Tasuta lõuna proovipäev tormijooksu ei toonud (6)

KAKS PRAADI, PALUN: Lõunatajaid teenindanud Epp Ilverilt (esiplaanil paremal) ühe prae asemel kaks palunud Joosep Soonel tuli maksmiseks kassa juurest läbi astuda. Foto: Raul Vinni

KAKS PRAADI, PALUN: Lõunatajaid teenindanud Epp Ilverilt (esiplaanil paremal) ühe prae asemel kaks palunud Joosep Soonel tuli maksmiseks kassa juurest läbi astuda. Foto: Raul Vinni

Jaanuarist kõiki õpilasi tasuta toitlustama valmistuv Kuressaare gümnaasium korraldas eile ja täna proovipäeva, et uut toitlustuskorraldust tutvustada ja sööklas toimuvast edasiseks järeldused teha.

“Loodame, et teenindus läheb kiiremaks ja toidujärjekorrad liiguvad rutem,” ütles KG haldusjuht Tiiu Smidt. “Tahame näha, kas magnetkaardist loobumine end õigustab.”

Eile veidi enne kella 12, tavaliselt kõige rahvarohkemal ajal, oli Kuressaare gümnaasiumi sööklas olukord rahulik. Järjekord ulatus toiduleti äärest vaid poolde saali ja liikus kiiresti.

Erinevalt tavalisest koolipäevast need, kes lisaks tasuta soojale toidule midagi osta ei soovinud, kooli magnetkaarti maksevahendina kasutama ja end kassas registreerima ei pidanud. Pärast roa kättesaamist võis kohe lauda istuda ja sööma asuda.

Menüüs kollaste täppidega tähistatud ehk tasuta toitude hulka kuulusid eile ahjusardell, guljašš, Bologna kaste, suvikõrvitsahautis, viinerikaste ja kapsa-hakklihahautis.

Töö põhineb usaldusel ja austusel

Direktor Toomas Takkis oli tulnud sööklas toimuvat oma silmaga vaatama. Tema hinnangul avanes kõige populaarsemal lõunavaheajal sööklas tavapärane pilt. “Järjekord on üsna lühike,” tõdes ta. “Muidu on see vahel ikka ukseni ulatunud.”

Direktoril endal on uue toitlustuskorra koha pealt veel mõni vastamata küsimus. “Kuidas suudavad tuhande lapsega tegelevad teenindajad sööjate nägusid meeles pidada, et samal päeval korduvalt söömas ei käidaks?” arutles Takkis. “Ja kuidas garanteerida, et sööma ei tuleks nii-öelda sõber väljastpoolt kooli?”

“Eks täna-homme vaatame, kui palju neid katsetajaid on, kes korduvalt süüa tahavad,” ütles Tiiu Smidt. “Töötame siin üksteist usaldades ja austades. Kui laps tuleb aga kell kaks või kolm ja meil on sööki järel, siis las ta sööb tasuta.”

11.a klassi noormehe Tanel Niitmetsa arvates on jaanuarist kehtima hakkav uus kord parem kui praegune. “Söögi saab kiiremini kätte,” märkis ta.

“Kui võtad ainult tasuta toitu, siis liigub järjekord küll rutem kui tavaliselt,” leidis sama klassi õpilane Mairi Kaseorg. Tema klassiõele Carolina Kaldmale on aga senine kord rohkem meelt mööda. “Kui tasuta toit ei maitse ja midagi muud soovid, siis tuleb ju söögi eest täishind maksta,” ütles Kaldma.

“Mulle meeldib seni kehtinud kord ikka rohkem,” tunnistas ka Joosep Soon, samuti 11.a-st, asetades kassa ette kandiku kahe praega. “Minu jaoks ei muutu ju midagi – tavaliselt võtan rohkem kui ühe prae ja pean ikka kassast läbi käima.” Noormees möönis, et toidusaba läheb küll kiiremini. “Kõik ei pea ju kassast läbi tulema,” tähendas ta.

“Hästi läks,” rõõmustas eile pärastlõunal Tiiu Smidt. “Kuna korraga sai töötada kolm teenindajat, sest kassas ei pidanud enam kaht inimest olema, läks järjekord väga kiiresti – üle nelja minuti sööki oodates seisma ei pidanud. Suhtlemist oli muidugi palju – tuli selgitada, mis ja kuidas.”

Kas supp ja magustoit või praad ja toorsalat

Uue toitlustuskorra järgi võib iga õpilane valida menüüst ühel päeval lõunaks kas supi ja magustoidu või siis ainult prae. Praele lisaks saab võtta soovitud koguses toorsalatit ning joogiks koolipiima ja vett.

Kui söögikordi on rohkem, kui ette nähtud, või soovitakse osta midagi lisaks, tuleb kassas tasuda sularahaga või kasutada magnetkaarti, millele lapsevanemad on enne raha kandnud.

Täies ulatuses tuleb sularahas või magnetkaardiga tasuda nende roogade eest, mis tasuta toitude hulka ei kuulu. Samuti ei saa tasuta kooke, saiakesi ega muid maiustusi.

Ka uuel aastal pakub KG oma õpilastele hommikuputru.

“Kui koolipäeva lõpuks on kõht tühjaks läinud, tasub õpilastel alati sööklast läbi astuda, sest enne söökla sulgemist pakume endiselt kõikidele õpilastele päeval üle jäänud toite tasuta,” ütles Tiiu Smidt.

Print Friendly, PDF & Email