Elekter oma tuulikust? (1)

Selles, et üks talunik soovib ise oma tarbeks tuulest elektrit toota, ei tohiks tänapäeval midagi erilist olla. Kerkib ju tuugeneid Eestimaa rannikule nagu seeni pärast vihma.

Seega võiks arvata, et oma talu maadele tuugeni püstitamises ei saa olla midagi keerulist. Pisut bürokraatiat ja ettevalmistused alaku. Kui raske see vajalike lubade saamine ikka olla võib?

Paistab, et asjad on siiski pisut keerulisemad, kui esmapilgul näib. Nii sattus ka villavabrikant Egon Sepp, kes oma maale poolesaja meetri kõrgust tuulikut plaanis, silmitsi ootamatu takistusega.

Selgus, et tuugeni püstitamiseks tuleb muuta valla üldplaneeringut ning et talunikule kehtivad samad nõuded, mis vendade Sõnajalgade suurfirmale: vaja on piirivalve ja lennuameti kooskõlastusi. Mis sellest, et eramaale püstitatav tuulik oleks tublisti madalam kui ärimeestest vendade Sõnajalgade omad.

Seega Egon Sepa plaan volikogu toetust ei pälvinud: talunik leppigu päikesepatareidega. Ning kui mees siiski soovib asja edasi ajada, lasku keskkonnamõju eelhinnang koostada oma raha eest.

Vanasti oli paljudel taludel oma tuulik. Nüüd on ajad aga teised, tuulikud samuti ning bürokraatia kadalipp karmim.

Print Friendly, PDF & Email