Trühvlikasvatus – kas uus äri Saaremaal? (2)

Saaremaal asub kaks trühvlikasvandust, millest üks on Tartu ülikooli loodusmuuseumi vanemteaduri Leho Tedersoo sõnul rajatud viis aastat ja teine aasta tagasi.

Kuigi Tedersoo hinnangul saaki neist niipea veel loota ei ole, on märke, et Saaremaal võiks trühvlikasvatus täitsa toimida.

Üle-eelmisel nädalavahetusel külastasid Eesti seenespetsialistid Saaremaad koos professionaalsete trühvliotsijatega Itaaliast, kel olid kaasas just selleks otstarbeks koolitatud koerad. Üheskoos leiti siit seitse päris-
trühvli liiki.

Tedersoo rääkis, et Itaalia trühvliotsijad said siia ekstra kutsutud, et nad aitaksid trühvlite temaatikale Baltimaades natuke elu sisse puhuda. Itaalia spetsialistid kutsuti siia eelkõige seetõttu, et nende trühvlikoerad pidavat olema ühed professionaalsemad.

Siin korraldatud otsingud tugevdasid Tedersoo sõnul arvamust, et trühvlikasvandustel oleks tõepoolest ka siinmail potentsiaali.

Eelkõige puudutab see Lääne-Eestit, kus on lubjarikkad mullad, mida trühvliliigid eelistavad. Samuti märkis Tedersoo, et siinsed talved ei ole nii külmad, mis lubab viljakehadel veel hilissügiselgi mullas edasi kasvada.

Tedersoo tõi näiteks Rootsi, kus põhiline korjamisaeg jääb oktoobri- ja novembrikuusse. Veel teadis Tedersoo rääkida, et eelmisel aastal sai Rootsi istanduste trühvleid osta hinnaga 500 eurot kilogramm.

Saaremaal asuvate trühvliistanduste omanikud avalikust tähelepanust huvitatud ei ole, kuid ühte siinset istandust on uurinud Eveli Otsing oma magistritöös. Sel aastal valminud töös järeldab ta, et trühvlite niidistik mullas ja puujuurtel peab siinses kliimas hästi vastu. Samas on veel selgusetu, kas Eesti lühikesed suved ja külmad talved sobivad viljakehade moodustamiseks ja küpsemiseks.

Tedersoo lausus, et viis aastat tagasi loodud istanduses on tehtud ka mõningaid valesid valikuid, mistõttu tuleb veel mõni aasta oodata, enne kui on mõtet viljakehasid otsima minna.

18.–19. oktoobril toimuvad Saaremaal aga trühvlitalgud, kuhu oodatakse ka saarlasi. Infot saab, kui kirjutada aadressil leho.tedersoo@gmail.com. Samale aadressile kirjutades saab 16. oktoobrini üritusele ka registreeruda. Tedersoo toonitas, et otsingutele ei tasu oma koeri ega ka sigu kaasa võtta. Viimastele meeldib samuti trühvlitega maiustada.

Print Friendly, PDF & Email