Uustulndi monument valmib aasta pärast (2)

Saaremaal sündinud ja elanud kirjaniku ja helilooja Albert Uustulndi monumendi loomiseks vajalikud lepingud allkirjastatakse lähinädalatel. Mälestusmärk ise avatakse praeguste plaanide kohaselt kirjaniku 90. sünniaastapäeval, mis on 2015. aasta 6. novembril.

Monumendi ideega tuli Saaremaa merekultuuri selts välja 2010. aasta novembris. Siis tehti ka esimesed annetused ja määrati kindlaks mälestusmärgi asupaik Kuressaare linnuse tagusel alal, mere ääres. 2013. aasta aprillis valiti vastaval konkursil parimaks skulptor Hannes Starkopfi võistlustöö, mille järgi Starkopf monumendi ka teeb. Selleks hetkeks oli mälestusmärgi jaoks annetatud 12 000 eurot, kuju maksumus on aga 60 000 eurot.

Nüüdseks on jõutud nii kaugele, et lähimate nädalate jooksul sõlmib Hannes Starkopf Saaremaa merekultuuri seltsiga lepingu, mille järel asub tööle.

Saaremaa merekultuuri seltsi asjaajaja Astrid Sepp ütles, et üleeile jõuti skulptor Hannes Starkopfiga kokkuleppele. “Meie jurist Eero Lapp koostab praegu lepingut ja siis läheb see allakirjutamisele,” lisas Sepp.

“Valgustusega on meil natuke probleeme, aga vaatame, kuidas ja mismoodi,” viitas Astrid Sepp, et mõned nüansid on veel ebaselged. Astrid Sepa sõnul on ka osa raha veel puudu, kuid ta väljendas heameelt selle üle, et oma panuse on andnud kõik Saaremaa vallad ja paljud teisedki.

Hannes Starkopf kinnitas, et tellijaga jõuti kokkuleppele, ja lubas, et mälestusmärk tuleb ilus: “Seda ma garanteerin.” Kuju ise tuleb 2,2 meetri kõrgune.

Üleeile täpsustati Starkopfi sõnul veel hinnaküsimus. Skulptor selgitas, et võrreldes eelmise aasta kevadega, mil ta konkursi võitis, on näiteks transport ja muudki elemendid veidi kallinenud. Eelarve suurust siiski ei tõstetud.

«Eks ma pean selle hinnaga hakkama saama, mis alguses oli ette nähtud,” sõnas Starkopf.

“Kuressaare linnavalitsus toetas kuju valmimist sel aastal 2000 euroga,” ütles kultuurinõunik Heli Jalakas. Ta täpsustas, et see tagasihoidlik summa oli mõeldud tööde alustamiseks ja et linn on kõigest üks toetajatest, mitte kuju tellija.

Jalakas rääkis Saarte Häälele veel, et üks samalaadne projekt on linnal praegu nii-öelda kalevi all ja selgitas prioriteete: “Olulisemad on inimesed ja töökohad ja kõik see, mis saarlast siin vähegi kinni hoiab.”

Raha monumendi rajamiseks saab annetada SEB kontole, mille number on EE461010220123874019 märgusõnaga “Albert Uustulndi mälestuse jäädvustamiseks».

Print Friendly, PDF & Email