6. septembri hilisõhtul kell 23.52 sai politsei väljakutse Kuressaare linna Kiriku tänavale. Väljakutse põhjuseks oli neli-viis purjus ja suitsetavat alaealist.
“Kui politseipatrull saabus, panid noored jooksu, kuid koostöös Securitasega ja valvsa kodaniku abiga saadi kolm alaealist Kuressaare turult kätte, nemad toimetati edasisteks toiminguteks politseijaoskonda,” rääkis noorsoopolitseinik Minna Raun. Kõik kolm olid tarbinud alkoholi.
“Üks alaealistest anti üle vanematele ning kaks neidu jäi arestimajja kainenema, kuna ühe lapsevanemaga ei olnud võimalik ühendust saada ja teine ei olnud nõus joobnud alaealist koju võtma,” ütles Raun. 14–15-aastased noored said koju järgmisel hommikul.
Politseiametnik võib alaealise kainenema toimetada juhul, kui alaealist ei ole võimalik anda täiskasvanud perekonnaliikme, hooldaja või eestkostja hoole alla.
“Kui alaealine jääb politseile joobeseisundis n-ö vahele, siis teavitab politseinik sellest nooruki seaduslikku esindajat, olenemata kellaajast,” selgitas politsei pressiesindaja Kaja Grak.
Juhul kui vanemal ei ole võimalik oma lapsele jaoskonda järele tulla, kaalutakse alaealise kainenema paigutamist või koju toimetamist.
“Antud juhtumi puhul ei olnud noorte koju toimetamine mõistlik noorte endi ohutuse seisukohast, sest lisaks eelnevale oli oht, et nad ei jää koju, vaid jätkavad seaduse rikkumist. Kõige otstarbekam oli jätta nad politsei järelevalve all kainenema,” kinnitas Grak.
Kuressaare arestikambrisse toimetati 2013. aastal kainenema 434 isikut, neist 20 alaealist. 2014. aasta 8 kuu jooksul oli kainenejaid 223 ja neist viis olid alaealised.
alkohol ikka elulähedasemaks
minul sama küsimus,kes küll oli nii arutu,et selline seadus välja kuulutada.Varsti on siin riigis alkoholi tootmine ja müük tähtsam,kui toit!Sinnapoole tundub,et liigume.Leian,et tuleks lõpetada igas toidupoes alkoholi müümine,selleks olgu spetsiaalne alkoholi müügi pood.Olen toidupoe müüjateltki kuulnud,et nad on nii tüdinud päev otsa jageleda joodikutega.Paistab,et siin riigis on suurem rõhk pandud alkoholile,kui muule inimesele olulisele.Härrased vastava ala tegelased,kas tõesti kaalub raha üle rahva tervise ja üldse Eesti rahva,kui sellise tuleviku!Oleme ju niigi alkoholi tarbimises esireas ,kuhu veel,…MÕELGE!
Alkoholi müügi pood peaks küll olema, mis laupäeval
suletakse lõunast ja pühapäeval oleks suletud. Selline
olukord tingib jälle põrandaaluse alkoholi müügi. Kurb on,
et purjus alaealisi on tänavatel küllaltki palju. Mida selleks
teha, ei oska küll öelda.
Saare naised ongi kanged, mis sellest, et alles teismelised! :D
Selline teismeliste käitumine vaid tõestab, et uus põlvkond on kasvamas julgeid ja tugevaid Saare naisi :D
Alaealisi minu teada ei tohi kaineris hoida.
Erandjuhul ju tohib nagu artiklis kirjas.
See sama Korrakaitseseadus, mis lubab täiskasvanul avalikult lakkuda, lubab ka alaealise kainerisse viia ja seal hoida:
§ 42. Joobeseisundis isiku kainenema toimetamine
(1) Politsei või seaduses sätestatud juhul muu korrakaitseorgan võib joobeseisundis täisealise isiku toimetada tema elu- või ööbimiskohta või kainenema politsei arestimajja või arestikambrisse, kui see on vältimatu isikust endale või teisele isikule lähtuva olulise ohu tõrjumiseks.
[RT I, 13.03.2014, 4 – jõust. 01.07.2014]
(1′) Politseiametnik võib joobeseisundis alaealise isiku toimetada kainenema arestimajja või arestikambrisse, kui teda ei ole võimalik üle anda täiskasvanud perekonnaliikme, hooldaja või eestkostja hoole alla.
[RT I, 13.03.2014, 4 – jõust. 01.07.2014]
…
Nii nagu meie linnas on valvsaid ja heasüdamlikke kodanikke ja turvafirmasid, kes panevad rõhku palju just noorte tegevustele, miks mitte ei võiks olla neid valvsaid kodanikke rohkem, kes aitavad kaasa sellele, et noored ei rikuks oma tervist alkoholi ja tubakaga. See kas meie “uus põlvkond” on kasvamas julgeks ja tugevaks on küsitav. Iga aasta on õnnetuste ja uppunute arv taas tõusu teel, sellest enamiku protsendi moodustab alkoholi ja hulljulguse tagajärjel juhtunud õnnetused veekogul, liiklusõnnetused ja muud sellest tingitud avaliku korra rikkumised ehk siis vägivald, raskete kehavigastuste tekitamine ja muu sellesäärane. Üpriski palju on neid noori, kes tahavad kiiresti jõuda täiskasvanute ellu, alustades varakult alkoholi ja tubaka tarbimisega. Sellele lisada otsa 10-15 aastat kui soovitakse pere elu alustada on ära rikutud oma maine, taga kriminaalne taust, maks osaliselt kahjustunud, neeru probleemid, immuunsüsteem nõrk, lapsed võivad tulla väärarenguga ja mida kõike veel. Küsimus, milleks? Selleks, et kehtestada enda positsiooni kuskil? Selleks, et üle saada perekonna traumadest? Selleks, et olla kuskil keegi? Head kaaskodanikud mõelge sellele ja aidake noori sellest välja tulla. Alati ei ole karistus oluline, kuid karistamatuse tunne on see, mis noored tihti selleni viib.
Miks noored joovad? Üks põhjustest on see, et noortel vähe võimalusi end nn. “maha laadida”. Ehk siis tegevuse puudus- huviala ringe on näpuotsatäis ja need, mis veidigi huvi pakuks on soolase hinnaga. Noored on püüdnud ka ise tegevusi välja pakkuda aga paraku on nad persse saadetud. Mis siis imestada, et enam ei paku ideid. Oma osa noorte alkoholitarbimises mängib ka perekond- kui seal on suhted paigast ära ja probleemid lahendatakse vägivalla ja alkoholiga, siis pole ju midagi imestada, et üha nooremad inimesed tarbivad alkoholi ja narkootikume. Süüdistada valitsust, riigikogu jne on sama mõttetu kui vedada sõelaga vett. “Suured issid ja emmed” vaid irvitavad ja tsirkus kestab edasi. Kuid lahendus? Näiteks leida noortele tegevust. See on pikk protsess, mille vilju EI PRUUGI kohe näha ent kui asi on saanud toimima, siis on tulemus positiivselt üllatav. Muidugi võib nüüd pugeda vabanduse taha, et pole raha. See pole mingi vabandus- kui on raha igasugu mõttetuste jaoks (n.t ametnike pidev palgatõus), siis on raha ka noorte jaoks. Lisaks luua noortele rohkem nõustamiskabinette. Noorus, eriti just puberteet, on raske aeg ja kui noor ei saa oma muresid näiteks kodus, sõprade seas jne jagada, lahata, lahendada, siis on ju joomise ja vägivallani väga lühike samm. Taolised nõustamiskabinetid peaksid olema ka täiskasvanutele ja TASUTA! Tunnen mitmeid tublisid kaaslinlasi, kes on jäänud elu hammasrataste vahele. Nad on otsinud võimalusi, et jälle elus edasi minna aga paraku pole nad kusagilt leidnud abi. Nendesse suhtutakse kui kõntsa mitmetes riigiasutustes. Olen püüdnud neid ka aidata aga riigi bürokraatia on julm. Lahendused on tegelikult olemas, vaja vaid silmad avada ja tegutseda!
Igati nõus selle kommentaariga!
kõige pealt purju joota ja siis valimiskasti juurde viia. Ikka viie rikkama sekka, nagu lubati
Ma küll pooldan Sinu õiget ja head tahet, kuid siiski mõne asjaga ma nõus päris ei ole. See, et nõustamiskabinette oleks rohkem ja tasuta ei too noori sinna kohale. Kui võtta üks 13-16 aastane noor, kes igapäevaselt või ülepäeviti on alkoholijoobes, märatseb, on vägivaldne ja kelle suurimaks vihaks on ülejäänud keskkond, ei too seda noort mitte ükski seadus ega tahe teda ennast sinna vabatahtlikult kohale. Kui peab seda tegema sunniviisiliselt või käsu korral, ei ole huvitatud ta kohe kindlasti kuulama ega vestlema oma muredest seal, veel vähem ta tahab abi saada. Kui juba Kuressaare kohtumajja ilmuvad noored kohale alkoholijoobes ilma, et neil oleks mingitki austust selle vastu siis nõustamiskeskus või nõustaja on nende jaoks vaid nali. Kuressaare Noortehuvikeskus tegeleb aktiivselt noorte nõustamisega igal momendil ilma rahata. Kuid kui palju on noori, kes sinna jõuavad või kes tõesti abi otsivad? Neid on väga vähe, vaid mõni üksik ja tihti nemadki rohkem lollitavad seal kui tõemeeli abi otsivad. Samuti ka see, et noorte ideid ei kuulata, et oleks nendel rohkem tegevust. Tõepoolest, kui vaadata aruandeid, kus kirjas nende poolsed huvid ja tegevused, millega nad tegeleda tahaksid on kõike muud kui süütud ohutud tegevused. Pigem on tegevusvaldkonnad seotud väga suurte terviseriski aladega, kus elu on rohkem ohus, kui see, et nad ülepäeviti alkoholi tarbivad. Mida rohkem meie “hollywoodi” ja “bollywoodi” tööstus toodab ekraanile vägivalda ja kõik võimalike “huvitavat” tegevuskava, niikaua ka noored ihkavad sellega tegeleda ja vaadata kas tõesti see toimib ja töötab. Teiseks puudub enamik nendesse puntidesse kuuluvatel noortel austus ja korrahoidmise printsiip. Tehakse noorte jaoks miskit valmis ja nädala või kuu jooksul on see soditud grafitiga või osaliselt lõhutud. Siis pole ka ime miks linn nõuab rohkem õiguskaitse organitelt noorte avaliku korra väärade tegevustesse sekkumist karmimal meetmel. Taas noored on siis vihased, märatsevad ja mida kõike veel, kui neid kinni võetakse, kuid sellest aru ei saada, et midagi valesti tehti.
Kuressaares on huvialaringe sõna otseses mõttes jalaga segada! Pigem jagunevad lapsed/pered kahte leeri – ühed, kes juba varakult huvialaringis osalemist tähtsaks peavad ja lapsi sinna suunavad ning teised, kes seda ei tee. Sealt ka “harjumus” mitte midagi tarka oma vaba ajaga peale hakata + sarnased sõbrad ning ongi valem koos.
kas keegi on mõelnud et kuidas saaks keskmine perekond panna oma lapsed huviringidesse, kus kuumaksud kopsakad ja veel teatud tingimustega kui palgast jagub vaevalt maksudeks söögiks ning kuidagi moodi laste koolitamiseks, lapsed aga pole puuriloomad tahavad koos olla ja eks siis tekivadki halvad harjumused ning pahandused..!
Kui sinu pere sissetulekud on nii napid ja sa soovid enda lastele huviharidust, et nad alkoholi, mis ju ka kellegi raha eest ostetud, trimpama ei hakkaks, siis pöördu palvega kohaliku omavalitsuse poole.Ei usu, et siiras palve lapsi aidata abita jääb.
Vanastö kui söitsöd liina uma valge märäga, külmarohuks ostid viina ilma suure käräta, nüüd peeti lakub iga poju lällab löugab tänaval ja vahel ei jöuagi ta koju valvab kohtu väravaid!