Kaks Pöide valla talunikku tegid piimatootmisele lõpu (11)

SÜGIS TULI TEISITI: Esimest korda pikkade aastate jooksul leiab Posti talu piimaruum kasutust õunahoidlana. Foto: Tambet Allik

SÜGIS TULI TEISITI: Esimest korda pikkade aastate jooksul leiab Posti talu piimaruum kasutust õunahoidlana. Foto: Tambet Allik

Neljast Pöide vallas piimakarja pidanud väiketalunikust jäi sel aastal järele vaid kaks, kuna teised kaks otsustasid vanuse ja terviseprobleemide tõttu piimatootmise lõpetada.

Mui külas asuva Posti talu perenaine Leili Kommel ütles, et viimased lüpsilehmad saadeti lihatööstusse 24. septembril ja praegu on talus vaid 13 lihalooma.

Leili Kommeli sõnul pole neil abikaasa Harriga piimatootmist kellelegi üle anda, sest lapsed ja lapselapsed on kõik Tallinnas, tegutsedes oma õpitud erialal. “Talupidamise ainus mõte ja kasu oli see, et minu meelest on kõik meie lapsed ja lapselapsed saanud inimesteks, kes armastavad nii inimesi, loomi kui ka tööd,” rääkis Leili Kommel. “Muidu ei oleks nad kõrgkooli lõpetanud ega oleks need, kes nad on.”

Leili Kommeli sõnul on lüpsiloomade ärasaatmise järel võimust võtnud kurbus juba pisut järele andnud. Vaba aega on tal praegu hulga rohkem ning märkamatult on koguni kõik kapid ja sahtlidki korrastatud. “Nüüd tuleb hakata jalgrattaga sõitma, mul õepoeg tõi Saksamaalt vägeva ratta,” ütles Leili Kommel.

Lisaks Posti talule lõpetas selle aastanumbri sees piimatootmise ka Matsidu talu Ardla külas. Taluperenaine Sirje Kask ütles, et nemad koos abikaasaga saatsid oma piimakarja tapamajja maikuus. Esialgu jätsid veel oma tarbeks paar lehma koju, nüüdseks on laudas aga vaid üks piimalehm.

Eesti taasiseseisvumise algusest saati talu pidanud Sirje Kask ütles, et otsus piimatootmine lõpetada ei sündinud üleöö. “Plaanisime lõpetamist pikalt, sest ükski sedalaadi otsus pole kerge, aga vanadus teeb oma töö ja piimalehmadega pole lihtne,” rääkis Kask, kelle sõnul pole piimatootmises praegu ka kõige kergemad ajad. “Praeguste hindade juures on lehmapidamine väiketootjale rohkem oma kiusamine ja hobi. Neid kangeid, kes loomi peavad, leidub ikka, aga meil kummalgi ei luba seda enam ka tervis,” selgitas ta.

Lüpsikarja äraviimise järel loomalõhn Matsidu talust siiski kadunud pole, sest talus on karjatamisel poolsada lihalooma. Mis talust tulevikus saab, pole veel selge, kuid Sirje Kase sõnul võib keegi lastest selle kunagi üle võtta. Kolmest pojast kaks elab Saaremaal ja üks mandril, oma abi pole lapsed kunagi keelanud.

“Neil traktoristiamet kõigil selge, käte-jalgadega on nad siin asja sees kogu aeg olnud,” lausus Sirje Kask, kelle sõnul talupidamine mingit luksuslikku elu pakkunud pole, kuid ega ole põhjust ka väga kurta.

Kui Posti talu tarnekvoodi omanikuks sai kohalik suurtootja Ranna Agro, siis Matsidu talu müüs oma kvoodi ühele mandri ettevõttele. Praeguseks on Pöide valda jäänud ainult kaks väikest piimatootjat: Helju Kaubi Põlde talu Veere külas ja Ave Ruus Kärneri külas.

Print Friendly, PDF & Email