Tõstaks veel kord bussipileti hinda (8)

September tõi Saaremaal kallimad bussipiletid, mõned uued liinid ja tellimusreisid.

Saare maavalitsuse ühistranspordi peaspetsialist Merike Sõrm põhjendas muudatusi sellega, et sõitjaid on vähemaks jäänud. Et sõitjaid jääks veel vähemaks, otsustati tõsta piletihinda.

Sõidan Kuressaarest Kihelkonnale mitu korda nädalas ja näen, kui tühi on buss, eriti siis, kui see Kärlalt edasi sõidab. Vaid ühel korral oli minibuss puupüsti täis, isegi seisma ei mahtunud. Kohalikud tegid mulle selgeks, et oli pensipäev, inimesed käisid linnas raha “kulutamas”.

1. septembrist tõsteti maakonna liinidel tavapileti miinimumhinda 10 sendi võrra, sooduspileti miinimumhinda 2 (!) senti. Alates 7. kilomeetrist lisandus senisele 1(!) sent. Kes sente ei korja, see eurot ei saa. Sõitjale see palju ei loe, bussifirmadele koguneb aga pikapeale kena lisa.

Ja siis leiutati tellimusreisid, vist ainulaadsed Euroopa-Eestis.

Et buss tuleks, peab selle ööpäev varem tellima, helistades dispetšerile. Aga mis siis saab, kui sõiduvajadus selgub pool päeva ette?

Erinevate liinide puhul tuleb helistada erinevatel telefoninumbritel, et asi segasem oleks. Mida peab aga tegema vanainimene, kes elab üksi metsakülas ja tal laua- ega taskutelefoni pole?

Ja mis maksab mobiililt mobiilile helistamine? Kui pension on 350 eurot, siis on iga sent arvel.

Veel üks probleem. Kui jääd keskpäevasest bussist muude asjaajamiste tõttu maha, siis on võimalus sõita sihtkohta ringiga ehk siis rohkem rahakotiraudu avades.

Mõned aastad tagasi oli pensionäridele Saaremaa bussiliinidel sooduspilet. Nüüd ei peeta vanureid selle vääriliseks.

Nii palju siis eakatest inimestest hoolimisest Saaremaal, kus elanikkond väheneb kolinal. Sünnib vähem lapsi, sureb rohkem inimesi. Osa lihtsalt lahkub saartelt.

Saare maakonna elanike arv vähenes tänavu septembris 13 inimese võrra. Erinevalt eelmisest kuust oli loomulik iive taas negatiivne (–9), maakonnas registreeriti 26 sündi ja 35 surma. Maakonda asus elama 79 inimest, elukoha aadress väljapoole Saare maakonda registreeriti rahvastikuregistris septembri jooksul 83 endisel maakonna elanikul.

Aasta esimese üheksa kuuga on maakonna elanikkond vähenenud 195 inimese võrra, kolm viiendikku sellest negatiivse rändesaldo (–117) arvel. Suurim kaotaja on Kuressaare linn (–51), valdadest Pihtla (–30), Laimjala (–22) ja Muhu (–20). Kasvanud on elanike arv Kaarma (+27), Orissaare (+14), Ruhnu (+9), Valjala (+8), Pöide (+6) ja Lümanda (+5) vallas.

1. oktoobriks oli Saare maakonna elanike arv rahvastikuregistri järgi 34 596.

Tõstes veel kord bussipileti hinda, on bussifirmad võidumehed, sest sõitjaid jääb vähemaks, peagi saab mõne liini sulgeda. Jõudu!

Tõnu Vare
sügissaarlane Pajumõisas

Print Friendly, PDF & Email