Pöide kirik saab riigilt raha akende ja uste jaoks (2)

Kõige suurem töö Pöide kiriku juures on järgmisel kahel aastal akende, uste ja luukide tegemine.

Riigieelarve eelnõusse on Pöide Maarja Kiriku SA nõukogu liikme Jaan Tamme teada selleks kahe aasta peale ära jaotatult sisse kirjutatud 90 000 eurot. Kõik nimetatud tööd kokku lähevad maksma 115 000 eurot.

“Meeldiva üllatusena tuli 17. augustil katuse tänujumalateenistusel osalenud Saaremaa rüütelkonna esindajate annetus 15 000 eurot, mis annab meile võimaluse kolme tornialuse võlviku akna restaureerimiseks ja vitraažidega sulgemiseks,” märkis Jaan Tamm.

Puuduoleva 10 000 euro saamiseks pöördus sihtasutus Saaremaalt valitud riigikoguliikmete poole. “Kalle Laanet ja Jaanus Tamkivi avaldasid meie tegemistele toetust ja lubasid asja arutada. Veel tahame koguda annetusi ka fondidelt ja üksikisikutelt,” selgitas nõukogu liige. Tornikiivri taastamisest nad praegu ei unista. Kui uksed, aknad ja torniluugid ees, saab edasi minna.

Raha jagamine kahe aasta peale töid ei sega. Juba kevadel saab ära teha aknaümbrused ja ilmastiku käes murenenud kivist aknalauad, ütles Tamm. Alustada saab ka vitraažide valmistamisega. Enamik vajalikke projekte on olemas.

Lahendus tuleb leida ka kiriku külje all välja kaevatud linnusemüüridele. “Praegu on seal väga rõske. Võib-olla tuleks müüridelt katused hoopis maha võtta ja osa keldreid uuesti täita. Lisaks on maaüksusel veel pastoraat ja üle tee asuv kirikukool, kuid need jäävad teise etappi,” arvas Jaan Tamm.

Tualettruumid ja turismiinfopunkt hakkaksid paiknema kunagises tallihoones.

Jaan Tamm tunnistas uhkusega, et viimasel aastal on tegutsetud küllaltki edukalt, millest annab tunnistust ka kiriku kaugele punav uus katus.

“Valminud on ka enamik projektdokumentatsioonist, mis on vajalik selleks, et korrastustöödega edasi minna ning ehitusmälestis kirikuhoone ja kontserdipaigana kasutusele võtta,” kinnitas Tamm, kelle sõnul tegeletakse lähiajal kõigega.

“Alates piksekaitsest ja vertikaalplaneerimisest, kuni tornialuse võlviku ekspositsioonini välja.”

Print Friendly, PDF & Email