
VAJA LUBA KÜSIDA: Juhul kui Lümanda vald tahab Atla nõuete maksmiseks laenu võtta, tuleb vallavanem Jaanika Tiitsonil asja arutada ka Kaarma volikogu esimehe Urmas Lehtsaluga (vasakult teine), Kaarma vallavanema Andres Tinnoga (vasakult kolmas) ja Kärla volikogu esimehe Ülar Tänakuga (seljaga). Foto: Raul Vinni
Lisaks sel aastal PRIA-le Atla sadama vaidluses juba makstud 54 000 eurole plaanib Lümanda vald laenu toel tasuda ka 90 000-eurose nõude, et vältida summade suurenemist. Raha loodavad nad kohtuvaidluste tulemusena tagasi saada.
Lümanda vallavanem Jaanika Tiitson ütles Saarte Häälele, et vallal säärast vaba raha ei ole ja tõenäoliselt tuleb laenu võtta. Seda otsustab siiski vallavolikogu.
Meeletu intress
Atla sadama osas on PRIA nõudnud ja jätnud Lümanda vallale välja maksmata mitmeid summasid. Algselt küsiti tagasi I etapi toetusega seotud nõuete eest pea 40 0000 eurot ja II etapi eest jäeti vallale välja maksmata 9200 eurot. Esimese nõude osas maksis vald koos intressidega tagasi 54 000 eurot.
PRIA nõuab seoses ehitushangete nõuete rikkumisega tagasi ka 25% mõlema etapi maksumusest ehk ligikaudu 78 000 eurot. Koos intressidega on see summa nüüdseks kasvanud 90 000 euroni.
Vallavanema arvates tuleb ka nüüd käituda nii nagu esimese summa puhul. See tähendab raha tagasimaksmist, kuid samas jätkatakse kohtuvaidlust lootuses raha tagasi saada.
“Eelmise nõude tasumisele tagasi vaadates tõdesime, et meil ei ole mõtet sellises olukorras liialt venitada, kuna PRIA nõutavad viivised ja intressid jooksevad halastamatult,” ütles Tiitson, viidates, et PRIA süsteemis hakkab intress tiksuma kohe, kui otsus tehtud. See tiksub ka nõude vaidlustamise ajal. 78 000 euro pealt on intress ca 3000 eurot kuus.
“Targem on pingutada, nõue ära maksta ning vaielda siis sisuline pool selgeks. Kui meile peaks jääma õigus, tuleb PRIA-l endal meile raha tagasi maksta ja finantskulud korvata,” märkis Jaanika Tiitson. Juhul, kui vald peaks kohtus kaotama, on nad vähemalt suutnud summa kontrolli all hoida.
Lümanda valla suurusele omavalitsusele on 90 000 eurot meeletu raha. See on rohkem kui kümnendik valla eelarvest. “Nii palju vaba raha meil enam ei ole,” nentis vallavanem, sõnades, et ühe suure makse on nad sel aastal juba teinud. “Ilmselt oleme sunnitud laenu võtma.” Tiitsoni kinnitusel on selles olukorras ka laenuvõtmine kasulikum kui maksmata jätmine, sest panga intress on väiksem kui PRIA oma.
Üks nüanss, mis PRIA-le võlgu olemise kindlasti ebamugavaks teeb, on see, et sellises seisus ei ole ka 1. jaanuarist tegutsema asuval Lääne-Saare vallal võimalik Euroopa Liidu toetusi taotleda. Nii PRIA, EAS kui ka KIK kinnitasid Saarte Häälele, et toimub ristkontroll ja kui ühele ametile ollakse võlgu, ei saa raha ka teistelt.
Praegu võlamaksmisega veel väga kiire ei ole, kuna EL-i uue eelarveperioodi meetmed avanevad alles eeldatavasti kas järgmise aasta teises pooles või ülejärgmisel aastal.
Ka laenu võtmiseks on Lümandal vaja Kaarma ja Kärla valla nõusolekut. Seda sätestab Lääne-Saare valla ühinemisleping.
“Me valmistume oma kohustust tasuma, mis tähendab kõigepealt endale võimaluste selgeks tegemist ning seejärel ka partneritega läbirääkimist. Suhtleme pidevalt ja üldjoontes on olukord neile teada, nüüd on vaja detailseks minna,” nentis ka Tiitson, et enam ei saa nad otsustada vaid Lümandas.
Ühinemistoetust ei puuduta
Jaanika Tiitson kinnitas siiski, et Lääne-Saare valla moodustamisel riigilt saadud ühinemistoetust Lümanda võlg ei puuduta. “Kui laekub, siis laekub. Sellega me ei arvesta,” kinnitas Lümanda vallavanem.
Kärla vallavanem Tiina Luks kinnitas, et kolme valla suhtlemine on olnud aus ning üldiselt on nad olukorrast teadlikud. Kaarma vallavanem Andres Tinno sõnas, et jääb vaid loota Atla vaidluste lahenemisele. Kui need ei lahene, siis tegeleb ühendvald Tinno sõnul selle teemaga edasi. “Atla sadam on valmis ja see teeb ainult heameelt,” ütles ta.
Samas on ühinemisläbirääkimistel alati toonitatud, et juhul, kui Atla vaidlused või võimalikud nõuded jäävad Lääne-Saare valla rahakoti kanda, siis kannatavad tulevikus selle all peamiselt Lümanda valda planeeritud investeeringud. Ühinemislepingu lisana toodud investeeringute kavas on kirjas näiteks keskusehoone uuendamine, Lümanda tänavavalgustuse arendamine, teede uuendamine, põhikooli ruumide laiendamine jms.
Need Tiitsoni ja Beerentsi jamad tüütavad juba ära.
Selle laenu peaks ikka võtma see kolmik ,kes selle sadamaga end kõige targemaksõigemaksosavamaks peab.miks peab vallarahvas ühe seltskonna pärast kannatama
Oleks te mind vallavanemaks torganud, poleks ka mingeid probleeme tekkinud.
Valla volikogu peaks vallarahva survel selle nõude edasi pöörama valla juhtide vastu
täpselt nii
Seda oligi arvata. Lubati suure suuga ühte, teist ja kolmandat. Nüüd aga jäetakse Lümanda piirkond kõigest ilma. Ja “sadamaehitajad” pole ju jätkuvalt milleski süüdi. Naljanumber.
…peaks need, “tänu” kelle tegemistele(õigemini blufile) see jama tekkis ehk arendajad. Kuna vallavanem “tanki” pandi, tuleks temal omakorda järgmisena kohtuletti lükata arendajad ja neid oma õhulosside eest maksma panna – oleks üks ütlemata mõnus teema, kuna mõned neist “ärimeestest” üritavad järgmisi “arendusi” käima lükata(Kudjapel).
Üks ¿ on asja juures veel —
Lümanda vald võib ju kohtuuksi kulutada ja vandeadvokaatidele Maria Mägi-Rohtmetsale ja Indrek Kukele summasid maksta aga detsembrist kaob ju Lümanda vald ja Lümanda volikogu!!! ja otsuse kohtutee jätkamise kohta võtab hoopis uus Lääne-Saare volikogu.
Ha, haa, haaaa!!!! Ennast kiitmast sa ei väsi!!
Kas Kärla ja Kaarma valda on uuest laenukoormusest teavitatud? Kindlasti tuleks ühinemislepingule sõlmida lisa, kus laenumaksed maksavad Lümanda valla sissekirjutusega inimesed.
Vallavalitsejad vastutavad oma tegude eest
Iga teine olekski praegusest kindlasti parem valik olnud.Kahjuks nüüd loeme vaid vallakassast minevaid rahanumbreid,mis pidevalt suurenevad.Võõra rahaga laiutajaid ei tohi otsustajate sekka valida
Maksma peaksid Berens, järelvalve ja teised asjaosalised, kes sealt kasu lõikasid või oma rida korrektselt ei täitnud
süüdimatud. advokaaditasud,intressid kõikveel juurde.kes see oli,kes ütles,kas te kõigile maksate,kes vähegi raha küsivad?
kas Atla sadamas seisev üks kaater pole mitte ühe tuntud naisadvokaadi oma?
mis te virisete, töötav sadam on olemas kai äärne paate täis kõik toimib
Tea, kas selle Reinmetsa käsigi süüst päris puhas on. Ka Rannaaugu sadama saagast käib tema nimi vilksamisi läbi, on see juhus või mitte, kuid õigusorganitel uurida asja tasuks küll.
Ära toits jama ning mängi tulega, ega see pole sull limonaadi villimine.
leian ka,et miks peavad nüüd teised ühinemisega seotud vallad aitama maksta ühe vallavanema ja valla teiste ametnike tehtud vigu ja sahkerdamisi.Võtame näiteks ühe ühineva poole- praeguse Kaarma valla,ta pole jõudnud kaheksa aasta jooksul oma poolselt tehtud viga selle kuulsa MÜNDI TN VEE JA KANALISATSIOONI trassiga ühele poole saada,tahaks näha,kui hakatakse toetama teisi valdu ja oma rahva hädad on neile (bohui)!
/pohhui/
Maksma peaksid Berens,Tiitson, vallavalitsuse liikmed, järelvalve ja teised asjaosalised, kes sealt kasu lõikasid või oma rida korrektselt ei täitnud. VASTUTUSELE!
No need paadiomanikud siis koos kolmiku valijatega võtavadki oma tengelpungad kaenlasse ja vutvutvut vallamajja oma töötavale ja toimivale sadamale maksu maksma.Ülejäänud 700 valla inimest ei pea seepärast järgmised aastad näppu imema
maksma peavad need tegelased ,kes sellest tehingust kasu lõikasid või midagi puusse panid,mitte teised vallad(Kaarma ja Kärla).
Veelkord võtta VASTUTUSELE kahju tekitajad,et asi oleks õiglane ja et ei oleks karistamatuse tunnet!