Aasta põllumehe tiitli pälvis teist aastat järjest saarlane

TUNNUSTUS: Saarlasest aasta põllumees Ilmar Teevet Ärma talu peremehest presidendi Toomas Hendrik Ilvese ja Võisilma peremehest põllumajandusministri, poolenisti saarlase Ivari Padariga. Foto: Erik Peinar / riigikogu kantselei

TUNNUSTUS: Saarlasest aasta põllumees Ilmar Teevet Ärma talu peremehest presidendi Toomas Hendrik Ilvese ja Võisilma peremehest põllumajandusministri, poolenisti saarlase Ivari Padariga. Foto: Erik Peinar / riigikogu kantselei

Juba teist aastat järjest valiti Eesti aasta põllumeheks saarlane. Kui mullu pälvis selle tiitli Tõnu Post, siis seekord tunnistati parimaks põllumeheks Orissaare vallast pärit Ilmar Teevet, kes on Vändra osaühingu juhataja.

Orinõmmest pärit Ilmar Teevet läks pärast Orissaare koolis kaheksanda klassi lõpetamist edasi õppima Olustvere tehnikumi, mille lõpetas 1973. aastal. Edasi tulid sõjaväeteenistus ja kaug-õpe põllumajandusülikoolis. “1972. aastal tulin Vändra kolhoosi praktikale ja ausalt öeldes siiamaani ma siin olengi,” ütles Teevet.

Värske aasta põllumehe sõnul üritas omaaegse Orissaare kolhoosi direktor Helmut Velviste teda kodusaarele tagasi kutsuda, kuid tulutult. Ilmar Teevet ei võtnud kodusaare kutset enam kuulda, vaatamata sellele, et oli ise kõik suvevaheajad Orissaares kolhoosipõllul töötanud.

“Tervitused Helmut Velvistele, aga ütlesin talle alati niimoodi, et mul on Saaremaal kolm venda ja me kõik ei mahu lihtsalt nii väikse maa peale ära,” ütles Teevet. Orissaare kolhoosis töötasid ka Ilmari ema ja isa.

Ilmar Teevet rääkis, et saarlased näitavad põllumajanduses kõrget taset ilma tematagi. “Teil on seal omal Posti Tõnu ja Ülar Tänak, nii et ma arvan, et Saaremaa on esindatud väga väärikate põllumeestega,” märkis Teevet. “Tunneme üksteist väga hästi, nad on väga-väga tublid mehed, nii et müts maha!”

Piimatootmise ja teraviljakasvatusega tegeleva Vändra osaühingu juhataja Ilmar Teevet peab ise ettevõtte edu saladuseks nii inimeste kui ka loomade väärtustamist.

Aasta põllumees Ilmar Teevet on agronoomiharidusega põline põllumees, keda iseloomustab meeletu järjekindlus ja hea läbisaamine oma töötajatega, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Vändra osaühingul on 2000 hektarit maad ja 3500 hektarit rendipinda, karjas 1400 lüpsilehma ja tuhatkond noorlooma.

Kuna ettevõte on ehitanud korralikud loomapidamishooned ja taganud loomadele kvaliteetse ninaesise, pole ime, et piimakarja tänavune keskmine aastatoodang ületab juba 11 000 kilo lehma kohta.

Loomakasvatusjuht Ene Vaakmann on koos Ilmar Teevetiga töötanud 33 aastat. Ilmar on Ene arvates äärmiselt pühendunud põllumees, keda iseloomustavad kõige enam töökus ja hoolivus.

“Meil on võimalused käia end sanatooriumis ravimas, lüpsjatel on võimalus massaaži saada, on jõulupreemiad, jaanipäevapreemiad. Ilmar ei unusta oma töötajaid ja inimeste jaoks on see oluline, et nendest hoolitakse,” ütles Vaakmann.

Maaleht ja põllumajandus-kaubanduskoda on aasta põllumehe konkurssi korraldanud 14 aastat ning esimest korda läks auhind Pärnumaale. Koos aasta põllumehe tiitliga sai Ilmar Teevet ka ajaloolise “Külvaja” kuju vähendatud koopia.

Print Friendly, PDF & Email