Parvlaevu jõnksutama sundinud miinid lasti õhku

OHUPIIRKOND: Sven Pipar näitab kaardil, kus täpsemalt Suures väinas miinid asusid. Foto: Irina Mägi

OHUPIIRKOND: Sven Pipar näitab kaardil, kus täpsemalt Suures väinas miinid asusid. Foto: Irina Mägi

Kuivastu ja Virtsu vahelise laevatee all sõjast saati vedelenud miinid, mis sundisid parvlaevu oma teekonnal jõnksu sisse tegema, pandi eile plahvatama.

“Aastaid on Kuivastu ja Virtsu vahet sõitvad parvlaevad pidanud selle koha peal jõnksu sisse tegema. Nüüd peaks see probleem lahenema,” avaldas lootust mereväe staabiülema kaptenleitnant Jüri Saska.

AS Saaremaa Laevakompanii ohutusjuht Tiit Kruuse kinnitusel hoidsid nad loomulikult miinidest eemale, kuid olulist mõju see sõiduajale ei avaldanud. „Ütleme, et üks lisaminut,“ pakkus ta.

Eile tegid parvlaevad ohutuse tagamiseks sisse koguni poolemiilise haagi ja lõhkamise ajal ootasid sadamates.

Jüri Saska viitas Suure väina põhjas asuvale miiniveeskaja Suuropi vrakile, mille juures juba varemgi on miine õhatud ja kust nüüdse rahvusvahelise miinitõrjeoperatsiooni käigus leiti veel kolm miini.

Operatsiooni juhtiv leitnant Sven Pipar täpsustas, et Suuropi vraki uurimist raskendas halb nähtavus ja teravad metallservad, kuid pärast plahvatust peaks nähtavus korraks paranema ja siis on selge, kas seal on veel lõhkekehi. Tema kinnitusel mingit keskkonnaohtu vrakk pärast plahvatust endast ei kujuta.

Saaremaa rannikuvetes homseni toimuva miinitõrjeoperatsiooni käigus on Eesti, Läti ja Leedu miinituukrid leidnud 50 lõhkekeha, millest 13 lõhati eile ja kuus täna.

Kokku tuvastasid tuukrid magnetomeetri ja allveerobot Remuse abiga 104 objekti, millest üle poole osutusid aga kivideks.

Eesti mereväe tuukrigrupi ülema Sven Pipra sõnul jäävad ülejäänud, Sutu lahe põhjas hunnikus olevad seni õhkimata lõhkekehad ootama tehniliste andmete täpsustamist. “Jääb mulje, et sinna on loobitud nii lennukipomme kui ka muid lõhkekehi,” märkis Pipar.

Kogu operatsioon kulges heade ilmade toel edukalt ja miinituukrid said segamatult merel käia. “Sukeldunud oleme oma võimekuse piiril, tuukrid on saanud hommikust õhtuni merel olla ning on teinud head tööd,” ütles leitnant Pipar. Peamine takistus oleks tuukritele tugev tuul.

Tuukrigrupi kaugem eesmärk on täielik sõltumatus miinilaevadest. Kuressaares olid neil kaasas konteinerid varustuse korrastamiseks ja kuivatamiseks ning telgid elamiseks.

Enamik avastatud lõhkekehi leiti Sutu lahest, samuti Suurest Katlast.

Operatsioonijuhi kinnitusel tullakse kindlasti tagasi kevadel, kuid võib-olla juba hilissügisel.

Print Friendly, PDF & Email