Koolijuhid talvise koolivaheaja pikenemisest rõõmu ei tunne (12)

Kuigi jaanuari alguses jõule tähistavaid õigeusklikke leidub ka Saare maakonnas, siinsed koolijuhid talvevaheaja pikendamist vajalikuks ei pea.

Haridus- ja teadusministeerium põhjendas järgmise õppeaasta talvevaheaja pikendamist 10. jaanuarini sellega, et nii saavad ka õigeusklikud perekonnad üheskoos jõule tähistada. Seni on jõuluvaheaeg saanud läbi jaanuari esimesel nädalal.
“Ma ei arva, et usutunnistuse põhjal peaks selliseid kardinaalseid otsuseid tegema,” ütles Muhu põhikooli direktor Andres Anton.

Kuigi Muhus tegutseb kaks õigeusukogudust – Muhu-Hellamaa Peetruse ja Pauluse kogudus ning Muhu-Rinsi Neitsi Maria Kaasani Pühakuju kogudus –, Anton oma sõnul lapsi, kes kurdaksid, et õigeusu jõuludeks vaheaeg läbi on, kohanud ei ole.

“Vaevalt et ministeeriumi otsus meil kedagi rõõmustab,” lausus Anton. “Pikema jõuluvaheaja võrra kestab ju kool juunikuus kauem ja ma ei usu, et ükski õpilane või õpetaja eriti õnnelik on, kui peab 25 soojakraadiga koolimajas istuma.”

Ka Tornimäe põhikooli direktori Raili Nõgu hinnangul ei ole pikem talvevaheaeg vajalik. “Tundes oma õpilasi ja töötajaid, ei ole see, et kooliaasta selle võrra suve poole pikeneb, ilmselt just oodatud uudis,” lausus ta.

Tornimäel asub Neitsi Maarja Kaitsmise kirik ja tegutseb Eesti apostlik-õigeusu kiriku Tornimäe kogudus. Seda, kui palju õigeusklikest peredest lapsi kooli nimekirjas on, Nõgu ei teadnud. “Sellist uuringut, mis taust kellelgi on, me teinud ei ole,” rääkis ta. “Seni pole aga keegi kurtnud, et ei saa jõule pidada, kuna sel ajal peab koolis käima.”

Nõgu hinnangul on kaks nädalat talviseks vaheajaks piisav – õpilased jõuavad välja puhata. “Hoopis üks lisavaheaeg kolmanda veerandi keskel kuluks ära,” lisas direktor.

Kuressaare gümnaasiumi direktori Toomas Takkise sõnul on koolivaheaja pikendamine talle uudis ning seetõttu ei soovinud ta oma arvamust selle kohta veel avaldada.

“Aga küllaps siis on nii, et kui pikeneb vaheaeg, pikeneb ka õppeaasta,” tõdes ta. “Meil on ju kooliaasta pikkus 175 õppepäeva, mis on kindlasti vaja ära teha.”

Selle kohta, kui palju KG-s õigeusklikest peredest pärit lapsi õpib, Takkise sõnul ülevaadet pole. “Mingit nurinat, et vaheaeg lõpeb enne õigeusklike jõule, ma kuulnud ei ole,” lausus ta. “Arvan, et Saaremaal pole see teema nii aktuaalne kui Tallinnas või Ida-Virumaal.”

Eelmisest aastast saavad koolid ise vastavalt oma ja lapsevanemate soovidele vaheaegu seada. Õppeaasta jooksul peab aga olema vähemalt neli koolivaheaega kogukestusega vähemalt 12 nädalat, kusjuures suvine koolivaheaeg peab kestma vähemalt kaheksa järjestikust nädalat. Riiklikult soovitatud vaheajad on seatud vaid aastaaegade järgi, kinnitas haridusministeeriumi pressiesindaja

Print Friendly, PDF & Email