“Hundid” osutusid jooksus koerteks (5)

HUNDID VÕI  KOERAD? Pahapilli külas elav Lubjakivi talu peremees Avo Hõbe, fotod teinud Silveri isa, “hunte” ise ei näinud. “Poeg nägi neid kella 9 ajal hommikul, ise nägin ainult pilte,” rääkis Avo Hõbe, lisades, et kui laudauks oleks lahti olnud, siis oleksid nood elukad kindlasti ka lauta uudistama läinud. Foto: Silver Hõbe

HUNDID VÕI KOERAD? Pahapilli külas elav Lubjakivi talu peremees Avo Hõbe, fotod teinud Silveri isa, “hunte” ise ei näinud. “Poeg nägi neid kella 9 ajal hommikul, ise nägin ainult pilte,” rääkis Avo Hõbe, lisades, et kui laudauks oleks lahti olnud, siis oleksid nood elukad kindlasti ka lauta uudistama läinud. Foto: Silver Hõbe

Mustjala vallas kodunt plehku pannud kaks suurt koera tekitasid külarahva hulgas suisa paanikat, neist ühes Pahapilli küla taluhoovis tehtud pilt jõudis aga Facebooki kaudu eile meediasse ja külvas omakorda hirmu juurde.

“Memmed olid nii ähmi täis, helistasid mulle, et hundid jooksevad külas ringi,” naeris Mustjala valla Liiva küla külavanem Erich Arro, kes mõlemat koera ka ise ühe memme hoovis nägi.

Arro sõnul on need suurt tõugu koerad, nagu dogid, aga halli karvaga ja näevad tõesti välja nagu hundid, ainult et kõrgema jalaga. Külavanem lisas, et loomad olid sõbralikud ning oli aru saada, et tegemist on kellegi kodukoertega.

Koerad isegi ei haugatanud kordagi, kui ta neid endaga kaasa kutsus, rääkis külavanem. “Helistasime ja otsisime, kelle koerad need on, ning loodetavasti on nad nüüdseks oma kodus peremehe juures,” lausus ta.

Pahapilli küla elanik Silver Hõbe jäädvustas loomad mobiiltelefoniga ja pani fotod oma Facebooki kontole üles, kust need levisid sadade saarlasteni ning jõudsid ka lehetoimetusteni. Meie Maa avaldas eilse esiküljeuudise pealkirja “Hundid kondasid taluõuel” all.

Hundi välimusega koerad olid plehku pannud kümmekond kilomeetrit eemalt, Leisi valla Asuka külast. Asuka elanik Margus Lest kinnitas eile, et koerad on koju jõudnud ja kõik on hästi.

“Omanik helistas mulle, et sai kätte,” rääkis mees, kellele helistati ja anti teada, kus koerad asuvad ja nii õnnestuski koerad ja omanik kokku viia. Omanik oli koeri otsinud ka eelnevalt, kuid ei teadnud, kust piirkonnast täpselt otsida. Koerad olid olnud lisaks Pahapilli külale ka Liiva külas.

Võhma jahiseltsi esimees, loomaarst Toivo Lõhmus ütles, et arvas pilti vaadates kohe, et üks neist küll hunt ei ole.

“Ega hunt ju nii julge ka pole, et nii kaua kellegi õues luusiks,” märkis ta. Lõhmuse sõnul on sealkandis sel suvel lammaste murdmise ja huntide teemal täielik vaikus valitsenud. “Leisis oli paar nädalat tagasi hundi jälgi nähtud, eks jälje järgi saaks aru, kas on hunt või koer, aga maa on ka piisavalt porine, nii et ei teagi, oli siis hunt või mitte,” rääkis Toivo Lõhmus.

Keskkonnaameti pressiesindaja Annika Remmel ütles, et nad uurisid pilte väga põhjalikult, kuid kahjuks ei saa kindlalt väita ega kindlalt eitada, et piltidel on üks või teine liik.

Saarte jahimeeste seltsi direktor Ilmo Torn, kes oli pilti internetis vaadanud, imestas samuti selle üle, et väidetavad hundid nii majade lähedal liiguvad. Saare maakonnas võib hunte Torni sõnul olla kindlasti rohkem kui kümme. Ta lisas, et parema ettekujutuse huntide hulgast võib saada talvel, kui jäljed lumel näitavad, kus kandis hundid liiguvad.

Alates 2011. aastast, mil hunt Saaremaal 15-aastase vaheaja järel taas sigima hakkas, on see esimene kord, kui Saaremaal on rohkem kui üks hundi pesakond. “Kaks pesakonda on kindlasti, Orissaare kandis ja Lääne-Saaremaal,” märkis Torn.

Tema sõnul on hundijaht tulemas novembris ning siis arutatakse laskmislimiiti. Ka Saarte jahimeeste selts teeb oma ettepaneku, kui palju hundi laskmise lube võiks olla.

Print Friendly, PDF & Email