Toidupank alustab abi jagamist esmaspäeval (5)

RÕÕMSAD TOETAJATE ÜLE: Vete tänava ruumide omanik Ave Tuisk ja Alur Õunpuu rõõmustavad, et toetajate abiga saab Toidupank uksed avada juba mõne päeva pärast. Foto: Irina Mägi

RÕÕMSAD TOETAJATE ÜLE: Vete tänava ruumide omanik Ave Tuisk ja Alur Õunpuu rõõmustavad, et toetajate abiga saab Toidupank uksed avada juba mõne päeva pärast. Foto: Irina Mägi

Esimesed abivajajad saavad Kuressaares Vete tänaval avatavast Toidupangast oma söögikraami kätte esmaspäeval.

Veel eile võis endises kasutatud rõivaste poes lisaks Toidupanga külmikutele ja laudadele silmata riidekaupluse atribuutikat, ent tuleval nädalal on avar ruum mõeldud ainult toiduainete vastuvõtmiseks, pakkimiseks ja jagamiseks.

“Mul on hea meel, et see maja saab uue elu, ja just sellise elu, millest inimestele ka tulu tõuseb,” ütles ruumide omanik Ave Tuisk. “Kui selliseid ettevõtjaid rohkem oleks, kes hädasolijaid aidata soovivad, oleks suurepärane.”

Toidupanga asutaja, Kuressaare Nelikaare kiriku pastori Alur Õunpuu sõnul hakatakse söögikraami jagama kolm korda nädalas: esmaspäeval, kolmapäeval ja reedel kell 14.30–17. “Inimesed, kelle kohta linnavalitsuse sotsiaalosakond teab, et nad abi vajavad, lähevad linnavalitsusse ja seal antakse neile talong, mille alusel nad siit oma paki kätte saavad,” selgitas Õunpuu.

Kaotsi ei lähe midagi

Tema sõnul saatis linnavalitsus esmaspäevase abisaajate nimekirja, kus kirjas kaheksa nime ja ära on toodud ka pereliikmete arv, juba ära. “Komplekteerime pakid, inimesed tulevad, saavad oma paki kätte, ja järgmisel korral saavad paki juba uued inimesed,” rääkis Õunpuu. “Seega saab üks inimene või pere paki umbes kord nädalas.”

Kuressaares on Õunpuu andmeil mitukümmend toiduabi vajavat peret. Võimalusest Toidupangast söögipoolist saada teavitavad neid sotsiaaltöötajad. “Nii läheb abi neile, kes seda vajavad,” kinnitas Õunpuu.

Kui juhtub, et keegi oma pakile mingil põhjusel järele ei tule, viiakse toidukraam linna sotsiaalmaja elanikele. “Kaotsi ei lähe seega midagi,” sõnas Õunpuu.

Esialgu jagatakse toiduabi kolmel päeval nädalas. “Hiljem, kui saame toiduabiga toetavaid kauplustekette juurde, saab asjad ümber korraldada ja sagedamini jagama hakata,” lausus Õunpuu.

Toidupanka toetavad söögikraamiga Selver, Rimi ja köögivilju kasvatav Rautsi talu Orissaare vallast. Kauba toovad Toidupanka kohale, komplekteerivad ja jagavad välja vabatahtlikud.

Esialgu toetab Toidupank esmajoones Kuressaare linna rahvast. “Asume ju Kuressaares ja linn on andnud nõusoleku ruumide eest üüri maksta,” põhjendas Õunpuu. “Kui meie tegevus aga laieneb, soovime aidata kogu Saaremaa abivajajaid.” Seda on koostöös omavalitsuste sotsiaaltöötajatega ka tehtud – aidatud Kaarma, Kärla, Pihtla, Valjala valla elanikke.

“Katsetasime ja asi toimis,” märkis Õunpuu.

Toredad toetajad

Õunpuu sõnul on tuleval nädalal avataval Toidupangal toredaid toetajaid juba üksjagu. Näiteks kaalu toidukraami kaalumiseks, samuti puhke- ja nõupidamistoa diivanid-tugitoolid annetasid Stiilika poodi pidavad Kalmer Koppel ja Aivar Arge. Soodsa hinnaga saadud külmikud – kaks külmkappi ja sügavkülmkirst – kuulusid aga enne Pargi tänaval asunud lastekodule, mis hiljuti uutesse peremajadesse kolis. “Abivalmis ettevõtjaid meil kindlasti jätkub – seega kutsume neid üles Toidupanka aitama ja toetama, kes millega saab,” ütles Alur Õunpuu.

Pastor avaldas lootust, et leidub ehk keegi, kes aitaks tasuda Vete tänava 170 m2 ruumide kommunaalkulusid. “Need tuleb meil ju ühiselt kanda,” märkis ta.

Kõik need, kes soovivad Toidupanga tegevuses vabatahtlikuna kaasa lüüa, on oodatud endast teada andma.

Toidupanka pidava MTÜ Kaks Kala arvelduskonto number on EE622200221044984819.

Print Friendly, PDF & Email