Harjumuse jõud (1)

Lossihooviga on tõenäoliselt enamikel saarlastel oma suhe. Kellele meeldib seal jalutamas või kontserdil käia, kellele ajalugu meenutada. Mõni on lossis lausa abiellunud ja sellega kinnistanud muistse paiga igaveseks oma mällu.

Paari aasta pärast võib aga kujuneda olukord, kus Saaremaa muuseum peab lisaressursside leidmiseks hakkama ka lossihoovi külastamise eest piletiraha küsima. Lihtsalt jalutada võib siis muidugi ka pargis, heita nukraid pilke lossihoovi poole ja meenutada, et kunagi ei pidanud sinna pääsemiseks raha maksma.

Just harjumus seal niisama käia on see, mis paneb ehk nii mõnegi pileti kehtestamise mõtte peale pead vangutama. Järele mõeldes võib aga tõdeda, et tõepoolest on mujal enamikes taolistes paikades mingisugune sissepääsutasu määratud. Turistid ja teised kaugemalt tulijad ei oskakski ilmselt pahaks panna, et vabaõhumuuseumi külastamise eest tuleb tasuda.

Midagi otsustatud muidugi veel pole ja paari aasta jooksul võib nii mõndagi muutuda. Juhul, kui sissepääsutasu siiski määratakse, inimesed ka sellega harjuvad. Ega see tähenda siis, et lossihoov ilmtingimata külastamata jääb. Muuseumi jätkusuutlikkuse toetamine on ju igati tervitatav.

Print Friendly, PDF & Email