Lümanda plaanib Atla sadama eest maksmiseks laenu võtta (23)

VAJA LUBA KÜSIDA: Juhul kui Lümanda vald tahab Atla nõuete maksmiseks laenu võtta, tuleb vallavanem Jaanika Tiitsonil asja arutada ka Kaarma volikogu esimehe Urmas Lehtsaluga (vasakult teine), Kaarma vallavanema Andres Tinnoga (vasakult kolmas) ja Kärla volikogu esimehe Ülar Tänakuga (seljaga). Foto: Raul Vinni

VAJA LUBA KÜSIDA: Juhul kui Lümanda vald tahab Atla nõuete maksmiseks laenu võtta, tuleb vallavanem Jaanika Tiitsonil asja arutada ka Kaarma volikogu esimehe Urmas Lehtsaluga (vasakult teine), Kaarma vallavanema Andres Tinnoga (vasakult kolmas) ja Kärla volikogu esimehe Ülar Tänakuga (seljaga). Foto: Raul Vinni

Lisaks sel aastal PRIA-le Atla sadama vaidluses juba makstud 54 000 eurole plaanib Lümanda vald laenu toel tasuda ka 90 000-eurose nõude, et vältida summade suurenemist. Raha loodavad nad kohtuvaidluste tulemusena tagasi saada.

Lümanda vallavanem Jaanika Tiitson ütles Saarte Häälele, et vallal säärast vaba raha ei ole ja tõenäoliselt tuleb laenu võtta. Seda otsustab siiski vallavolikogu.

Meeletu intress

Atla sadama osas on PRIA nõudnud ja jätnud Lümanda vallale välja maksmata mitmeid summasid. Algselt küsiti tagasi I etapi toetusega seotud nõuete eest pea 40 0000 eurot ja II etapi eest jäeti vallale välja maksmata 9200 eurot. Esimese nõude osas maksis vald koos intressidega tagasi 54 000 eurot.

PRIA nõuab seoses ehitushangete nõuete rikkumisega tagasi ka 25% mõlema etapi maksumusest ehk ligikaudu 78 000 eurot. Koos intressidega on see summa nüüdseks kasvanud 90 000 euroni.

Vallavanema arvates tuleb ka nüüd käituda nii nagu esimese summa puhul. See tähendab raha tagasimaksmist, kuid samas jätkatakse kohtuvaidlust lootuses raha tagasi saada.

“Eelmise nõude tasumisele tagasi vaadates tõdesime, et meil ei ole mõtet sellises olukorras liialt venitada, kuna PRIA nõutavad viivised ja intressid jooksevad halastamatult,” ütles Tiitson, viidates, et PRIA süsteemis hakkab intress tiksuma kohe, kui otsus tehtud. See tiksub ka nõude vaidlustamise ajal. 78 000 euro pealt on intress ca 3000 eurot kuus.

“Targem on pingutada, nõue ära maksta ning vaielda siis sisuline pool selgeks. Kui meile peaks jääma õigus, tuleb PRIA-l endal meile raha tagasi maksta ja finantskulud korvata,” märkis Jaanika Tiitson. Juhul, kui vald peaks kohtus kaotama, on nad vähemalt suutnud summa kontrolli all hoida.

Lümanda valla suurusele omavalitsusele on 90 000 eurot meeletu raha. See on rohkem kui kümnendik valla eelarvest. “Nii palju vaba raha meil enam ei ole,” nentis vallavanem, sõnades, et ühe suure makse on nad sel aastal juba teinud. “Ilmselt oleme sunnitud laenu võtma.” Tiitsoni kinnitusel on selles olukorras ka laenuvõtmine kasulikum kui maksmata jätmine, sest panga intress on väiksem kui PRIA oma.

Üks nüanss, mis PRIA-le võlgu olemise kindlasti ebamugavaks teeb, on see, et sellises seisus ei ole ka 1. jaanuarist tegutsema asuval Lääne-Saare vallal võimalik Euroopa Liidu toetusi taotleda. Nii PRIA, EAS kui ka KIK kinnitasid Saarte Häälele, et toimub ristkontroll ja kui ühele ametile ollakse võlgu, ei saa raha ka teistelt.

Praegu võlamaksmisega veel väga kiire ei ole, kuna EL-i uue eelarveperioodi meetmed avanevad alles eeldatavasti kas järgmise aasta teises pooles või ülejärgmisel aastal.

Ka laenu võtmiseks on Lümandal vaja Kaarma ja Kärla valla nõusolekut. Seda sätestab Lääne-Saare valla ühinemisleping.

“Me valmistume oma kohustust tasuma, mis tähendab kõigepealt endale võimaluste selgeks tegemist ning seejärel ka partneritega läbirääkimist. Suhtleme pidevalt ja üldjoontes on olukord neile teada, nüüd on vaja detailseks minna,” nentis ka Tiitson, et enam ei saa nad otsustada vaid Lümandas.

Ühinemistoetust ei puuduta

Jaanika Tiitson kinnitas siiski, et Lääne-Saare valla moodustamisel riigilt saadud ühinemistoetust Lümanda võlg ei puuduta. “Kui laekub, siis laekub. Sellega me ei arvesta,” kinnitas Lümanda vallavanem.

Kärla vallavanem Tiina Luks kinnitas, et kolme valla suhtlemine on olnud aus ning üldiselt on nad olukorrast teadlikud. Kaarma vallavanem Andres Tinno sõnas, et jääb vaid loota Atla vaidluste lahenemisele. Kui need ei lahene, siis tegeleb ühendvald Tinno sõnul selle teemaga edasi. “Atla sadam on valmis ja see teeb ainult heameelt,” ütles ta.

Samas on ühinemisläbirääkimistel alati toonitatud, et juhul, kui Atla vaidlused või võimalikud nõuded jäävad Lääne-Saare valla rahakoti kanda, siis kannatavad tulevikus selle all peamiselt Lümanda valda planeeritud investeeringud. Ühinemislepingu lisana toodud investeeringute kavas on kirjas näiteks keskusehoone uuendamine, Lümanda tänavavalgustuse arendamine, teede uuendamine, põhikooli ruumide laiendamine jms.

Print Friendly, PDF & Email