President tunnustas õpetaja Indrek Peili eripreemiaga (2)

PRESIDENDI KÄEPIGISTUS: Indrek Peili jaoks on president Toomas Hendrik Ilveselt saadud eripreemia senistest suurim tunnustus. Foto: Arno Mikkor

PRESIDENDI KÄEPIGISTUS: Indrek Peili jaoks on president Toomas Hendrik Ilveselt saadud eripreemia senistest suurim tunnustus. Foto: Arno Mikkor

Eile võttis Saaremaa ühisgümnaasiumi füüsikaõpetaja Indrek Peil president Ilveselt vastu tänavuse reaalteaduste eripreemia.

“See oli tõesti väga suur üllatus, kui presidendi kantseleist tuli nädal tagasi meil küsimusega, kas ma saan preemiat vastu võtma tulla,” tunnistas Peil Saarte Häälele, lisades, et täpsemat selgitust ja põhjendust, miks just tema preemia vääriliseks tunnistati, ta kantseleilt ei saanud.

“Ilmselt on asi ikka mu õpikutega seotud. Viimane, mille kaasautor olin, ilmus äsja ja jõudis kooli just enne vaheaja algust.”

Seni suurim tunnustus

Peili hinnangul oli eile saadud preemia tema jaoks vist seni suurim tunnustus. “Kui mind pärast meie kooli õpilaste edukat esinemist 2004. aastal Indoneesias toimunud rahvusvahelisel loodusõpetuse olümpiaadil president Rüütli vastuvõtule kutsuti, oli ka uhke tunne,” lausus ta, lisades: “Praegune preemia tähendab minu jaoks aga rohkemat.”

Indrek Peili klass, SÜG-i 12a õnnitles oma klassijuhatajat Facebookis grupipildiga – fotol on gümnasistid tunnustuse märgiks pöidlad tõstnud. Pildi postitanud Anni Toon kirjutab oma õpetajale: “Sinu klass on uhke ja soovime edu tänaseks päevaks.”

“See pilt, mida bussis istudes FB-s nägin, tegi südame hästi soojaks,” ütles Peil Saarte Häälele. “Olin vahepeal päris pikalt klassijuhatamisest eemal. Kui kaks aastat tagasi jälle klassi võtsin, kohe tundsin, kuidas energiat juurde tuli. Usun, et võlgnen tänase tunnustuse eest ka neile tänu. Koolitöö on koostöö.”

Kandidaadiks esitas Mart Noorma

Mida plaanib Indrek Peil ette võtta auhinnaraha, 3900 euroga? “Tõenäoliselt saab ühe põneva reisi teha,” lausus õpetaja, kes oma eelmise preemia, teaduse populariseerimise auhinna eest käis Gröönimaal. Presidendi reaalteaduste eripreemiat rahastab Skype Eesti.

Indrek Peili esitas preemia kandidaadiks Mart Noorma, Tartu ülikooli dotsent ning Eesti tudengisatelliidi EstCube-1 programmi algataja ja juhendaja.

“See, et Saaremaa ühisgümnaasium on edukas reaalainete õpetamisel ja seal selle nimel väga head tööd tehakse, paistab kaugele,” põhjendas Noorma, lisades, et selles on Indrek Peilil täita oluline roll. Noorma sõnul on talle sügava mulje jätnud Peili korraldatavad miniteaduspäevad, mille žüriisse ta ise mullu kuulus.

Presidendi nõunik-abi, kultuurirahastu juhataja Piret Arukaevu andmeil oli reaalteaduste eripreemia kategoorias seekord kaheksa tugevat kandidaati. Tema sõnul jäi Indrek Peil eriti silma just seetõttu, et ta on lisaks õpetaja- ja metoodikutööle olnud aktiivne teaduse ja füüsika tutvustaja ka väljaspool tavalist õppeprotsessi, lähenenud teadusele loominguliselt ja tekitanud õpilastes teaduse vastu huvi. “Oluline oli ka see, et ta on avaldanud füüsikaõpikuid, mis on kättesaadavad ka internetis e-õpikutena,” märkis Arukaevu.

Samuti korraldab Peil üleriigilist õpilaskonverentsi “Saaremaa miniteaduspäevad” ja on korraldanud SÜG-is rahvusvahelisi õpilaskonverentse keskkonnaalastest uurimistöödest.

“Näiteks töötab tema õhutusel koolis teadusteatri ring, kus õpilased valmistavad ette ja demonstreerivad kaasõpilastele põnevaid katseid,” rääkis Piret Arukaevu.


 

Teinegi preemia saarlasele

Hariduspreemia pälvivad tänavu Miina Härma gümnaasiumi muusikaõpetaja ja koorijuht Kadri Leppoja, kauaaegne Tallinna muusikakooli keemiaõpetaja Väino Ratassepp ja Ida-Virumaa kutsehariduskeskuse tehnoloogiaõppe osakonna juhataja ning mäekeemiatööstuse õpetaja Galina Trofimova. Preemia suuruseks on 3500 eurot. Väino Ratassepp on sündinud 1930. aastal Pöide vallas.

Print Friendly, PDF & Email