega. Varem on Mõnusate rühmas tantsinud ka Anita ja Uno Kütt, Raoul Randmäe, Leili Lüüding, Linda Berens, Olev Kuivjõgi, Helve Karro.

Print Friendly, PDF & Email