Koguva Tooma tuulikul murdus võll

HALB ÜLLATUS: Muhu muuseumi Tooma tuuliku tiivavõll läks katki. Uus tammepuust võll saab paika kevadel. Foto: Kalmer Saar

HALB ÜLLATUS: Muhu muuseumi Tooma tuuliku tiivavõll läks katki. Uus tammepuust võll saab paika kevadel. Foto: Kalmer Saar

Oktoobri esimesel nädalal andis tormituultele järele Koguva külas asuva Muhu muuseumi Tooma tuuliku liitvõll, mille tagajärjel kaotas tuulik tiivad.

“Tuleb tunnistada, et meie muuseumile kuuluva Tooma tuuliku võll murdus, kuid pigem oli tegemist väsimusmurruga, millele tuul kaasa aitas,” lükkas Muhu muuseumi juhataja kt Meelis Mereäär ümber jutud marutuule tekitatud purustustest. “Seest pehme võll oli poolenisti murdunud ja ma lasin ta päris maha võtta,” selgitas Mereäär.

Tuulik läbis sel aastal kerge remondi. Kohendati katust ja rõdu ning vahetati alumised talad. Kuid neljast prussist koosneva võlli kehv olukord väljastpoolt silma ei paistnud. “Väljast tundus selline kobe ja kuiv, aga kuidagi oli see niiskus sinna sisse pääsenud,” selgitas muuseumijuht. Ta lisas, et ajalooline võll asendati uuega suhteliselt hiljuti, vahest kümmekond aastat tagasi.

Nüüd tehakse täiesti uus tammest võll. “Muinassepp OÜ hangib praegu tammematerjali, kuid asendamine jääb ilmselt kevadesse,” ütles Mereäär. Tuuliku tiivad lähevad aga uuesti käiku.

Muuseumi tööd tuuliku võlli murdumine ei häiri. “Laupäeval käis kaks suurt bussitäit ja üksikkülastajaid liigub samuti,” märkis Meelis Mereäär, julgustades inimesi Koguvasse sisse põikama.

Print Friendly, PDF & Email