Vähem hambutuid suid (20)

Kalle Laanet2009. aastal kirjutas Toivo Vaik Saarte Hääles: “Kuid juba majanduslikult edukatel aastatel lükati hambaravi vaikselt patsiendi enda rahakoti peale – nagu oleks tegu juukselõikuse või maniküüriga. Hambaravi aastahüvitis oli vaid lohutusraha, sest juba üks hambaplomm maksis hulga rohkem kui aastas hüvitist ette nähtud. Mida kehvem seis majanduses, seda rohkem hambutuid suid lisandub.”

Selle nädala teisipäevases Saarte Hääles on kirjas, et saarlased suisa hoiduvad hambaarstist ja 2012. aastal langes külastuste arv viimase 15 aasta madalaimale tasemele.

Haigekassa uuringute põhjal tõi 2013. aastal 41% inimestest hambaarsti külastamisest loobumise põhjusena välja selle, et hambaarsti teenus on kallis.

Masendav fakt, et hambaravi on meie riigis muutumas jõukamate privileegiks, on Reformierakonnas käivitanud põhjaliku arutelu. Tänaseks on erakonna juhatuses heaks kiidetud ettepanek luua riiklik hambaraviprogramm, mis hõlmab nii ennetust, hüvitist abivajajatele kui ka pensionäride hambaravi.

Pensionäride hambaravi. Praegune hüvitiste maksmise kord on tekitanud ebavõrdse olukorra, kus toetatakse enam neid pensionäre, kelle hammaste olukord on sedavõrd halb, et on vaja proteese (proteesihüvitis 255,65 eurot kolme aasta peale + hambaravihüvitis 19,18 eurot aastas).

Väiksemat toetust, ravihüvitist 19,18 eurot aastas, saavad need pensionärid, kel proteese veel ei ole, kuid hambaravivajadus on seoses vanadusega suurenenud.

Riikliku hambaraviprogrammi järgi saavad pensionärid kasutada 256-eurost proteeside hüvitist ka hambaraviks kolme aasta jooksul.

Hüvitis abivajajatele. Plaanime luua hambaravihüvitise tööealistest inimestest enim abi vajavatele vähemalt 100 euro ulatuses aastas.

Ennetustegevus. Ühe olulise osana tahame muuta tõhusamaks ennetustegevuse. Vaatamata sellele, et kuni 19. eluaastani on hambaravi riigi poolt kaetud, ei jõua noored hambaarsti juurde regulaarsesse kontrolli.

Regulaarne hambaarsti külastamine aitaks ära hoida mitmeid hilisemaid hammastega tekkivaid probleeme. Oluline on, et hambaarstidelt hakkaks patsientide info liikuma tervise infosüsteemi, nii tekib kogu valdkonnast märksa parem ülevaade.

On tõenäoline, et juba järgmisel sügisel leitakse riigieelarve arutelude käigus vajalik raha ja programm hakkab tööle 1. jaanuarist 2016.

Kalle Laanet
riigikogu liige
Reformierakond

Print Friendly, PDF & Email