Avalik joomine on praegu väga aktuaalne teema. Mida arvab aga eesti rahvas seoses 1. juulil kehtima hakanud korrakaitseseaduse ehk nn alkoholiseadusest?
Eesti vabariik oli juba enne 1. juulil kehtima hakanud seadust joomingute poolest kuulus kogu Euroopas. Oleme joodikute rohkuse poolest vist lausa esirinnas.
Seadusest on puudu vaid see, et alkoholi võiks kauplustes müüa 24 tundi ööpäevas – siis oleks täismäng.
Elu läheb meil aina huvitavamaks. Näis, mis tulevik toob. See, et niisugune seadus riigikogus vastu võeti, on minu meelest täiesti absurdne. Huvitav, kes oli selle tobeda seaduse autor?
Võib-olla oleks selleks, et joomisest loobutaks, vaja korraldada spetsiaalsed kursused. Selleks peab olema aga algataja, kes on võimeline neid kursusi läbi viima.
Kursusel peaks osalema need, kes ilma alkoholita elada kohe kuidagi ei saa. See, kes selle kursuse läbi viib, peab aga olema mitte mõni karskusseltsi esindaja, kes välja naerdaks, vaid joodikute endi hulgast mingi asjalikum mees, kes on nõus mõneks ajaks joomisest loobuma ja proovib, kas sellest midagi välja tuleb. Siis võtaks ta mehed kokku ja räägiks oma kogemustest.
Võib-olla tuleks aga joodikud hoopis tükiks ajaks viia niisugusesse kohta, kus alkoholi pole võimalik saada. Kas Eestis selliseid kohti üldse leidub, pole ma paraku kindel. Kui oleks, oleks see suurepärane koht viinaraviks.
Mine tea, kui kõik joodikud joomise maha jätaksid, võib-olla läheks Eesti riik siis pankrotti?
Öeldakse, et meremehed on joodikud. Mina meremehena olin seitse kuud merel ega saanud selle aja jooksul piiskagi võtta. Pärast seda võtad maal aga üheainsa pitsi ära – ja juba oledki joomane! Seda kogust ei anna võrreldagi sellega, mis nüüd avalikes kohtades ära juuakse!
76-aastane endine meremees
Ei ole maakohta, kus kaupluse juures poleks mehi, kes kulistavad seda va kõige suuremat plastikpudelis õlut! Kuidas valitsus seda ei näe, kuidas ka noored mehed endal jalad alt joovad!Paar eurot ikka leiab, et see kätte saada ja ruttu laksu kätte saab.Sellepärast on meil ka nii palju töövõimetuid mehi ja lõhkiminevaid abielusid!Kurb, et selle juures kannatavad pooled on naised!Kurb aga tõsi!!!
kui pole joodikuid läheb riik robinal pankrotti, kui pole joodikuid mille arvelt siis sporti ja kultuuri toetada
…jah kurb tõsiasi,et Eesti riigis on asjad täiesti käest ära Soodustatakse joomist ja siis samas on jälle keda karistada.Minagi tahaksin teada,kes selline loll oli,kes selle seaduse välja mõtles.Siin saab lõpetada ainult hr.Ansipi sõnadega,TULE TAEVAS APPI!
See jutt kõlab, nagu see olekski kuskil poe ees võtmise käigus välja mõeldud. Avalikus kohas alkoholi tarbimine ei ole üldse maailmas selline tabu, nagu mõned võivad arvata. See on legaalne näiteks Austrias, Tšehhis (mõned KOVid on seda piiranud), Soomes, Prantsusmaal, Saksamaal, Ungaris (mõned KOVid on piiranud), Šveitsis, Inglismaal ja Walesis. Muidugi on vahe selles, et nendes riikides on alkoholikultuur piisavalt hea, ning avaliku alkoholitarbimisega probleeme väga ei tule.
Seega ei ole probleem keelamises-lubamises, probleem on meie ärajoonud alkassides.
Riigikogu töö on kõik ju vabalt saadaval – http://www.riigikogu.ee/?op=ems&page=eelnou&eid=2445bcfe-b04d-40c8-932e-db51253abea3& . Algatajaks oli Vabariigi Valitsus 22.04.2013. Juhtivkomisjon oli õiguskomisjon.
Ja stenogramm vastuvõtmisest: http://www.riigikogu.ee/?op=steno&stcommand=stenogramm&date=1392807470#pk14445
Tsiteerin: “Poolt hääletas 64 Riigikogu liiget ja vastu 1, erapooletuks ei jäänud keegi.
Eelnõu on seadusena vastu võetud.” Vastu oli ainukesena Stalnuhhin, 11 inimest (Keskerakondlased ja 1 sots) ei hääletanud. Muuseas, mittehääletamine tähendab Riigikogus üldiselt seda, et ollakse seadusega nõus, aga kuna ollakse opositsioonis siis päris poolt ka ei hääletata.
Lisan Sanderi antud informatsioonile veel ühe asja.
Riigikogu Eesti Keskerakonna fraktsioon juba on esitanud eelnõu asja tagasi pööramiseks — Korrakaitseseaduse muutmise seadus 717 SE
http://www.riigikogu.ee/?page=eelnou&op=ems&eid=5312318d-f168-45c3-a596-89c4b2f3f9d5
Eelnõu seletuskirjast: ”…
Eelnõu § 1 punkt 1
Muudatus taastab enne 1. juulit 2014 kehtinud regulatsiooni, millega keelatakse alkoholi tarvitamine avalikus ruumis. Lisaks laieneb keeld ka toidugruppi mittekuuluvatele ainetele, mis tekitavad joovet.
…”
Kuna see eelnõu on nii lühike, siis toon terve selle eelnõu välja:
________________________________________________________
Juhtivkomisjon õiguskomisjon EELNÕU
717 SE I
Korrakaitseseaduse muutmise seadus
§ 1. Korrakaitseseaduse muutmine
Korrakaitseseaduses tehakse järgmised muudatused:
1) paragrahvi 55 punkti 5 muudetakse ja sõnastatakse järgmiselt:
„5) tarbida alkoholi või toidugruppi mittekuuluvat joovet tekitavat ainet avalikus kohas. Alkohoolseid jooke võib tarbida kohas, kus teostatakse alkohoolse joogi jaemüüki kohapeal tarbimiseks, kui alkohoolne jook on omandatud selles müügikohas ning kohaliku omavalitsuse volikogu õigusaktis ettenähtud juhul;“.
§ 2. Seaduse jõustumine
Käesolev seadus jõustub 10. päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.
Eiki Nestor
Riigikogu esimees
Tallinn, ……………… .2014. a
Algatab Eesti Keskerakonna fraktsioon 08.09.2014
Kadri Simson
Eesti Keskerakonna fraktsiooni esimees
________________________________________________________
Hetkel on see kehtiv punt selline:
5) tarbida alkoholi või toidugruppi mittekuuluvat joovet tekitavat ainet ühissõidukipeatuses, teeliikluses osalevas avalikus kasutuses olevas ühissõidukis, koolieelse lasteasutuse, lasteaed-algkooli, põhikooli, gümnaasiumi, kutseõppeasutuse, huvialakooli, noortelaagri, tervishoiuteenuse osutaja ning hoolekandeasutuse ehitises ja territooriumil või selle osas õppe- ja kasvatustegevuse või tervishoiuteenuse osutamise ajal, samuti lastele suunatud avalikul kogunemisel. Kohaliku omavalitsuse üksusel on õigus määrata oma territooriumil kindlaks lastele suunatud või tervise edendamiseks mõeldud muud kohad, kus alkoholi tarbimine loetakse teisi isikuid häirivaks;
[RT I, 13.03.2014, 4 – jõust. 01.07.2014]
Kalle Laanet tõi oma kirjutises ”Ühe seadusemuudatuse mõte” näiteks ”Rae keskuse fenomeni” ja Mändjala ranna: ”Saare maakonna lehed on korduvalt kirjutanud Kuressaare raekoja taga või Rae poe pingil toimuvast napsitamisest, millele korrakaitsjad piiri panna ei suuda. Seadus annab selleks kõik võimalused ja suisa kohustab vastavaid ametimehi korda jalule seadma. Samas, kas Mändjala rannas – mis on avalik koht – romantilist piknikku pidav paar, kes joob pokaali veini, väärib ikka karistamist, nagu nõuab praegu veel kehtiv seadus?”
Ta eksis mõlema näitega. Mändjala rand on avalik supluskoht ja avalikes supluskohtades alkoholi tarbimise keelustamist hakkasid koheselt taotlema kohalikud omavalitsused, Päästeamet, igasugu kodanikuühendused jne
Täiesti loogiline – alkohol ja suplus ei sobi kokku!!!
Samuti EI SAA Kuressaare linn keelata alkoholi tarbimist Kuressaare raekoja taga ja Rae poe pingil — siis see keeld laineks ka Pritsumajale, Diivale, Privileegile… kõigile vabaõhuturismilüpsipukkidele jne
Vastavasisulise juhendi ”Avalikus kohas alkoholi ja teiste joovastavate ainete tarvitamise häirivus ja kohaliku omavalitsuse üksuste volitused joovastavate ainete tarbimisega seonduva reguleerimisel” saatis justiitsminister Anvelt ka kõikidele omavalitsutele (ning Siseministeeriumile) juba juulis ja sisuliselt on seal kirjas, et omavalitsused, ärge hakake tõmblema — see värk seal seaduses on täielik jama! (Näiteks see Kuressaare raekoja taga ja Rae poe pingil toimuva reguleerimine — blabla bla… Sellest tulenevalt oleks ka seaduse mõttega vastuolus, kui kohaliku omavalitsuse üksus määraks kindlaks ala, millel ta loeb joovastava aine tarbimise teisi isikuid häirivaks või ohustavaks, ning erandina lubaks samal alal tarbida joovastavaid aineid toitlustus- või majutusasutuse teenindataval alal. ”