Viiulimäng õpetab rohkem matemaatikat kui arvutamine (3)

PARIM SAARLANE: Rahalise eripreemia teenis hurmava viiulimänguga välja Karl Jõgi, keda klaveril saatis kontsertmeistrina Tiina Rätsepp. Foto: Aare Külaots

PARIM SAARLANE: Rahalise eripreemia teenis hurmava viiulimänguga välja Karl Jõgi, keda klaveril saatis kontsertmeistrina Tiina Rätsepp. Foto: Aare Külaots

Just sellise lausega tervitas ja innustas kultuuriminister Urve Tiidus nädalavahetuseks XIII rahvusvahelisele poiste keelpillifestivalile Kuressaarde tulnud esinejaid, õpetajaid ja kontsertmeistreid.

Minister tõdes, et kõikidest ei peagi ju alati saama muusikuid, kuid pillimäng arendab aju ja sellisel festivalil ei tohiks kunagi hääbuda lasta.

“Mul on väga hea meel. Vaatamata sellele, et paljud poisid olid sunnitud teatud põhjustel osavõtust loobuma, tuli neid ikkagi üsna palju kokku,” ütles ürituse hing ja eestvedaja Laine Sepp, lisades, et kõik tõid Kuressaarde palju imelist keelpillimuusikat ja kõrgetasemelist mängu.

Nii võis möödunud reedel ja laupäeval Kuressaare muusikakooli saalis festivali kontsertidel näha üles astumas mehehakatisi ja juba suureks sirgunud noormehi. “Pisike või suur, algaja või edasijõudnu – kõik saavad tunnustuse,” rõõmustas lapsevanem Piret Paomees, kes elas kaasa poeg Henrile, lisades, et see on nii vahva, et poisid omavahel mõõtu saavad võtta. Paomehe sõnul teab ta, et osa mandripoisse just selle festivali pärast muusikakoolis käibki.

“Siin on palju pingevabam mängida kui konkursil,” selgitas festivali olulisust ka parimaks saarlaseks tunnistatud Karl Jõgi, kes sai esimese festivalil esinemise kogemuse viieaastaselt.

Erakordsust tõi tänavusele festivalile nn seenioride kontsert, kus publiku ette astusid festivali osavõtueast välja kasvanud noormehed, kes praeguseks jätkavad muusikaõpinguid kõrgkoolides või kellest on saanud juba kutselised muusikud: duona Tallinna Kammerorkestri viiuldaja Egert Leinsaar ja Villu Vihermäe, solistidena Eesti muusika- ja teatriakadeemia üliõpilane Peeter Margus ja Sibeliuse akadeemia tudeng Johannes Põlda.

“See on ainulaadne festival, mitte ainult Eestis, vaid kogu Euroopas,” ütles Johannes Põlda, kes viiulimängu õppimist alustas Laine Sepa käe all. Noormees avaldas lootust, et festival jätkub aastaid.

“Kui sellised üritused kestavad, tuleb kindlasti ka rohkem poisse pillimängu juurde,” oli Põlda veendunud, selgitades, et praegu on viiuliõpingute maailmas tüdrukute ülemvõim.

Kui küsida, mis veel võiks teisiti olla, siis Laine Sepa sõnul võiks publiku hulgas olla palju rohkem kohalikke õpilasi, õpetajaid ja lapsevanemaid. Mandrilt sõidetakse kohale peredega, isegi turvahällis pereliikmed võetakse kaasa. Lapsevanem näeb-kuuleb, millisele tasemele võiks tema laps jõuda. Ent ka hällis magav pisike saab sellest osa. Eks see muusikaarmastus nii tulebki.

Viidates kultuuriministri öeldule, rõhutas ka Laine Sepp teadlaste seisukohta, et neil, kes harjutavad regulaarselt pillimängu, eriti aga poogenpille, areneb kahe ajupoolkera vaheline närvide kimp palju laiemaks. See omakorda soodustab mälutegevust ja õppimist. Nii annab pilliõpe peale hingelise hariduse inimesele juurde ka intellekti.

Festivalil osales koos seenioridega kokku 99 poissi, kellest viiuldajaid oli 66, vioolamängijaid 2, tšelliste 28, kontrabassimängijaid 1, pianiste 1 ja kitarrimängijaid 1, poiste õpetajaid 48, kontsertmeistreid 22. Ühtekokku 13 kooli. Saarlastest osalesid vaid Laine Sepa õpilased Karl Jõgi, Albert Leppik, Henri Paomees ja Karret Sepp.


 

Publiku lemmikud

H. Elleri nim Tartu muusikakooli kasvandikud Toomas Hendrik Ellervee ja Ranno Tamm õpetaja Kristel Eeroja-Põldoja viiuliklassist (km Anne-Mai Palm); Tallinna muusikakeskkooli viiulimängijad Joosep Reimaa Tiiu Peäske viiuliklassist (km Kai Õunapuu); Joonas Teppo Kristina Kriidi viiuliklassist (km Elena Fomina) ja Hans Christian Aavik Kaido Välja viiuliklassist (km Lea Leiten).

H. Elleri nim muusikakooli tšellist Armas Riives õp Reet Metsa klassist (km Anne-Mai Palm) ja väike viiulimees Uku Toots õp Eveli Roosaare viiuliklassist (km Ebe Müntel).

Kõik nad said muusikapoe Concerto Grosso kinkekaardi.

Eripreemiad

Festivali Rootsi kuningriigist vaatama sõitnud Galina Ehngren, kes esindas nelja institutsiooni (Stockholmis asuvat Maestro skola’t, kus ta töötab klaveriõpetajana, Stockholmi rahvusvahelist muusikakonkurssi, Peterburi rahvusvahelist Savshinsky-nim muusikakonkurssi ja äsja Leedus loodud ühingut Culturinga BaltijaAssociation) pani välja neli rahalist eripreemiat eesti muusika paremaile esitajaile, kelleks osutusid Toomas Hendrik Ellervee ja Karl Allikvee ning Tallinna muusikakeskkooli duo: viiuldaja Silver Õun ja pianist Stefan Linde (õp Niina Murdvee).

Kersti Vaga tervisesalongist Karmen soovis festivalil toetada rahalise eripreemiaga parimat saarlast, kelleks osutus Karl Jõgi.

Muusikaarmastajast kunagine Saaremaa ühisgümnaasiumi matemaatikaõpetaja Ellen Õnnis, kes pole vahele jätnud ühtegi festivali, kinkis kõige kaugemalt tulijaile – Põlva muusikakooli poistele – suured šokolaaditahvlid.

Festivali noorima osaleja tiitli pälvis tänavu 7-aastane Randal Mutso Nõmme muusikakoolist.

Print Friendly, PDF & Email