Lümanda vallajuhtide teed lähevad lahku (6)

Viimastel valimistel Lümandas ühes nimekirjas kahel korral võimule saanud vallavolikogu esimees Mart Maastik ja vallavanem Jaanika Tiitson lähevad ühendvalla valimistele erinevates valimisnimekirjades.

Lümandas kaks perioodi võimul olnud valimisliidu Elujõuline Koduvald neljast suuremast häältekogujast kolm liitub Reformierakonna nimekirjaga, vaid volikogu esimees Mart Maastik eelistab Kaarma volikogu esimehe Urmas Lehtsalu juhitavat valimisliitu Ühtne vald.

“Kuna oleme Lümandas siiani toimetanud valimisliiduga, Kärlal ja Kaarmal on aga võimul erakond, on see meile veidi teistmoodi olukord, kus kandideerimiseks nimekirja valimine on igaühe isiklik otsus,” ütles vallavanem Jaanika Tiitson. Peale tema on Reformierakonna nimekirjaga liitumas Liia Raun ja Riho Niit. “Lõppkokkuvõttes on meile tähtis, et Lümanda piirkonna inimestel oleks võimalik valida Lääne-Saare valla volikokku töötahtelised ja kogemustega oma kandi esindajad, ükskõik mis nimekirjas nad üles on seatud,” arvas Tiitson.

Tema sõnul on koostöö Kärla ja Kaarma valla juhtidega igati sujunud ja seda tuleb jätkata. Kärla vallavanem Tiina Luks ja volikogu esimees Ülar Tänak ning Kaarma vallavanem Andres Tinno on võimule saanud Reformierakonna nimekirjas.

Mart Maastik ütles, et tema ei liitu Reformierakonnaga, kuna ei soovi olla seotud. “Sügavamat tausta ei olegi, kui et ma põhimõtteliselt ei taha kandideerida erakonna nimekirjas. Mitte ühegi erakonna,” kinnitas Maastik.

Tema sõnul oli Jaanika Tiitsoniga ühes nimekirjas kandideerimisest juttu küll, ent kuna Tiitson otsustas Reformierakonna kasuks, valis Maastik Lehtsalu valimisliidu.

“Reformierakonna nimekirjas olevad inimesed olid samuti valdade ühinemise juures ja on mulle sümpaatsed. Samamoodi oli Urmas Lehtsalu, nii et sihid on meil samad. Ettevõtjana ei taha ma lihtsalt olla erakondlik, kuid mul pole midagi Reformierakonna vastu,” osutas Maastik, et vimma tal kellegi vastu ei ole. Urmas Lehtsalu on varemgi toonitanud, et Lääne-Saare volikogus tuleb teha koostööd, täitmaks ühinemislepingusse kirja pandut.


 

E-hääletuse puudumine rapib peamiselt Reformierakonda

Kuna Lääne-Saare valla valimised on erakorralised valimised, siis puudub seekord e-hääletamise võimalus ja ka võimalus eelvalimistel kodukohast eemal hääletada. Nii ei saa näiteks üliõpilased anda oma häält Tartus, vaid peavad selleks koduvalda kohale tulema.

E-hääletuse puudumine annab kindlasti suure löögi valimisaktiivsusele. Vaadates eelmisi kohaliku omavalitsuse valimisi kolmes vallas, selgub, et Lümandas anti 29% häältest e-häältena, Kaarmal ja Kärlal olid vastavad protsendid 28 ja 21.

Kui vaadata aga eelnevaid tulemusi nimekirjade kaupa, paistab, et suurima löögi alla satuvad ilmselt senised võimulolijad. Näiteks on väga hea e-häälte saagi kogunud Lümandal võidutsenud Elujõuline Koduvald, kus Jaanika Tiitson sai e-häältena rohkem kui kolmandiku sadakonnast häälest ja Mart Maastikule antud 35 häälest oli 18 e-häält.

Kärlal ja Kaarmal on näha, et suurima e-häälte saagi on eelnevatel valimistel saanud võimulolev Reformierakond. Kui Kaarmal on e-häälte saak teiste nimekirjade omast vaid veidi suurem, siis Kärlal on oodata suuremat tagasilööki. Nimelt sai Reformierakond seal 29% oma saagist e-häältena, IRL 13% ja Keskerakond vaid napid 6%.

Print Friendly, PDF & Email