Muhumaa kunagine kuulus kalasadam plaanib uuendust (3)

Ligemale 20 aastat tagasi tuur Maria püüdmisega kuulsust kogunud Võrkaia sadama kalurid plaanivad Muhu ühe olulisema kalasadama taas korda teha.

Sadama omanikeringi kuuluv Indrek Võeras ütles, et pärast 2009. aasta kaivaringut on pea sajandivanuse ajalooga Võrkaia sadama väljapüügiarvud oluliselt langenud ja sadam on minetanud oma kunagise positsiooni maakonna kalasadamate seas.

Samal ajal, kui Koguva, Kallaste, Lõunaranna ja Kuivastu sadam on hiljuti läbinud uhke uuenduskuuri, on saare põhjarannikul Nõmmkülas asuva Võrkaia sadama väljavaated järjest hägusemaks muutunud.

“Pärast kaivaringut ei ole meestel tuleviku osas enam kindlustunnet ega ka usaldust üleüldse oma paati seal hoida,” lausus Võeras, kelle sõnul seisab sadamas alaliselt kümmekond kalapaati, suvel lisandub ka külalisaluseid.

Võerase sõnul on sadama kordategemiseks koostatud mitu eelarvet sõltuvalt sellest, kas sadam hakkab teenindama vaid kohalikku rahvast või luuakse seal tänapäevased võimalused külalisaluste vastuvõtuks. Sõltuvalt tööde mahust ulatub sadama rekonstrueerimise eelarve 200 000-st 500 000 euroni. Toetust plaanitakse küsida Saarte Kalandusest ja sadama omanikud on valmis ka ise omaosaluse katteks raha välja käima. Sadama rekonstrueerimine peaks toimuma ilmselt 2016. aastal.

Võrkaia sadamast käivad kala püüdmas nii Muhu põhjaranniku külade kui ka saare keskosa elanikud. Sadama tööpiirkonna moodustavad Muhust põhja poole jäävad merealad, Hiiumaa laidude ja Matsalu LKA laidude ümbrus ning Suure väina põhjaosa. Erilise tähelepanu pälvis Võrkaia sadam 1996. aastal, kui sealsed kalurid püüdsid võrku meie vetes haruldase atlandi tuura, kes sai nimeks Maria ja kellest valmistati muuseumi tarvis mulaaž.

Print Friendly, PDF & Email